Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina genişlemesi sorununu ortadan kaldıran ve cerrahi bir operasyon olmadığı için riskleri de minimum seviyede olan lazerle vajina daraltma işlemi, konforlu bir süreç eşliğinde yaşanan sıkıntılardan kurtulmayı sağlıyor. Öncelikle lazer teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen bu işlemin anestezi gerektirmediğini söyleyebiliriz. Çünkü ağrı ya da acı gibi bir hissiyata yol açmıyor.

Lazerle Vajina Yenileme (Vajinal Rejuvenasyon)

Son yılarda çok daha fazla tercih edilen lazerle vajina daraltma işlemi, vajina genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkan cinsel hazzın azalması, idrar kaçırma, cinsel ilişkide vajinadan ses gelmesi gibi çeşitli sıkıntıları ortadan kaldırabiliyor. Tüm bunlarla beraber vajinada sıkılaşma sağlarken aynı zamanda vajina dokusunun yenilenmesini de sağlayabiliyor. Çünkü işlem sırasında dokuya gönderilen lazer, kan akımının arttırılmasını sağlarken var olan kolajen bağ dokusunu da uyarıyor. Bu da vajina dokusunda yenilenme sürecini başlatıyor.

Lazerle Vajina Daraltma Nasıl Yapılıyor?

Bu işlem için öncelikle hastanın jinekolojik muayene pozisyonu alması gerekiyor. Ardından lazer probu vajinaya yerleştiriliyor ve vajina duvarlarına lazer ışını atışları yapılıyor. Bir anlamda vajina duvarlarının tamamı taranıyor. Yaklaşık olarak 30 dakikada seans tamamlanıyor. Uygulama öncesinde genel ya da lokal anesteziye gerek olmuyor. Cerrahi bir kesi uygulanmıyor ve dolayısıyla dikiş işlemine de gerek kalmıyor. Uygulama esnasında hastalarda hafif bir batma hissi ve ısı hissiyatı oluşabiliyor. Fakat ağrı ya da acı hissi oluşmuyor. Aynı zamanda lazerle vajina daraltma kanama ya da enfeksiyon gibi sıkıntılara da yol açmıyor.

Lazerle Vajina Daraltma Sonrasında Yaşananlar

Seans bittiğinde hasta hemen günlük yaşantısına geri dönebilir. Hatta işe dönerek çalışmaya devam edebilir. Hastanın istirahat etmesine gerek olmuyor. Aynı gün banyo da yapılabilir. Sadece işlem bittiğinde, çok rahatsızlık vermeyecek seviyede hafif pembe ve sulu bir akıntı oluşabilir. Vajinada hafif bir yanma hissi de meydana gelebilir. Bu sıkıntıların rahatsızlık yaratmaması için hekim tarafından önerilen ilaçların kullanılması yeterli olabiliyor. Cinsel perhiz uygulanması gerektiğini de hatırlatalım. Bir hafta sonrasında cinsel yaşantıya devam edilebilir.

Lazerle vajina daraltma işlemi kadınların sıklıkla yaşadığı öksürme ya da ani hareket etme durumunda idrar kaçırma problemini de ortadan kaldırabiliyor. Çünkü bu işlem, idrar kanalının etrafında bulunan kolajenleri güçlendirme bir etkide bulunuyor. Kolajenler güçlendiğinden idrar kaçırma sıkıntısı da kendiliğinden ortadan kalkıyor.

Lazerle Vajina Daraltma Kaç Seans Uygulanır?

Pek çok hastada sadece tek seans uygulama yeterli olabiliyor. Ancak bazı hastalar için ikinci bir seansa daha gereksinim duyulabilir. Bu durumda ilk seanstan sonra 1 ay ara vererek ikinci seans uygulanır. 2 yılda bir seansın tekrarlanması da önerilir. Hekim tarafından yapılan muayene sonrasında tahmini olarak kaç seans gerekeceği de hastaya bildirilebilir.

Lazer Uygulaması Başka Hangi Amaçlarla Yapılır?

Uzun yıllardır tedavi amacıyla kullanılan lazer işlemi farklı sıkıntıların giderilmesi bakımından da devreye girebiliyor. Örneğin genital siğil tedavisinde bu teknolojiden faydalanılır. Vajina kuruluğunu gidermek yine lazer teknolojisi ile gerçekleştirilen işlemler arasında yer alır. Genital alanın sıkılaştırılması ve genital bölgenin renginin açılması bakımından da lazer seansları uygulanabilir. Ağrılı cinsel ilişki tedavisi, sıklıkla vajinal enfeksiyon yaşanmasını engelleme amaçlarıyla da kullanılan lazer, ameliyat izlerinin silinmesi, yüz gençleştirme, et benlerinin alınması, leke tedavisi gibi amaçlara da hizmet ediyor. Çil tedavisi gibi ciltte bulunan bazı leke görünümlü sorunları lazerle tamamen ortadan kaldırmak mümkün hale geldi. Üstelik tüm bu sıkıntıların ortadan kaldırılması için hastaların klinik istirahat etmesi de gerekmiyor. Gün içerisinde, öğle arasında dahi lazer uygulaması seansları yapılabiliyor ve hasta hayatına kaldığı yerden devam ediyor. Bir sonraki yazımız Lazerle vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır adlı makeleye bakabilirsiniz.

 

 

Hemen Ara
Whatsapp