IVf Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Doğal yollarla gebelik sağlayamayan çiftler için yardımcı üreme teknikleri olarak farklı tedavi seçenekler mevcuttur. Bunlar IVF (in vitro fertilizasyon) ve ICSI (Intra-Cytoplasmic Sperm Injection) yöntemleridir.

IVF Nedir ?

IVF halk arasında aşılama olarak bilinen bir tüp bebek yöntemidir. Farklı sebeplerden dolayı doğal ortamda spermin yumurtayla buluşmasının gerçekleşmediği infertilite vakalarında kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Bu buluşmanın gerçekleşmemesinin sebebi kadında veya erkekte olabilir. Kadınlarda yumurtanın fallop tüpüne geçişini önleyen bazı hastalıklar, fallop tüplerinin tıkalı olması vb. sorunlar; erkeklerde ise sperm sayısının düşüklüğü, sperm kalitesinin düşüklüğü, serleşme ile ilgili problemler ve testislerle ilgili problemlerden dolayı bu buluşma sağlanamayabilir. Böyle durumlarda IVF tedavisi size önerilebilir.

IVF Yöntemi kadından alınan yumurtalar ve erkekten alınan spermlerin labaratuvar ortamında bir araya getirilip döllenme gerçekleştikten sonra anne adayının rahmine zigotun yerleştirilmesi işlemidir.

Bunun için öncelikle kadının yumurtaların gelişimi uyarılır. Buradaki amaç yumurta çeşitliliğini artırarak en kaliteli yumurtayı seçmektir. Yumurtaların gelişimi tamamlanınca vajinal USG yardımı ile overlerden yumurta aspirasyonu yapılır. Aynı anda baba adayından da spermler alınır ve bu hücreler laboratuvar ortamında özenle bir araya getirilerek kendi başlarına döllenmenin gerçekleşmesi beklenilir. Döllenme gerçekleşip zigot transfer için uygun şartları sağladığında anne adayının rahmine zigotun transferi gerçekleştirilir. Bu sayede gebelik sağlanmış olur.

ICSI-1024x613

ICSI (Intra-Cytoplasmic Sperm Injection) Nedir ?

Mikroenjeksiyon adıyla da bilinir.  ISCI Yöntemi büyük bölümüyle IVF yöntemine benzemektedir.

Buradaki fark spermlerin yumurtayı dölleme yeteneklerinin yetersizliğinden kaynaklanır.

Genellikle ileri düzeyde sperm sayısı, morfoloji ve mortalite bozukluğu olanlar ve azospermik hastalara uygulandığı gibi embriyolarına pre-implantasyon genetik tanı yaptıracak çiftlere de uygulanabilir.

IVF yönteminden spermler embriyoyu kendi başlarına dölleyemediği için döllenme aşamasının farklılığıyla IVF’den ayrılır.

ICSI’de kadından toplanan yumurtaların içine erkekten alınan spermin mikroenjeksiyonla yerleştirilmesi ile döllenme sağlanır. Geriye kalan tüm aşamalar IVF ile aynıdır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sıkça Sorulan Sorular
IVF halk arasında aşılama olarak bilinen bir tüp bebek yöntemidir. Farklı sebeplerden dolayı doğal ortamda spermin yumurtayla buluşmasının gerçekleşmediği infertilite vakalarında kullanılan bir tedavi yöntemidir.
ICSI’de kadından toplanan yumurtaların içine erkekten alınan spermin mikroenjeksiyonla yerleştirilmesi ile döllenme sağlanır. Geriye kalan tüm aşamalar IVF ile aynıdır.
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
Aslında Bazı Duygular Anlatılmaz Sadece Hissedilir... Umudun Bittiği Çizgisindeydim Ben Takiii... Esra Hocamı Tanıyana Kadar.. Tüp Bebek Tedavim ilk Denemede Başarılı Oldu.. Herşey Sizin sayenizde Hocam Rabbim Size uzun Ömürler Nasip Etsin Nice Anne Adaylarının Güneş'i Olun....
Eda
Evetttt. Biz de birçok tüp bebek merkezi gezmiştik.. İlk tüp bebek denemesinde hiç yumurta çıkmamıştı... Diğer bir merkezde embriyo kalitesi çok kötü geldi... Artık çok yorulmuştuk, nasıl bir yol alacağımızı bilmiyorduk.. Doktortakvimi yorumlarını okuyarak bu güzel kadına gelmeye karar verdik.... İyi ki de gelmişiz.... Şimdi hamileyim... Allah sağlıkla elime aldırsın diyorum, allah razı olsun Esra Hocam..
İrem
Umudumun tükendiği anda karşıma çıkan isim Esra Çabuk Cömert!
Ayla
Gebelik takibi ve doğum için Esra Çabuk Cömert'e gittim. Herşey harikaydı. İlgili, bilgili neşeli doktorum, iyi ki Esra Hocam var. Bebeğimi Esra Hocayla karşılamak bu süreçte verdiğim en doğru karardı.
Arzu
Çocuk isteyen bir çift olarak 8 aydır çocuk sahibi olamıyorduk, tüm testlerimiz de normal gelmişti, Esra Hoca ile bir arkadaş aracılığı ile tanıştık, Esra hoca ile klomen tedavisine başlamaya karar verdik ve sonucumuz bu kadar kısa sürede pozitif geldi... Allah yolunuzu açık etsin Esra Hocam.
Hale
Çıktığım bu meşakkatli yolda ilgi ve alakasına minnettar kaldığım sevgili doktorum.. güler yüzünüze ve iyi niyetli yaklaşımınıza teşşekkür borç bilirim. Sayesinde doğumdan hiç bir zaman korkmadım ki iğneden korkan ben sizin gibiler iyiki var diğer doğumlarda görüşmek dileğiyle
Funda
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024