Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Vajinusmus Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Türk toplumu olarak oluşturulan cinsel tabular nedeni ile pek çok genç kız için ilk cinsel deneyim büyük korkuların oluşmasına neden olabilmektedir. İnsan fizyolojisinin her alanın da olduğu gibi vajinanın yapısında da kaslar bulunmakta olup bu kasların kasılması çoğu zaman kadının kontrolü altındadır. Özellikle de normal doğumda bu kaslar bebeğin doğum kanalından dışarıya itilmesi konusunda önemli bir rol üstlenir.

Ancak cinsel ilişkiye giren kadınlarda bazen bu kaslar istem dışı kasılır ve vajina girişini kapatabilir. Bu durumda cinsel ilişki ya hiç yaşanamaz ya da çok ağrılı ve acılı olur. İşte yaşanan bu duruma vajinusmus adı verilir. Uzun yıllardır konu hakkında yapılan araştırmalar sonucunda vajinusmus nedenleri arasında gösterilen pek çok nedenin psikolojik korkular olduğu ortaya koyulmuştur. Kadının bilinç altında yatan korkuları istemsiz şekilde kasılmasına ve vajinusmus olmasına neden olmaktadır. İşin daha da tuhafı pek çok kadın ön sevişme esnasında hiç bir sorun yaşamamakta hatta partnerleri ile cinsel birleşme yaşamak için istek duymaktadır.

Ancak cinsel birleşme anına gelindiğinde vücut bir refleks olarak vajina kaslarını kastığı için sorunlar yaşanır. Günümüzde psikolojik tedavi ile eş zamanlı yürütülen vajinusmus tedavisi ile pek çok çift sağlıklı bir cinsel hayatın kapılarını açabilmektedir. Ancak konu çok sömürülmeye müsait olduğu için vajinusmus tedavisi için mutlaka güvenilir bir doktorun tercih edilmesi çok önemlidir. Evde vajinusmusu yenme kişinin tek başına yapabileceği bir iş olmayıp mutlaka uzman bir doktor desteği gerektirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »