Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Yalancı Gebelik Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Ne yazık ki korunmasız cinsel ilişkiye giren ancak buna rağmen hamile kalamayan anne adaylarında bir süre sonra istem dışı gebeliğe dair aşırı bir istek oluşmaya başlar. Bu istek bir süre sonra psikolojik bir baskı oluşturması sonucunda gebeliğin oluşumunu da engelleyebilir. Zaten kısırlık tedavisi görmeye başlayan kadınların bir çoğunda gebeliği engelleyen hiçbir sorun olmamasına rağmen yine de gebeliğin oluşmaması bu psikolojik baskıya dayandırılır.

Bu dönemde yaşanan en üzücü durumlardan biride yalancı gebelik oluşmasıdır. Hamile kalmayı çok isteyen ve gebeliği takıntı haline getiren anne adaylarında vücut bir süre sonra beyin tarafından şartlandırılan bu isteğe uyum gösterir. Tıpkı kadın hamile kalmış gibi vücutta gebelik hormonları salgılanmaya başlanır. Hatta bir süre sonra kadının tedavi görmemesi durumunda karın bölgesinde şişlik oluştuğu bile gözlemlenmektedir. Yalancı gebelik kadının hamile olmamasına rağmen vücutta gebelik hormonlarının salgılanmaya başlanarak vücudun sahte bir gebelik yaşamasıdır.

Son yıllarda aşırı derecede çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda görüldüğü kadar çocuk sahibi olmaktan korkan ve hamile kalmamaya çalışan kadınlarda da görülme sıklığı da artmaktadır. Şimdiye kadar yapılan araştırmaların bir çoğunda yalancı gebeliğin nedenleri olarak kadının hamileliği takıntı haline getirmesi ve kendisini buna şartlandırması gösterilmektedir. Yalancı gebelik belirtileri ise normal gebelik belirtileri ile aynı olup farkı ortaya koyan ise negatif gebelik testi sonuçlarıdır. Gebelik testi tek çizgi çıkmasına rağmen gebelik belirtileri yaşayan kadınlar hemen jinekoloji doktoruna başvuruda bulunmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »