Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Vajinismus

VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE BİR ÇİFTİ NELER BEKLER?

Vajinismus cinsel tedaviler açısından en yüz güldürücü cinsel sorunlardan birisidir.Ancak son yıllarda yetersiz,başarısız psikoterapi ve/veya,cinsel tedavi uygulanmış kadınların tedavi motivasyonları düşük,düzelme umudunu kaybetmiş zor vakalar haline geldiğini de görmekteyiz.

Vajinismus sorununda da öncelikle eş reddi olup olmadığı araştırılmalıdır,bu cinsel tedavide değerlendirme aşamalarında en önemlisidir.

Genç ,cinsel bilgisizliği çok belirgin kadınlarda yanlızca ilk gece korkusu olabileceği göz önünde tutulmalıdır.Böyle hastalarda 1-2 oturumda cinsel bilgi verilerek sorun çözümlenebilir.

Vajinismus tedavisi için uygulanacak adımlar her ne kadar vajinismusun kadın üzerindeki süresi ve yoğunluğuna görefarklılık gösterse de ,tedavi prosedürünü genel anlamda bahsedeceğim.

Öncelikle vajinismus %100 tedavi edilebilen geçici bir rahatsızlıktır.Vajinismus kadınları tam bir iyileşme göstereceği için şanslı bir gruptur.Tedavide yapılması gereken tek şey kadının iyi bir rehber olacak cinsel danışanını iyi bulması,herşeyi açıkça anlatması ve en önemlisi de iyileşme arzusunun olmasıdır..Kadın bunu yapmayı başardığı takdirde ,cinsel terapistin ona önereceğ iaşk oyunları adı verilen egzersizlerle kendi kendini tedavi etmesi mümkün olacaktır.

Cinsel terapi programı,duygusal ve fiziksel teknikleri içermektedir.Bu süreç cinsel terapist tarafından takip edilmeli,ve de çift bu tedaviye uyduğu zaman kesin ve hızlı sonuç alacaktır.Önemli olan kadının bu plana sadık kalması ve verilen ödevleri sabırla yapabilmesidir.

Read More

VAJİNİSMUS KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Vajinismusun en sık görülen nedeni arasında psikolojik kaygılar ağırlık kazanır.Kız çocuklarına öğretilen veya irademizin bilinçdışında kodladığı’cinsellik kötüdür’,’kızlık zarı çok değerli ve korunması gereken bir şeydir.’’ Düşünceleri bu problemin ortaya çıkmasında önemli bir yer tutar.

Bazen neden cinsel bilgi eksikliği,basit bir utanma ve cinsel duygularda baskılanma olabilir.
Bazende altta yatan neden özellikle çocukluk dönemindeki bir yaşantıdır.
Geçmişte yaşanmış bir taciz,ensest ilişki ya da kötü bir cinsel deneyimin ağrı ve acı verici olarak değerelendirildiği durumlar,geçmişte maruz kalınan cinsel yasaklar ve abartılı ilk gece hikayelerinin bilinçdışında oluşturduğu cinsellikle ilgili durumlar neden olmuş olabilir.
Kısaca bu nedenlerden önemlilerini şöyle sıralayacak olursak;
-ilk denemede acı duyma
-cinselliği değersizleştiren ve aşağılayan bir aile
-zayıf,güçsüz anne
-baskıcı,otoriter baba&baba-kız ilişkilerinde güçlükler
-cinsel şiddet ve taciz,iğrenmeme ve hoşlanmama
-Eşle uyumsuzluk ve vajinismus sorunları
-Olumsuz ve dinsel ahlaki şartlanma
-Başarısızlık korkusu
-Eşcinsel özdeşleştirme
-Kızlık zarını yitirme korkusu
-Cinsel tabular,yanlış bilgiler ve inanışlar
-Obsesif veya borderline kişilik özellikleri taşıma şeklinde sınırlanabilir…..

Read More

Vajinismus

d27fbe2e8136f9d0eb6d802a908912bb

Vajinismus nedir?

Vajinanın girişindeki kaslarınistem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı veya imkansız olarak algılanmasına denir.Yani kadın bedeninin ve ruhunun penis vajina birlikteliğini içeren cinselliği reddedişiolan vajinismusaşk kasları adı verilen pelvik taban kaslarının istemsiz ve anlık kasılması olarak tanımlanır.   ​

Türkiye’de her evli 10 kadından birinde görülür.Vajinusmusun en temel belirtisi cinsel ilişki birleşmelerinde vajina girişini bir duvar gibi hissederler.Hastalar orada bir duvar var,penis sanki bir duvara duvara çarpıyor gibi ifadeler kullanırlar.Hissetikleri ağrı ve diğer duyguları yırtılma,delinme,parçalanma,yanma ya da sızlama şeklinde tarif ederler.

Vajinismusun en temel ikinci belirtisi o an geldiğinde kişinin panik atak benzeri bir durum yaşamasıdır.Bilinci açık olsa da kontrolü yitirir.Hastalar kendilerini savunma ve koruma çabası içine girer.Vajinismus aynı zamanda bir sonuçtur.Hastanın ruhunda ve zihninde biriktirdiklerinin sonucudur.

Vajinismus sadece kadının bir sorunu değildir,çiftin ortak bir sorunudur ve paylaşılan bir rahatsızlıktır.

Peki vajinismus olduğunu düşünen bir hasta ne yapmalıdır?

İlk olarak bir cinsel terapistten randevu alarak işe başlayabilir.Eğer bir kadın-doğum doktoruna gitmiş ve muayene olabilmeyi başarmışsa ve altta yatan herhangi bir patoloji yoksa o zaman vakit kaybetmeden randevu almalılar….

Read More

Vajinismus Nedenleri

Vajinismusa neler sebep olabilir?

– İlk denemelerde acı duyma
– Cinselliği değersizleştiren ve aşağılayan bir aile
– Zayıf ve güçsüz bir anne
– Baskıcı ve otoriter baba
– Cinsel şiddet ve taciz,iğrenme,hoşlanmama
– İstemeden zorla evlendirme,eşini sevmeme,eşle uyumsuzluk ve iletişim sorunları
– Olumsuz dinsel ve ahlaki şartlanma
– Eşcinsel özdeşleşme
– Başarısızlık korkusu veya performans kaybı
– Kızlık zarını yitirme korkusu
– Cinsel tabular,yanlış bilgiler ve inanışlar
– Gebelik korkusu
– Obsesif veya borderline kişilik özellikleri taşıma

Read More

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus %100 tedavisi olan bir hastalıktır.Bu süreçte yalnız olmadığınızı bilin….
Vajinismus terapileri için dünyada en sık olarak cinsel bilişsel – davranışsal tedavi yaklaşımları ile hipnoz tedavileri yer almaktadır.
Bilişsel tedavi

Bilişsel cinsel yaklaşımlar arasında; hastanın genital organları, kızlık zarı (himen), vajina yapısı, ilk gece, cinsellik hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilmesi, cinsellik ile ilgili diğer açıklayıcı bilgilerin verilmesidir.

Davranışsal tedavi

Davranışsal tedavi yaklaşımlarını adım adım gidilmesi gereken süreçtir.Uzun ama başarılı bir süreçtir.Bu süreç aşk oyunları,parmak oyunları,kegel egzersizlerini,güzel sevişme sanatını içerir ki tedavi şansının %100 olduğu en önemli tedavi yaklaşımıdır

Read More
Translate »