Kadınlardaki idrar kaçırma sorunun birçok sebebi olabilir. Ancak tüm bu sorunun tedavisi mevcuttur. İdrar kaçırma sorunu birçok insanda rahatlıkla görülebilen bir rahatsızlıktır. İnsanlar bu sorunu doktoru açıklamaya utandığından tanının konulması oldukça zorlaşmaktadır.

İdrar biriktikten sonra mesanemiz elastik olduğundan bu kısımda bir süre bir birikerek genişler. Genişlemesinden dolayı hiçbir şekilde basınç artışı olmaz ve böbreklerden gelen idrarımız rahatlıkla mesanemize inebiliriz.

Mesanemizin hemen altında idrar tutmamızı sağlayan bir idrar torbası bulunuyor. Kadınlarda idrar borusu erkeklere göre daha kısadır. İdrarı kaçırma nedeni ise bu duruma bağlı olarak enfeksiyon, vajina enfeksiyonu, mesane taşı, zorlu doğumlar veya hormonsal değişimler etkilemektedir.

Hangi Durumlarda İdrar Kaçırma Sorunu İçin Lazer Çare Olabilir?

Mesane boynunun desteklenmesini sağlayan bağ dokuları vardır ki bu bağ dokularının zayıflaması nedeni ile idrar kaçırma sorunları meydana gelebilir. Bu sebebe bağlı olarak pek çok kadında idrar kaçırma sorunu bulunur.

En önemli faktör olarak da genetik yapıdan kaynaklanır. Genetik yapıya bağlı olan bu bağ dokusunun iyi olmaması şeklinde düşünülür. Bağ dokusu haricinde gerçekleşen doğumlar, ilerleyen yaş, kilo problemi, menopoz ve sigara bağımlılığı gibi durumlar ile hormon yetersizlikleri de bağ dokusunun zayıflamasını hızlandıran sebepler arasında bulunur.

Kadınlarda öksürük, gülme, hapşırma durumlarında karın içi basıncı artar ve bu duruma bağlı olarak da idrar kaçırma sorunları ortaya çıkar. Bu sorunlar lazer uygulaması ile çözülebilir.

İdrar Kaçırmada Lazer Uygulaması Nasıl Yapılır?

Lazer uygulaması, hasta olan kişiye jinekolojik muayene masasında yapılır. Hasta yatar durumda iken yapılır. Lazer uygulaması acı vermediği için anesteziye gerek duyulmaz. Cerrahi olarak da herhangi bir kesi işlemi yapılmaz. CO2 lazer probu vajinanın içine yerleştirilir.

Mesane boynu ve idrar kanalı boyunca enerji verilir. Bu enerji ile bu yerdeki kolajen ve elastik bağ dokusunun uyarımı gerçekleşir. Bağ dokusunun uyarıma uğraması ile birlikte bağışıklık sistemi aktive durumuna geçmektedir. Ayrıca sıkılaşma da sağlamaktadır.

İdrar kaçırmada uygulanan lazer işlemi yaklaşık 20 dakika ile 30 dakika arasında bir sürede uygulanmaktadır. Lazer uygulaması ile birlikte vajina sıkılaşma işlemi de gerçekleşmektedir. Aynı seansta vajina sıkılaşıp estetik açıdan güzel bir görüntüye de sahip olmaktadır. Böylece vajina daha genç bir yapıya kavuş olur.

Vajina İçi Lazer Tedavisinin Cerrahiye Göre Avantajları Neler?

Vajina içi yapılacak tedavilerde lazer veya cerrahi operasyonlar tercih edilebilir. Lazer tercih edilmesinin cerrahiye göre avantajları şu şekilde ifade edilebilir; cerrahi operasyonlar sonrasında dikiş veya yapıştırma işlemleri uygulanır.

Bu durum kişilerin acı çekmesine ve ameliyat izlerinin oluşmasına neden olur. Ancak lazer tercih edildiği zaman ameliyat ağrısı ve izi yaşanmaz. Cerrahi operasyonların tekrarı önerilmez. Bu durum kadın sağlığını olumsuz etkileyebilir. Ancak lazer tedavileri, tekrar tedavi gerektiği zamanlarda da uygulanabilir.

Bunların yanı sıra, cerrahi operasyonlar maliyet olarak daha yüksektir. Çünkü plastik cerrahların yardımı ve ameliyat masrafları vardır. Lazer tedavisi ise daha uygun bir tedavidir

idrar-kacirma

Vajina İçine Uygulanan Lazerin Başka Yararları Da Var Mı?

Vajina yapısı gereği bazı tedavilere kısa süre içinde cevap verebilir. Bundan dolayı daraltma veya idrar kaçırma başta olmak üzere uygulanan işlemlerin etkisi de kısa sürede çıkar.

Vajina içine uygulanan lazer son derece pratik ve oldukça faydalıdır. Yapılan işlem kısa sürer ve hasta hemen normal hayatına geri döner. Bunun için lazer yaptırılması konusunda her zaman daha çok talep oluşur.

Vajinanın içine uygulanan lazer ne için uygulandığına bağlı olarak belli başlı ek faydalar gösterebilir. Bunların başında genelde vajinanın kendini toplaması, daralma ve yenilenme hissi ilk sıralarda yer alır. Doktorunuzdan işlemin türüne göre bilgi alabilirsiniz.

idrar-kacirma-kadinlarda

İdrar Kaçırmada Lazer Tedavisinde Tek Bir Uygulama Yeterli Oluyor Mu?

İdrar kaçırma genelde ileri yaşlarda görülen ve bu konuda görevli kasların artık görevini yerine getirememesinden kaynaklanan bir rahatsızlık olarak ortaya koyulabilir.

Gelişen tedavi yöntemlerine eklenen lazer sayesinde fazlasıyla çözüm bulma şansınız vardır. Bu yolla uygulanan lazer tedavi sayesinde kısa süre içinde idrar kaçırma sorunundan kurtulmanız sağlanır. İdrar kaçırma tedavilerinde genelde uygulanan lazer için tek seans yeterli olacaktır.

Bazı hastalar için ise alınan sonuçlara bakılarak lazerin bir ay kadar devamında yeniden bir seans veya uygulama yapılması gerekebilir. Bunun için mutlaka doktor ve hasta arasındaki bilgi akışına göre hareket etmek önemli olacağından atlanmamalıdır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024