Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tekrarlayan Düşükler Neden Olur?

Hamilelik yaşayan anne adaylarının psikolojik olarak sarsılmasına neden olan düşük ne yazık ki atlatılması son derece zor bir travmadır. Düşüğün tekrarlaması ise yaşanan travmanın boyutunu arttırır. Gebeliğin 20. haftadan önce sonlanmasına düşük adı verilir. Gebelikte düşük üst üste 3 kez tekrarlarsa bu durumda tekrarlayan düşük yaşanmış olur. Her 100 çiftten ne yazık ki en 1-2 tanesi bu son derece üzücü tablo ile karşılaşmaktadır.

İlk kez hamile kalan kadınlarda düşük son derece normal kabul edildiği için bir kere düşük yapan kadınlarda herhangi bir araştırılma yapılmasına gerek yoktur. Ancak üst üste kadının 3 gebeliğinde de düşük meydana geliyorsa bu durumda tekrarlayan düşüğün nedenleri araştırılmalıdır. Tekrarlayan düşüğün nedenleri baba ya da anneye ait genetik faktörler, rahim ağzı yetmezliği, çift rahim gibi rahimde doğuştan meydana gelen bozukluklar, miyom gibi bazı kadın hastalıkları ve hormonal bozukluklar ilk sıralarda yer almaktadır.

Yapılan düşüğün ardından elde edilen materyal üzerinde inceleme yapılması oldukça önemli veriler elde edilir. Özellikle de genetik faktörlerin varlığının belirlenmesi konusunda bu çalışma çok önemli sonuçlar elde edilir. Buna ek olarak tekrarlayan düşüklerde yapılan tetkikler sırası ile gerçekleştirilir ve kesin tanı konulur. Ancak yapılan tüm araştırmalar sonucunda bazı tekrarlayan gebelik kayıpları için hiçbir neden bulunamaz. Bu gibi durumlarda tekrarlayan düşüklerde uzman doktorlar ile iletişime geçilerek daha ileri değerlendirmelerin yapılması sağlanabileceği gibi yeni tedavi yöntemleri de takip edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »