Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

VAJİNİSMUS VE AKUPUNKTUR BİRLİKTELİĞİ

VAJİNİSMUS VE AKAPUNTUR

Vajinanın girişindeki kaslarınistem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı veya imkansız olarak algılanmasına denir.Yani kadın bedeninin ve ruhunun penis vajina birlikteliğini içeren cinselliği reddedişiolan vajinismus , aşk kasları adı verilen pelvik taban kaslarının istemsiz ve anlık kasılması olarak tanımlanır.   ​

Türkiye’de her evli 10 kadından birinde görülür.Vajinusmusun en temel belirtisi cinsel ilişki birleşmelerinde vajina girişini bir duvar gibi hissederler.Hastalar orada bir duvar var,penis sanki bir duvara duvara çarpıyor gibi ifadeler kullanırlar.Hissetikleri ağrı ve diğer duyguları yırtılma,delinme,parçalanma,yanma ya da sızlama şeklinde tarif ederler.

Vajinismusun en temel ikinci belirtisi o an geldiğinde kişinin panik atak benzeri bir durum yaşamasıdır.Bilinci açık olsa da kontrolü yitirir.Hastalar kendilerini savunma ve koruma çabası içine girer.Vajinismus aynı zamanda bir sonuçtur.Hastanın ruhunda ve zihninde biriktirdiklerinin sonucudur.

Vajinismus sadece kadının bir sorunu değildir,çiftin ortak bir sorunudur ve paylaşılan bir rahatsızlıktır.

Vajinismus tedavisinde akapunturun yeri nedir?

Akapuntur veya hipnoz, vajinismus cinsel terapi dahil cinsel terapinin ilk basamağından son basamağına kadar tedavinin bütün aşamalarında, hipnotize, yarı trans ya da gözleri kapalı ve tam bir gevşeme halinde uygulandığında bilişsel yapıyı etkileyen güçlü bir yardımcı tekniktir.(Hipnoz, kendi başına uygulanabilecek bir psikoterapi yöntemi değil, yardımcı bir tekniktir.)
Akapuntur kaygıyı azaltmada, görüşmelerde söze dökülemeyen düşünce, duygu ve imgelerin açığa çıkmasına, cinsel farkındalığın oluşmasına, cinsellikte sınırların tanınmasına, cinsel korkular ve olumsuz kavramlardan sıyrılmada, fanteziye rasyonel tepki geliştirme, haz duygularının oluşumu ve sistemik duyarsızlaştırma sağlanmasında kullanılan önemli bir yaklaşımdır.

Cinsel birleşmeye karşı oluşan kaygı, korku ve kaçınmada özellikle kulak akupunkturu yararlı sonuçlar vermektedir. Belirsizlik ve geleceğe yönelik kaygı tüm vücutta bir kasılma, gerginlik ve ruhsal bir endişe ve çoğu zaman panik durumunun gelişmesine yol açmaktadır. Akupunkturun objektif etkileri (bkz. sedatif ve tranklizan etkiler) bu konuda da yardımcı olmaktadır.

Ben tedavi yaklaşımlarımda akapunturu kullanıyorum ve tedavide büyük ilerlemeler kaydediyorum.Tüm vajinismuslu hastalara panik halindeki bedenlerine rahatlamayı sağlayan bu yöntemi öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »