Adet Gecikmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kadınların vücutlarındaki doku kalıntılarının atılması için her ay gerçekleşen döngüye adet adı verilir. Bu döngü her ay belirli dönemlerde kendi tekrar eder. Ancak bazı durumlarda günlerin karışması ve adetin gecikmesi söz konusu olabilir. Gecikme durumunda vücutta bazı değişiklikler görülebilir. Her kadında meydana gelen adet gecikmesinin vücuda etkileri farklıdır. Bu belirtiler belirli unsurlara göre değişiklik gösterebilir ancak yine de görülen belirtiler birbiriyle bağlantılıdır.

Adet Gecikmesinin Belirtileri

Adet gecikmesinde kendini gösterecek belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Göğüslerde şişlik ve ağrı
  • Karın ve kasıklarda sancı
  • Bel ve sırt ağrısı
  • Akıntı

Bunlar adet gecikmesinde en çok rastlanılan durumlardır ancak bunların yanında daha birçok belirti vardır. Baş ağrısı, huzursuzluk, mide bulantısı gibi daha birçok belirti vardır. Bunlar kadınların bünyelerine ve gecikme durumuna göre değişiklik gösterir.

Göğüslerde Şişlik Ve Ağrı

Adet gecikmesi yaşayan veya yaşayacak kadınların bir kesiminde göğüslerde şişlikler ve sancılı bir ağrı meydana gelir. Göğüsler olduğundan çok daha büyük bir hal alır ve şişlik hissi oldukça rahatsız edici olur. Bu durum vücudun gecikmeye verdiği tepkilerden yalnızca birisidir ve genellikle kadınlar bu durumdan şikayetçi olurlar.

Karın Ve Kasıklarda Sancı

Karın ağrısı adet dönemi yaklaşan kadınların neredeyse tamamının çektiği bir ağrıdır. Ancak bu ağrı gecikme dönemlerinde de sık sık meydana gelir. Kasıklarda ciddi derecede sancı olması adet gecikmesini gösteren bir başka belirtidir. Her iki durumda da kadınlar büyük bir sancı hissederler. Çoğu kadın bu duruma çözüm aramakla ve tedavi yolları araştırmakla uğraşır. Karında meydana gelen ağı ve kasıklardaki sancı genellikle bir arada meydana gelir. Bu da durumu daha da çekilmez hale getirir. Ancak kadınların bu durum için uygulayabileceği bazı çözümler mevcuttur.

Bel Ve Sırt Ağrısı

Adet dönemlerinde yaşayan gecikmelerde vücuttaki kemikler kasılır ve bu da ağrıya neden olur. Kadınların bel ve sırt kısımlarında kuvvetli bir ağrı meydana gelir. Bazı kadınlar bu ağrıyı fazla hissetmeyebilir ancak çoğu kadında bu acı katlanılmazdır. Vücut yapılarına göre ağrı oranları değişiklik gösterebilir.

Akıntı

Gecikme döneminde çok sık yaşanan bir olay da vajinadan gelen beyaz ve sıvı akıntıdır. Bu akıntı kadınların vücutlarından dışarıya atılmayı bekleyen atıklardır. Vajinada yer alan dokular, bu akıntıyla dışarı atılır ve atıklardan bu şekilde kurtulmak mümkün olur.

Adet Gecikmesine Çözüm

Adet gecikmesi yaşayan ve adet gecikmesinin çözümü nedir diye soran kadınlara verilecek cevaplar oldukça basittir.

Adet gecikmesini önleyebilmek için;

  • Papatya çayı içmek
  • Vitaminleri yeterli almak
  • Kekik tüketmek
  • Biber yemek
  • Biberiye çayı içmek

Gibi çözümler uygulanabilir ve bu çözümler oldukça etkilidir. Ancak her kadın her yiyeceği veya içeceği tüketmemelidir. Bu yüzden kendisine zarar bulunan bir bitki veya çay varsa adet gecikmesi için bunu çözüm olarak kabul etmemelidir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024