Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Vajinit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Vajina da meydana gelen her türlü iltihabik rahatsızlıklar vajinit olarak isimlendirilmektedir. En sık görülen kadın hastalıkları arasında yer alan vajinit özellikle de üreme çağında bulunan kadınlarda daha sık olarak görülmektedir. Kadınlarda akıntı aslında son derece normaldir ve akıntının görevi rahim kuruluğu oluşmasını engelleyerek rahim dokusunun sağlıklı olarak görevini yerine getirmesini sağlamaktır.

Ancak kullanılan ilaçlar, enfeksiyonlar, gebelik, menopoz, emzirme ve sık sık vajinal duş yapılması bu doğal dengeyi bozarak vajina da hızlı bir şekilde mantar ve bakteri oluşmasına neden olur. Oluşan bu yoğunlukta vajinit hastalığı oluşmasını tetikler. Hastalığın ortaya çıkması ile beraber görülen ilk vajinit belirtileri artış gösteren akıntı miktarıdır. Yine vajinada kaşıntı ve yanma hissi ortaya çıkar. Vajinit tanısı için ise kadın hastalıkları doktorunun yapacağı muayene ve bu muayenede akıntıdan alacağı örneğin laboratuvar ortamında incelenmesi yeterli olacaktır.

Tanı konulduktan sonra doktorunuz tarafından vajinit tedavisinde kullanılan ilaçlar reçete edilecektir. Ancak doktora gitmeden kişinin internetten ya da arkadaşlarından vajinit tedavisinde kullanılan ilaç isimleri edinilerek bu ilaçların kişinin kendisi tarafından kullanılması yapılacak en büyük yanlış olacaktır. Çünkü vajinada kaşıntı ya da yoğun akıntı başka nedenlerle oluşabilir ve böyle durumlarda vajinit tedavisi uygulanması daha ciddi komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle doktor tarafından vajinit tanısı konulmadan ve vajinit ilaçları reçete edilmeden kişinin kendisi tarafından bilinçsiz tedaviler uygulanmaması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »