Tüp Bebekte En Fazla Kaç Embriyo Transfer Edilir?

Tüp bebek tedavisinin son aşamalarından biride embriyo transferidir. Anne adayından alınan yumurta hücresi ile baba adayından alınan sperm hücresi özel tüplerde döllenerek embriyo hücresi elde edilmekte ve elde edilen bu embriyo özel yöntemlerle rahme transfer edilmektedir. Ancak tüp bebek tedavisinde çoğul gebeliklerin önüne geçilebilmesi için artık yasal olarak embriyo transferi sınırlaması getirilmiştir.

Tüp Bebek Embriyo Sınırlaması 

Tüp bebek tedavisinde gebelik şansını arttırmak için eski dönemlerde çok sayıda embriyo transferi yapılması oldukça yaygın bir uygulamaydı. Ancak zamanla tüp bebekte çoğul gebelikler yaşanmaya başladığı için bu yöntemde bir sınırlamaya gidilmesi bir zorunluluk haline geldi. Çoğul gebeliklerde hem anne adayının gebelik sürecinin çok daha zor ve ağır geçmesi hemde yenidoğan yoğun bakım riskini büyük oranda arttırması nedeniyle günümüzde artık tüp bebekte yasalar ile embriyo sınırlaması uygulanmaktadır.

6 Mart 2010 tarihinde çıkarılan Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulamaları Ve Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Hakkında Yönetmelik ile beraber bundan böyle tüp bebek tedavisinde yapılacak olan embriyo transferi sayısı 35 yaşın altında olan kadınlarda birinci ve ikinci denemelerinde bir ile sınırlandırılırken bunu takip eden sonraki her denemede 2 embriyo transferi ile sınırlandırılmaktadır. 35 yaş ve üzerinde olan kadınlarda ise tüm tüp bebek denemeleri için 2 embriyo transferi hakkı verilmektedir.

Ne yazık ki görüldüğü üzere koşullar ne olursa olsun en fazla 2 embriyo transferine izin verilmekte olup 3 embriyo transferi hiçbir koşul altında ülkemizde yapılamamaktadır. Embriyo saklama konusunda da sınırlar uygulanmakta olup her iki eşinde embriyonun saklanmasına izin vermesi şartı aranmakla beraber bu embriyoların en fazla 5 sene boyunca saklanmasına izin verilmektedir.

Hemen Ara
Whatsapp