Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Yalancı Doğum Sancısı ile Gerçek Doğum Sancısı Nasıl Ayırt Edilir?

Hamilelikte doğum yaklaştıkça anne adaylarını doğum endişesi sarmaya başlar. Özellikle de ilk kez doğum yapacak olan anne adaylarının yaşadığı en büyük endişe doğum sancılarını anlayamamak ve zamanında doğum için hastanede olamamaktır. Oysaki vücut günler önceden anne adaylarına doğumun sinyallerini yollamakta ve hazırlık yaptığı doğum eylemini haber vermektedir. Ancak yaşanan her sancının doğum sancısı olmadığı bilinmelidir. Yalancı doğum sancıları adı verilen bu sancılar rahmin kendini doğuma hazırlamak adı ile yaptığı basit egzersizlerdir. Peki, yalancı doğum sancısı ile gerçek doğum sancısı nasıl ayırt edilir?

Yalancı doğum sancıları ile gerçek doğum sancıları arasındaki en büyük fark gerçek doğum sancısının mutlaka bir düzeni bulunmasıdır. Yani gerçek doğum sancıları her zaman düzenli olan, belli aralıklarla giren ve belirli sürelerde devam eden sancılardır. Her sancı bir önceki sancıdan önce girer ve daha uzun devam eder. Gerçek doğum sancısı aralıkları kısalırken sancının süresi uzamaktadır. Oysaki yalancı doğum sancısı için böyle bir düzenden söz etmek mümkün değildir. Sancıların arası düzensiz ve sancı süreleri de birbirinden farklıdır.

Yine yalancı doğum sancısı anne adayının ayaklarını yukarı uzatarak dinlenmeye geçmesi durumunda şiddetini yitirir. Oysaki gerçek doğum sancıları anne adayı ne kadar dinlenirse dinlensin şiddetini asla düşürmez ve sancı aralığı belirli bir rutin dahilinde kısalarak kasılmalar daha da şiddetlenir. Bu nedenle düzenli kasılmaları başlayan anne adayları gebeliğin kaçıncı haftasında olursa olsun mutlaka hemen doktorunu bilgilendirmeli ve doktorunun söylediği kasılma aralığına düşmesi durumunda hemen bir sağlık kuruluşuna başvuruda bulunmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »