Ankara Vajina Dış Dudak Dolgusu Tedavisi

Vajina dış dudak dolgusu yaşa bağlı olarak, hacmi azalmış olan dudaklara yapılan yağ doku enjeksiyonudur. Zamanla cilt altı yağ dokusu azalarak, eski görüntüsünü kaybeder. Bu durum estetik olarak görüntüyü bozmaktadır.

Bazen yapısal olabilir. Bazen de yaşın etkisi ile giderek deformeye uğrar. Bu nedenle bozulan, deformeye uğrayan dudaklara, yağ dokusu enjekte edilir. Vücutta yağın çok olduğu yerlerden alınan yağlar ile yapılır. Bu yerler kalça, karın bölgesi, basenler gibi.

Genelde liposakşın yöntemi kullanılmaktadır. İşlem süresi yağ oranına göre değişebilmektedir. İşlem 60 dakika kadar da sürebilir. Çok ağrı olmaması için, bölgesel olarak uyutularak anestezi uygulanarak enjekte işlemi yapılır. Yapılan dış dudak dolgusundan sonra direk günlük yaşama devam edilebilir.

Vajina Dış Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır ?

Vajina dış dudak dolgusu, genellikle operasyon adı verilen işlemlerle yapılır. Bu işlemlerde kadınların uyutulmasına gerek duyulmaz. Dolgu yapılırken vücut içerisindeki yağ alınarak dış dudak için kullanılabilir.

Bu yağlar alınarak sıvı hale getirilir, kullanılacak aletlerle dış dudağa ilave edilir. Bu sayede dış dudak dolgusu yaptırmak en sağlıklı yöntemdir. Bununla birlikte bu işlemin ardından bir yıl kadar sonra dolgu kaybolacağı için farklı maddeler de kullanılabilir.

Silikon ve çeşitleri ile de dış dudak dolgusu yapılabilir. Bunun için dış dudağa bir miktar kesik açılır ve silikon çeşitleri yavaş bir şekilde, masaj yapılarak uygulanır. Bu şekilde dış dudak dolgusu yapılır.

ezgif-5-a47df5f265

Vajina Dış Dudak Dolgusu Sonrası Bakım Nasıl Olur ?

Vajina dış dudak dolgusu yapıldıktan sonra, belirli aralıklarda ve belirli şekillerde bakım yapılması gerekir.

Bu bakımın içeriği, dolgunun nasıl yapıldığına bağlı olarak değişim gösterir. İlk olarak vücut yağı kullanılarak dolgu yapıldıysa; iki günde bir olmak üzere beş dakika süre ile dış dudağa masaj yapılması gerekir. Masajın dışında, günlük olarak nemlendirici ve bakım kremleri de kullanılmalıdır. Eğer yapılan dolgu silikondan ise; burada günlük olarak, fazla bastırmadan ve ezilme olmasına izin verilmeden masaj yapılır.

Masajın süresinin beş dakikayı geçmemesine önem verilir. Daha sonra günlük olarak kullanılan bakım kremleri ve nemlendiriciler kullanılarak bakım yapılmış olur.

Vajina Dış Dudak Dolgusu Riskleri Nelerdir ?

Her estetik operasyonda olduğu gibi vajina dış dudak dolgusu yaptırmanın da bir takım riskleri bulunmaktadır. Bu riskler az ve düşük riskler grubuna girmektedir.

Dış dudak dolgusu risklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Her ameliyatta bir enfeksiyon durumu olabilmektedir. Vajina dış dudak operasyonunda da az da olsa bir enfeksiyon durumu gözlemlenebilmektedir.
  • Operasyon sonrasında kanama durumları ortaya çıkabilmektedir. Bu da çok düşük bir ihtimaldir.
  • Cinsel ilişki dönemi bu süreçte biraz uzayabilir bu durum operasyonun dezavantajlarından bir tanesidir. Ancak kısa sürede aktif cinsel hayata dönülmektedir.
  • Kısa süreli de olsa vajinadan adet kanaması gibi bir akıntı gelebilir. Bu durum operasyonun normal bir sürecidir.

Vajina Dış Dudak Küçültme Ameliyatı Nedir ?

Bazı kadınlarda mevcut olan dış dudaklar yapısal sebeplerle ya da fazla kilo nedeniyle büyük olabilir. Bu durum da genital estetik açıdan kıyafet sorunları ve terleme gibi sebeplerle problem yaratır. Vajina dış dudakları dolgun olan kadınlarda bu sorun uyutularak ya da bölgesel bölgesel anestezi altında küçültülebilir.

Dış dudakların büyük bir şekilde olması ter bezleri yönünden zengin olması sebebiyle de mantar başta olmak üzere birçok enfeksiyonlara zemin hazırlar. Bunun yanında da genital bölgenin çok kötü bir şekilde kokmasına da sebep olur. Bu durum da cinsel hayatı olumsuz bir yönde etkileyecektir ve genital bölgenin de temizlenmesinde güçlük yaratacaktır.

Vajina Dış Dudak Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Vajina dış dudak dolgusu, cerrahi bir operasyon olmakla birlikte, plastik cerrahlar tarafından yapılır. Bu ameliyat sırasında kişinin uyutulmasına gerek olmamakla birlikte, uyuşturma durumunun yapılması ile ameliyata başlanır.

Sarkık oluşturan kısım, kişinin hayatına zarar vermeyecek şekilde ve cinsel hayatta sorun oluşturmayacak şekilde alınır. Daha sonra doğal haline en çok benzeyen haliyle, dikiş yapılarak veya yapıştırma işlemi uygulanarak ameliyat tamamlanır.

Kolay bir cerrahi işlem olması nedeniyle birçok doktor tarafından cerrahi operasyon olarak da tanımlanır. Bu ameliyattan sonra kişi gerekli zamanlarda pansuman yaptırarak enfeksiyon alma durumunu önler ve yaklaşık olarak üç hafta sonra normal hayatına rahatlıkla devam edebilir.

Vajina Dış Dudak Küçültme Ameliyatı Kimlere Uygulanır ?

Her operasyonda olduğu gibi, vajina dış dudak küçültme ameliyatının uygulanabilmesi için de kişilerin belirli şartları sağlaması gerekir. İlk olarak kişinin kendi rızasıyla bu ameliyatı yapıyor olması için ergin bir birey olması gerekir.

Ayrıca yapılacak olan ameliyat bir küçültme ameliyatı olduğu için, vajinada sarkmaların veya açılmaların oluşması gerekir. Bu durumların yanı sıra, hamile olan kadınlarda vajina açıklığı ve sarkma durumu doğal bir süreçtir. O yüzden geliebk durumu sona ermeden ve gebelik sonrası belirli zaman geçmeden bu ameliyatın gerçekleştirilmesi söz konusu değildir.

Bu durumların dışında, sarkma ve açılma durumlarından şikayetçi olan ergin kadınlar bu ameliyatı yaptırabilir.

Vajina Dış Dudaklarına Dolgu Ne ile Yapılır ?

Kadınlarda yaşın ilerlemesi ile hacmi azalan dış dudaklara yağ dokusu ya da hyaluronik asit enjekte edilmesi ile dış dudak dolgusu yapılmaktadır.

Dış Dudak Dolgusu

Vajina dış dudak dolgusu iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar;

  • Yağ enjeksiyonu,
  • Hyaluronik asit enjeksiyonu.

Yağ enjeksiyonu işleminde vücutta bulunan kalça, karın ve basen gibi bölgelerden yağ dokuları alınır. Bu yağ dokuları dış dudaklara enjekte edilir. Hyaluronik asit, cildin önemli bileşenlerinden ve bin kat ağırlığa kadar su tutma özelliğine sahip bir maddedir. Ayrıca dolgunluk ve nemini koruma özelliğine de sahiptir. Genital bölgede estetik açıdan daha iyi bir görünüm oluşturur.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sıkça Sorulan Sorular
Vajina dış dudak dolgusu yaşa bağlı olarak, hacmi azalmış olan dudaklara yapılan yağ doku enjeksiyonudur. Zamanla cilt altı yağ dokusu azalarak, eski görüntüsünü kaybeder. Bu durum estetik olarak görüntüyü bozmaktadır.
Vücut içerisindeki yağ alınarak dış dudak için kullanılabilir. Bu yağlar alınarak sıvı hale getirilir, kullanılacak aletlerle dış dudağa ilave edilir. Silikon ve çeşitleri ile de dış dudak dolgusu yapılabilir. Bunun için dış dudağa bir miktar kesik açılır ve silikon çeşitleri yavaş bir şekilde, masaj yapılarak uygulanır. Bu şekilde dış dudak dolgusu yapılır.
Dış dudak dolgusu riskleri şöyledir: Vajina dış dudak operasyonunda da az da olsa bir enfeksiyon durumu gözlemlenebilmektedir. Operasyon sonrasında kanama durumları ortaya çıkabilmektedir. Bu da çok düşük bir ihtimaldir. Cinsel ilişki dönemi bu süreçte biraz uzayabilir bu durum operasyonun dezavantajlarından bir tanesidir. Ancak kısa sürede aktif cinsel hayata dönülmektedir. Kısa süreli de olsa vajinadan adet kanaması gibi bir akıntı gelebilir. Bu durum operasyonun normal bir sürecidir.
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024