Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

En az 1 sene boyunca korunmadan cinsel ilişkiye girmesine rağmen doğal yollarla çocuk sahibi olmayan çiftlerde uygulanan tedavi yöntemlerinden biride tüp bebek tedavisi yöntemidir. Son yıllarda tedavi yönteminde yapılan iyileştirmeler ile beraber büyük oranda artan tüp bebek başarı oranı ile beraber pek çok çift bebek sahibi olmak için bu yöntemi tercih etmektedir. Peki, tüp bebek tedavisi nedir?

Tüp Bebek Nedir?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak kadından alınan yumurta ile erkekten alınan spermin  laboratuvar ortamında döllenerek sonradan rahim içerisine yerleştirilmesi sonucunda yapılan tedaviye verilen isimdir. Bu dölleme işlemi tüp içerisinde yapıldığı için uygulanan tedavi de halk arasında tüp bebek olarak anılmaktadır. Özellikle de sebepsiz kısırlıkta tüp bebek şansı daha yüksek olduğu için genelde ilk olarak tüp bebek tedavisi uygulanması tercih edilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Olur?

Tedavi için ilk olarak bebek sahibi olmak isteyen çift tüp bebek merkezleri arasından seçimde bulunarak en iyi merkeze karar vermelidir. Ardından doktor ile ilk görüşme yapılır. Tüp bebek doktoru çifti ilk kez değerlendirmeye alır ve karşılıklı görüşmeler sonucunda test aşamalarına geçilir. Kadının ve erkeğin tıbbi olarak bebek sahibi olmayı engelleyen bir sorunu olup olmadığı ve tedaviye olan uygunluğu incelenir. Ardından yapılan testlerin sonucuna göre tedavi planlamasına geçilir.

Tüp Bebek Adetliyken Mi Yapılır?

Evet tüp bebek tedavisine başlamak için kadının adet döneminin ikinci gününde hormon tedavisine başlanır. Yumurta gelişimi istenilen seviyeye ulaştığı anda tüp bebek yumurta toplama işlemi yapılır. Genel anestezi altında yapılan bu işlemin ardından toplanan yumurtalar ile spermin döllenmesi sağlanır ve elde edilen embriyo anne rahmine yerleştirilir. Embriyo transferi sonrası 12 gün beklenir ve tüp bebek gebelik testi yapılarak tüp bebek tedavi başarısı değerlendirilir.

Hemen Ara
Whatsapp