Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

Tüp bebek normal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftler için geliştirilen özel bir tedavi yöntemidir. Korunmadan cinsel ilişkiye girmelerine rağmen 1 yıl boyunca çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisi olmaya hak kazanır. Bu yöntem kadının sağlıklı yumurta erkeğin ise sağlıklı sperme sahip olması durumunda uygulanabilir. Kadından alınan sağlıklı yumurta erkekten alınan sağlıklı sperm ile laboratuvar ortamında özel bir tüp içerisinde döllenir.

Dölleme işlemi tüp içerisinde gerçekleştirildiği için bu yöntem ile meydana getirilen gebelikler de tüp bebek olarak anılmaktadır. Bu yöntemi normal hamilelikten ayıran tek fark gebeliğin dışarıda başlamasıdır. Döllenen yumurtalar daha sonra yeterli olgunluğa eriştiği zaman rahim içerisine yerleştirilmektedir. Aşılama yöntemi olarak bilinen bu yöntemde gebelik şansını arttırmak amacı ile çoğu zaman birden fazla yumurta rahime yerleştirilir. Bu nedenle tüp bebek tedavisi gören kişilerde çoğul gebeliklerin yaşanma ihtimali daha yüksektir ve genelde ikiz doğumları görülür.

Üçüz ve dördüz gibi daha fazla çoğul gebeliklerin de yaşandığı görülmekle beraber erken dönemde fark edilmesi durumunda bu gebelikler çiftlerin kararlarına bağlı olarak sonlandırılarak tek bir fetusun kalması sağlanmaktadır. Günümüzde sayıları hızla artan tüp bebek merkezleri sayesinde tüp bebek fiyatları düşmekle beraber belirli kriterlerin karşılanması durumunda tüp bebek tedavisi için devlet desteği de verilmektedir. Burada önemli olan çiftlerin doğru doktoru bularak emin adımlarla yoluna devam etmeleri ve tedaviye olan inançlarını yitirmemeleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »