Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Üçüncü trimester

25.-26.HAFTA:Annede:Yorgunluk artar,bel ve bacaklarda rahimin büyümesi ağrıya sebep olabilir,akıntı şikayeti artar ve gözlerde kuruluk başlayabilir.Bu haftalarda anne adayı 50 gr OGTT’yi unutmamalıdır.26.hafta ile birlikte şişmeler artabilir,kaburgalarda ağrılar artabilir.Rahimde kasılmalar ve gevşemeler olabilir.Bunların bir kısmını gebeler hissetmezken hissetikleri yoğun bir ağrı ise hemen doktoruna başvurmalıdır.
Bebekte:25.hafta 34cm ve 700 gr’dır,26.hafta 35cm ve 910gr’dırJ
-Bebeğin cinsiyet özellikleri tam olarak oluşur.
-Omurga sistemi ve eklemler son şeklini alır.
-Tat duyusu gelişir.
-Bebeğin hareket alanı daralmaya başlar.
-Bebek uyuyup uyanır.
-Gözdeki retina tabakası oluşur.
-Göz kapaklarını hisseder ve açıp kapamaya başlar.
-Akciğerleri gelişmeye devam eder ve hava dolu keseciklerin önemli bir yapısını oluşturan sürfaktan maddesini üretir.
-Bebek bu haftada daha bilinçli tepkiler verir,aşırı gürültüde irkilmeyi ve tepki vermeyi ilk bu haftada öğrenir.

27.-28.HAFTA:Annede;uyku ve solunum problemleri olabilir.Yatmakta sorun olabilir.Kolesterol tahlilerde yüksek çıkabilir,kilo almaya gebe devam edebilir.

Bebekte:27.haftada bebek 35 cm ve kilosu da 1000gr’dır.28.haftada 35cm,1100 gr ağırlığı mevcut.
-Bebek gözlerini açıp kapamaya başlar.
-Parmağını emer,çene kasları gelişir.
-Bebek seslere daha duyarlıdır,anne ve babasının sesini ayırt edebilir.
-Bebekte yağ depolanması artar.Bolca kalsiyum içeren yiyecekler bebeğe fayda sağlar.

29.-30.HAFTA:Annede;En az 11 kilo almıştır.Karnı da iyice büyümüştür.göğüs ucunda hassasiyet başlamıştır,süt üretimi başlamıştır.Anne adayımız bu dönemlerde çok hassastır aman dikkatJ30.hafta ile doğuma anne adayı biraz daha yaklaşmaktadır,iştahı son sürat artmaya devam etmekte,hareketleri de giderek zorlaşmaktadır.Bu dönemde ben hastalara bol bol yürümesini öneriyorum.

Bebekte:Bu haftada 37 cm ve 1250 gr ağırlığındadır,30.hafta 38 cm ve 1400 gr ağırlığındadır.
-Beş duyusu tam gelişmiştir ve akciğerlerş hariç vücudundaki tüm organlar gelişimini tamamlamıştır.
-Kan hücreleri alyuvar üretir.Bağışıklık sistemi gelişmiştir.
-Bebeğin tüm organları olgunlaşmış ve gelişmiştir.

31.-32.HAFTA:Annede:Bu haftadan itibaren erken doğum gelişebileceği için anne ve baba adayı her an herşey olabilir kabilinden hazırlıklarını  tamamlamalıdır.Çanta ve bebek malzemeleri hazırlanmalı,annenin giyecekleri her zaman hali hazırda bulunmalıdır.Anne adayının bu haftalarda göğüsünden süt gelebilir.Yalancı doğum ağrıları bu dönemde olabilir.Kendiliğinden de geçebilir.5-10 dk’ya bir düzenli geliyorsa muhakkak acilden başvurması gerekiyor….Bu haftada anne adayı kabuslar veya halusinasyonlar görebilir.Anne adayında ayaklarda ve ellerde şişlik olabilir,tansiyon yönünden yakın takip olunmalı.Yine bu haftalarda yürüyüşler düzenli olmalıdır,çünkü bu yürüyüşler bu saatten sonra doğuma hazırlık için önemlidir…

Bebek:1600 gr ve 40 cm’dir,32.haftada boyu 42 cm ve ağırlığı da 1800 gr’dır.Bebek çok hareketlidir ve kalsiyum ihtiyacının tavan yaptığı bir dönemdedir.Bebek uyumazsa 1saat içinde en az 10 hareket yapmalıdır.Hareketlerinin azaldığını hissederseniz Muhakkak ki NST için hastaneler başvurmalısınız.

33.-34.HAFTA:Annede;vücuttaki şişlik hali devam etmektedir ve yüzünde lekelenmeler artabilir ve bunların bir kısmı kalıcı olabilir.Annenin sindirim sistemi anneyi oldukça zorlar ve eğilip kalkması zor olabilir.

Bebek:2000 gr ve 43 cm olmuştur. 34.haftada ile 2225 gr ve boyu 44 cm oldu.Gebelikte 34. hafta itibari ile bebeğiniz artık ultrason da size tebessüm bile edebilir. Bu tebessümü gören anne adayı mutluluktan tüm çektiklerini unutur. Bebeğinizin ne kadar mutlu olduğunu görmek sizi de çok mutlu edecektir. 34. hafta bebeğinizin saçları iyice uzamış ve kaşları da tam olarak belirgin olmuştur.
34 haftalık gebelikte bebeğinizin hareketlerini saymaya devam. Doktorunuz da zaten NST isteyecektir. Doktorunuzun özel istekleri, tetkikleri olacaktır. Bu dönemde sık kontrolde fayda vardır. Her hafta kontrole gidilmeli ve bebeğin gelişimi takip altına alınmalıdır.

35.-36.HAFTA:Annede:Bebeğiniz artık ters, anne karnında taklalar atar ve bir bakıma rahim yolunu keşfeder ve doğuma hazırlık yapar. Bebeğiniz bu haftalarda artık hızla büyümekte, anne adayının da karnı iyice büyümektedir. 35. hafta da bebeğinizin artık akciğerleri hariç tüm gelişimi tamamlamıştır. Akciğerleri ise önümüzde ki haftanın sonlarında gelişimini tamamlayacak ve doğuma hazır bir hale gelecektir. Anne adayına bu haftalarda yolculuk önerilmez.36.haftaya girerken annede sık idrara çıkma şikayetleri artmıştır,bebeğin basısı mesaneye fazladır.

 Bebek:2500 gr ve 47 cm’dir.36.hafta da 2750 gr ve 48 cm’dir.Bu haftalardan itibaren doğuma her zaman hazırlıklı olunmalıdır,bebek doğsa bile yoğun bakım ihtiyacı olmaz.O yüzden ağrınız başlasa da korkmayın….

37.HAFTA:Gebelik döneminin son haftalarına gelmiş bulunuyoruz.Her an doğum olabilir,bebek bu arada 3000 gr civarlarında ve 50 cm ağırlığındadır.Bir anda idrar kaçırıyormuş gibi hissederken suyunuz gelmiş olabilir:)Ağrılarınız 10 dk.’ya bir düzenli hale gelmiş olabilir.Herşey yolunda giderse normal doğum yapabilirsiniz ama anne ve bebeğin hayatını tehlikeye atacak bir durum olduğunda sezaryan tercih edilebilir.Sağlıkla bebeğinizi kucağınıza almanız dileğiyle……

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »