Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Suda Doğum Nedir?

Gebeliğin sonlarına doğru özellikle de ilk gebeliklerini yaşayan ya da ilk doğumlarında zorlanan anne adaylarında doğum yöntemleri araştırılmalarına başlanmaktadır. Her kadının bu noktadaki ortak arzusu en az acı duyacakları ve bebeklerinin en sağlıklı şekilde hayata başlamalarını sağlayacak olan doğum yöntemini belirleyebilmektir. Bu noktada öne çıkan doğum yöntemlerinden biride suda doğum yöntemidir. Peki, suda doğum nedir?

Suda doğum adından da anlaşılacağı üzere doğum eyleminin su içerisinde gerçekleştirildiği doğum türüdür. Tesadüfen bulunan bir doğum yöntemi olmasına rağmen son yıllarda bu alanda yapılan çalışmalar ile çok daha fazla geliştirilmiş ve daha etkin bir hale getirilmiştir. Özellikle de bu amaç için kurulan özel sağlık kompleksleri son derece başarılı sonuçların alınmasını sağlamaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu “suda doğum yapmak istiyorum” diyen kadınların bu alanda mesleki deneyimi olan iyi bir kadın doğum uzmanını belirleyebilmesidir.

Çünkü suda doğum için kesinlikle doğumu yaptıracak olan doktorun mesleki bilgisinin olması şarttır. Buna ek olarak doğum havuzlarının gereken tüm sterilizasyon işlemlerinin tam olması gerekmektedir. Aksi durumda bebeğin ve annenin enfeksiyon kapma riski yüksektir. Yine buna ek olarak doktorun deneyimli olmaması durumunda bebeğin ciğerlerine su kaça riski bulunmakta olup bu da ciddi sağlık sorunlarına yol açacaktır. Tüm bunlardan geçer not alan sağlık merkezlerinde uzman doktorlarca yapılan suda doğumlar başarılı sonuçlar veren ağrısız doğum yöntemleri arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »