Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Vulvar kondilom (Siğiller)

SiĞİL(KONDİLOMA AKUMİNATA)

Kondiloma aküminata;iyi huylu anogenital siğil tiplerindendir.Etkeni HPV’dir.%90’dan fazlasında HPV 6 ve 11’in etken olduğu görülür.Görünür siğil tipleri olan hastalarda nadiren de olsa HPV 16 ve 18’in de etken olduğu görülmüştür.Ki HPV’nin bu tipleri daha çok intraepitelial neoplazi ile ilişkilidir.Kondilomlar 3 tipe ayrılır.

Akuminat tip:Mukozal epitelde yer alır.İdrar deliği çevresinde,labia minuste,vajen girişinde,vajinada ve servikste gözükebilir.
Papiller tip:Keratinize epitelde yer alır.Labia major,pubis,perine ve anüs çevresinde yer alır.Sıklıkla hiperkeratotik ve pigmentedir.
Makular tip:Mukoz membranlarda çeşitli varyasyonlarda meydana gelir.

Siğiller,cinsel ilişki sırasında travmatize olan alanlarda gelişir,tek tek de olabilir ancak birden çok da olabilir.5-15 arası olur ve çapları 1-10 mm civarındadır.Siğillerin birleşip büyük plaklar olmasında kişinin bağışıklık sistemindeki immun yetersizlik ve diabet olması etken olabilir.

Tanı:Gözle değerlendirme ve buna eşlik eden biopsi  tanı da yardımcı olabilir.

Nasıl bulgu verir?

Genelde asemptomatik ,hasta farketmeyebilir.Büyüklüğü ve yerleşim yerine göre  acı verici,frajil ve kaşıntılı olabilir.Anogenital siğiller seksüel yaşamınızı da etkileyebilir.Sizde anksiyete ,suçlıluk,kızgınlık yaratabilir.Gelecekte fertilite ile ilgili  ve kanser riski yönünden hastanın endişesi artabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »