Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebekte Başarı Oranı Nedir?

Normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin en çok tercih ettikleri yöntemlerin başında tüp bebek tedavisi gelmektedir. Bebek sahibi olmak için bu yöntemi denemek isteyen çiftlerin en çok merak ettikleri konuların başında ise bu tedavi yönteminin başarı oranı yer almaktadır. Peki, tüp bebekte başarı oranı nedir?

Tüp Bebekte Başarı Oranı 

Aslında tüp bebekte başarı oranı gebelik oranı ve canlı doğum oranı olmak üzere iki ana grupta incelenmelidir. Çünkü tüp bebek ile elde edilen her gebeliğin doğumla sonuçlanamaması gibi bir risk her zaman vardır. Özellikle de tüp bebekte dış gebelik ve tüp bebekte düşük oranları yüksek olduğu için bu iki oranın birbirine yakın olması beklenemez. Bu nedenle tüp bebek merkezi seçimi için karar verme aşamasında bu iki oranın da ayrı ayrı öğrenilmesinde fayda vardır.

Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Faktörü 

Tüp bebek tedavisinde başarı sansını etkileyen önemli faktörlerde bulunmaktadır. Bunlardan biride yaş faktörüdür. Başarı oranı tedavinin uygulandığı çiftin yaşına göre değişkenlik göstermektedir. 35 yaşın altında olan kadınlarda tüp bebek başarı oranı yüzde 47 olarak açıklanırken 35 yaş ve üstünde olan kadınlarda ise bu oran yüzde 39 seviyesine kadar gerilemektedir. Kadının yaşı arttıkça ne yazık ki tedavinin başarı şansı da o oranda azalmaktadır. Yine erkeğin yaşı da sperm kalitesini etkilediği için önemlidir.

Tüp Bebek Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  • Kadının daha önce başarılı bir gebelik yaşayarak doğum yapması,
  • Tedavi uygulanacak olan kadının yumurtalık rezervinin yüksek olması,
  • Sigara ve alkol alışkanlıklarının bulunmaması ya da tedaviye başlanmadan önce bırakılmış olması,
  • Kilo fazlasının bulunmaması,
  • Çiftin yoğun stresten uzak durması gibi faktörler tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttıran en önemli faktörler olarak kabul edilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »