Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Yumurtalık Rezervinin Azalmasının Belirtileri

Kadında kontrolün yapıldığı dönemde yumurtalıklarında bulunan toplam yumurta sayısına yumurta rezervi adı verilmektedir. Yapılan kontrolde tespit edilen yumurta sayısının gebelik şansını olumsuz etkileyecek düzeyde olması durumunda yetersiz yumurtalık rezervi olduğu kabul edilmektedir.

Yumurtalık Rezervinin Azalması

Her kadın dünyaya gözlerini belirli bir yumurta rezervi ile açar. Bu rezervler normal şartlar altında varlıklarını korur ve ilerleyen yaş ile beraber azalmaya başlar. Özellikle de 35 yaşından sonra kadınlarda yumurta rezervi büyük oranda azalırken buna ek olarak yumurta kalitesi de düşmeye başlar. Yumurtalık rezervini etkileyen en önemli faktör yaştır. Buna ek olarak genetik faktörler, çevresel etkenler ve bazı hastalıklarda yumurtalık rezervinin daha hızlı azalmasına neden olmaktadır.

Yumurtalık Sayısının Az Olması 

Yumurtalık sayısının azaldığını gösteren bazı önemli belirtiler bulunmaktadır. Geç adet olmak bunlardan biridir. Özellikle de erken dönemde adet dönemlerinin arasının uzaması ve 32 günden daha uzun sürelerde adet olunması yumurtalık rezervinin azaldığını gösteren belirtiler arasında en önemlilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Kadınlarda yumurtalık rezervi ölçümü yapılması için günümüzde kullanılan en etkili yöntem AMH (Anti müllerian hormon) testidir. Bu test ölçüm yapılacak olan kadından alınan kan numunesi üzerinden yapılmakta olup kanda yapılan inceleme sonucu kadındaki yumurtalık rezervi ölçülmektedir. AMH hormonu seviyesine göre yumurtalık rezervi tayini yapılarak kadının doğurganlık seviyesi de ölçülmüş olur. Özellikle de 35 yaş sonrası gebelik elde etmek isteyen kadınların bu testi yapmaları çok önemli kabul edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »