Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Vajinismus Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Vajina kaslarında kişinin istemi dışında yaşanan kasılmalar sonucunda kişinin cinsel ilişkiye girememesi vajinismus olarak isimlendirilmektedir. Son yıllarda kadınların cinsel kimliklerini çok daha erken keşfetmeleri ve cinsellik açısından daha özgür olmalarına rağmen hala vajinismus hastalığı ile mücadele etmek zorunda kalan pek çok kadın bulunmaktadır.

Kadınlara ilk cinsel ilişki ile ilgili olarak anlatılan kötü hikayeler, cinselliğin hala büyük bir tabu olarak görülmesi ve genç kızların zihinlerine işlenen olumsuzluklar ne yazık ki vajinismus nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Vajinismus tedavisi için geliştirilen özel teknikler sayesinde artık bu rahatsızlık çok kolay bir şekilde tedavi edilebilmekte ve çiftler sağlıklı bir cinsel hayata kavuşmaktadır. Ancak tedavi için kadının tek başına vajinismus parmak hareketleri yapmaları yeterli değildir.

Bu sorun rahatsızlığı yaşayan kadın kadar o kadın ile cinsel ilişkiye girmek isteyen erkeğin de sorunudur ve tedavisi yine çiftlere beraber olarak uygulanır. Vajinismusun psikolojik nedenleri olabileceği gibi fiziksel nedenleri de olabilir. Bu amaçla ilk olarak vajinismus muayenesi yapılarak sorunun neden kaynaklandığı bulunulmalıdır. Daha sonra vajinismus tedavi yöntemleri arasında hastaya en uygun olanı seçilerek tedavi süreci başlatılır. Bilimsel olarak yapılan tedavilerde artık çoğu doktor parmak egzersizleri adı verilen yöntemi kullanmamakta olup bilişsel tedavi yöntemleri, vajinismus hipnoterapi yöntemi ve vajinismus cerrahi tedavi yöntemleri artık daha sık kullanılmaktadır. Yine erkeklere yönelik vajinismus tedavisi de uygulanmakta olup çiftlerin bu yolda beraber ilerlemeye istekli olmaları ve kadının üzerinde baskı oluşturulmaması çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »