Labioplasti nedir?

Genital bölgedeki dudaklar (labia), bazı kadınlarda doğuştan veya sonradan çeşitli nedenlerle şekil ve boyut olarak farklı görünümde olabilir. Bu durumda estetik sebeplerle veya sağlık sorunları nedeniyle iç dudak sarkması tedavisi için labioplasti yaptırmaya karar verilebilir. ‘’Labioplasti ne demek?’’ sorusunun cevabı; genital bölgedeki dudaklara uygulanan bir estetik operasyondur şeklinde verilebilir.


Labioplasti redüksiyon ve vulvoplasti isimleriyle de bilinen labioplasti, kadınların genital bölgesindeki dudakları yeniden şekillendirmek veya küçültmek için yapılan bir cerrahi işlemdir. Genital bölgede, labia minora olarak adlandırılan ince ve hassas iç dudaklar vardır. Bazı kişilerde bunların normalden daha büyük veya asimetrik olması özgüven kaybına neden olabilir. Labioplasti, labia minoranın uzunluğunu, genişliğini veya kalınlığını azaltmak veya simetrik hale getirmek için yapılır.

İç dudak sarkması nedir?

İç dudaklar, vajinanın dışında bulunan dış dudakların (labia majora) içinde yer alır ve kadınların cinsel ilişkide rahatlığına yardımcı olur. İç dudak sarkması, genital bölgesindeki iç dudakların (labia minora) normalden farklı olarak sarkması ve şekil değiştirmesidir. İç dudak sarkması, kadınların günlük yaşamlarında ve cinsel ilişki sırasında ağrı ve rahatsızlık hissetmelerine neden olabileceği gibi hijyen sorunlarına ve enfeksiyon riskine de yol açabilir.

İç dudak sarkması neden olur?

İç dudak sarkması, kadınların genital bölgesinde en sık görülen sorunlardan biridir. Bu durum, kadınların günlük yaşamını etkileyerek özgüven kaybına neden olabilir. İç dudak sarkması nedenleri arasında şunlar yer alır (1):

  • Genetik faktörler: Bazı kadınlar doğuştan büyük iç dudaklara sahiptir ve zamanla bunlar daha da belirginleşebilir.
  • Hormonal değişiklikler: Ergenlik, menopoz, gebelik ve emzirme gibi hormonal değişiklikler, iç dudakların sarkmasına neden olabilir.
  • Doğum: Normal doğum, pelvik taban kaslarında zayıflamaya ve iç dudakların sarkmasına neden olabilir.
  • Travma: Bölgede yaşanan travmalar (örneğin bisiklet kazası), iç dudakların sarkmasına neden olabilir.
  • Obezite: Fazla kilo ve obezite kadınlarda iç dudakların sarkmasına yol açabilir.
  • Yaşlanma: Yaşlanmayla birlikte cildin elastikiyeti azalır ve bu süreçte iç dudakların sarkması normal bir durumdur.

Labioplasti Neden Uygulanmalı?

Bunun en temel sebeplerinden bir tanesi, hem sağlık, hem eşler arasında yaşanan gerginlikler hem de psikolojinin düzeltilmesinin sağlanmasıdır. Temelde var olan bir iç dudak sarması durumlarında, genelde sarkmanın artması ve büyük bir hal alması ve düzensiz bir görünüm eşler arasında yaşanan isteğin azalmasında önemli bir etkendir. Öyle ki cinsel isteksizliği erkek adına arttıran bu olgu, zamanla kadının daha kötü hissetmesine neden olabilmektedir.

labioplasti-tedavisi-718x510

Aynı şekilde kadınların iç çamaşırı giydiklerinde ise, normalde genital organın temas etmemesi gereken yerleri iç çamaşırı ile temas ettiğinde istenmeyen bir kaşıntı etkileri ile tahrişler meydana gelmektedir. O yüzden bu tür olaylar hem mikrop kapma riskini arttırırken, hem de kişinin sürekli olarak rahatsız hissetmesine neden olur. Öyle ki var olan adet zamanlarında, sarkan iç dudak bölgesinde kanın takılması ve o bölgede kuruması da ekstra bir problemin oluşmasına neden olan faktörü barındırmaktadır.

Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Labioplasti ameliyatı; iç dudak sarkması, büyüklüğü, asimetrisi veya deformasyonu nedeniyle ortaya çıkan estetik veya fonksiyonel sorunları düzeltmek için yapılan bir cerrahi işlemdir. Labioplasti ameliyatı, bu sorunları ortadan kaldırmak için güvenli ve etkili bir tedavi seçeneğidir. Diğer bir adıyla vulvoplasti olarak adlandırılan ameliyat, genellikle lokal anestezi altında veya tercihe göre genel anesteziyle yapılan bir operasyondur. Cerrah, öncelikle iç dudakların fazla derisini keser ve yeniden şekillendirir. Ayrıca gerekli olduğunda labia majora (dış dudaklar) veya klitoral kaput gibi diğer cinsel organlarla da ilgilenebilir. Vulvoplasti işlemi sonrası yapılan dikişler genellikle kendiliğinden eriyen şekildedir. (2, 4)

Labioplasti ameliyatı ne kadar sürer?


Ameliyatın süresi, işlemin kapsamına, hastanın ihtiyaçlarına ve kullanılan cerrahi tekniklere bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, labioplasti ameliyatı, yaklaşık 1 ila 2 saat arasında sürer. Ameliyat öncesindeki hastanın genel sağlık durumu, işlem yapılacak bölgenin büyüklüğü ve bölgedeki sorunun fazlalığı süreyi etkileyerek daha kısa veya uzun sürmesine neden olabilir.Ameliyat genellikle lokal anestezi altında yapılır ve hasta ameliyat sonrası aynı gün, birkaç saat sonra taburcu edilir (5).


Labioplasti ameliyatı yaş sınırı nedir?


Ameliyat için yaş sınırı olmamakla birlikte 18 yaşını doldurarak fiziksel gelişimi oturmuş kişilere uygulanması tavsiye edilir. Gelişim tamamlanmadan yapılan müdahaleler, yanıltıcı olabileceği için, işlemin ergenlik sürecini tamamlamış ve iç dudaklardaki büyüklük veya sarkmadan memnun olmayan kişilere uygulanması daha doğrudur. Bazı durumlarda menopoz sonrası dönemlerde de tercih edilen bir operasyon olarak karşımıza çıkar.


Labioplasti İyileşme Süreci


Operasyon sonrası ilk günler, ağrı, şişlik ve kızarıklık olabileceği için buz uygulaması ve uygun ilaçların kullanımıyla iyileşme süreci kolaylaştırılabilir. Ameliyatı sonrası dikişler, birkaç hafta içinde, kullanılan dikiş materyaline bağlı olarak, kendiliğinden çözünür veya cerrah tarafından alınır. Labioplasti sonrası iyileşme süreci yaklaşık 4-6 hafta kadar sürer.

 

Labioplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler


Labioplasti sonrası bakım ve hijyenine dikkat edilmesi, ağır egzersiz yapılmaması ve dikişler alınana kadar cinsel aktiviteden kaçınılması gerekebilir. İşlem sonrası oluşan ağrıyı hafifletmek için buz uygulaması yapılabilir, ancak buz doğrudan cilde temas etmemelidir. Ayrıca doktor tarafından önerilen ilaçlar düzenli kullanılmalı ve doktorun söylediği tarihte kontrole gidilmelidir. Labioplasti ameliyatı öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için videomuzu izleyebilirsiniz.

 


Ankara Labioplasti Fiyatları

Ankara Labioplasti fiyatları, cerrahi müdahalenin yapılacağı hastaneye veya kliniğe, cerrahi ekibin tecrübesine, müdahale edilecek bölgenin büyüklüğüne ve operasyonda kullanılacak cerrahi tekniklere göre değişiklik gösterir.


Labioplasti hakkında sıkça sorulan sorular
Her operasyonda olduğu gibi labioplasti ameliyatı için de insanların aklında birçok endişe ve soru oluşur. Soruların cevabını öğrendiğinizde endişeniz de ortadan kalkacaktır. Ameliyatla ilgili sık olarak sorulan sorular aşağıda detaylandırılmıştır.

 

Labioplasti’nin Cinsel Hayata Etkileri Büyük

Bir kadın genital bölgesinin elbette her zaman sağlıklı olmasını ve kendi için bile olsa doğru şekilde estetikliğinin bozulmamasını ister. Öyle ki bazı kadınlar için bu durum problem haline gelmekte ve günlük yaşantılarına da yansımaktadır. Bikini ve pantolon giymeme isteklerinin artması, erkeklerden ya da eş ile cinsel birliktelik yaşama isteğinden çok fazla uzaklaşması buna örnektir. Aynı zamanda orgazm olmada yaşanan güçlükler ya da eşi varken çıplak kalmayacak kadar fazla çekinme gibi olgularda Labioplasti probleminin oluşturduğu etkenlerin sadece bir kısmını barındırmaktadır. O yüzden genital bölgede yaşanan iç dudak sarkması, başarılı bir operasyon ile düzenlenebilmektedir.

 

Labioplasti Sonrasında Dikiş Ne Zaman Alınır ?

Dikiş alınması söz konusu olmaz. Çünkü labioplasti sonrasında tamamen vücut tarafından emilebilme özelliği taşıyan dikiş malzemeleri kullanılır. Bu nedenle dikiş alınması işlemi için yeniden kliniğe gelinmesi gerekmez. Operasyon sırasında kesi uygulanan bölgede iz kalıp kalmayacağı da merak ediliyor. Dokunun yapısı nedeniyle labioplasti sonrasında iz kalmaz.

Dikişlerin ne zaman vücutta kendiliğinden eridiği ise hastanın cilt yapısına balı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle sizlere net bir süreden söz edemiyoruz. Ancak genellikle bu sürenin 1 ila 1,5 hafta olduğunu belirtebiliriz. Bazı hastalarda bu süre 2 haftayı da bulabilir. Bu durumda endişe edilmesine gerek olmaz.

 

Labioplasti ile Vajina Daraltma Aynı Anda Yapılabilir mi ?

Hastalarımızın büyük bölümü bu iki operasyonun aynı anda yapılmasını talep ediyor. Elbette labioplasti ile vajina daraltma ameliyatının tek bir operasyon ile gerçekleştirilmesinde herhangi bir sakınca bulunmuyor. Hatta her iki operasyonun birlikte yapılması, ameliyat sonrası iyileşme süreci açısından daha akılcı bir tercih de olabiliyor. Kişisel hijyene dikkat edilmesi gibi ameliyat sonrasında hastalar için önemi olan konular, iki farklı kritik dönemi gerektirmiyor.

Ankara Labioplasti ameliyatı ile farklı genital estetik işlemler kombinlenebilir. Yapılacak muayene sırasında doktorunuza bu konuyla ilgili şikayetlerinizi iletmeniz durumunda hangi genital estetik işlemlerin kombine şekilde bir arada yapılabileceği konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu nedenle doktorunuza genital bölge ile ilgili diğer sıkıntılarınızdan da söz etmekten asla çekinmeyin. Tek bir iyileşme süreci ile tüm sıkıntılarınızdan kurtulmanız çok daha akılcı bir seçim olacaktır. Bu nedenle kombine yapılan estetik işlemlere daha sıcak bakılıyor.

Labioplasti Sonrasında Yeniden Sarkma Meydana Gelir Mi ?

Yaşın ilerlemesi ile birlikte bu bölgedeki doklarda yeniden bir sarkma meydana gelebilir. Ancak bunun için aradan bir hayli zaman geçmesi gerekir. Yeniden sarkma meydana gelmesi durumunda labioplasti ameliyatı yeniden gerçekleştirilebilir. Bu genital estetik, tekrarlanabilen bir işlemdir. Dolayısıyla yeniden sarkma meydana gelmesi durumunda da endişe edilmesine gerek olmaz. Ameliyat sonrasında hamile kalmak ve normal yoldan doğum yapmak gibi unsurlar da bu dokularda bir sarkma eğilimi olmasını beraberinde getirebiliyor. Bu durumda da doğum ve emzirme döneminin sona ermesinin ardından ameliyat için kliniğimize başvurabilir ve gerekli operasyonun sizin için de yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yeniden sarkma, aşırı düzeyde kilo alıp vermekten de kaynaklanabilir. Kilo verme sürecinin ardından da labioplasti ameliyatını yeniden olabilirsiniz.

 

Labioplasti Doğum Yapmaya Engel Midir ?

Labioplasti, vajina dış dudaklarının hemen altında bulunan iç dudaklardaki sorunların cerrahi müdahale ile düzeltilmesine deniyor. iç dudaklardaki bozulma genellikle sarkma veya normalden daha fazla büyüme olarak ortaya çıkıyor.

Bu bozulmalar; birçok enfeksiyona, görünüm bozukluklarına ve ağrılı cinsel ilişkilere sebep olabilir. Labioplasti ameliyatında ise, deforme olmuş bölümde bulunan fazlalık dokular, cerrahi müdahale ile alınarak, iç dudaklar eski haline getirilir.

Her yaştan kadınlara uygulanabilen bu operasyon lokal veya genel anestezi altında, ortalama 40 ile 60 dakika arasında gerçekleşmektedir. Operasyondan sonra ise, ortalama bir ay cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir. Labioplasti operasyonu sonrası normal veya sezaryenle doğum yapmada hiç bir engel yoktur.

 

 

 

 

Sıkça Sorulan Sorular
Labioplasti lokal anestezi altında gerçekleşen bir estetik operasyondur. Dolayısıyla diğer tüm estetik operasyonlar ne kadar risk taşıyorsa aynı riskler doğal olarak bu tür için de geçerlidir. Ancak operasyonun kendisine kaynaklı özel bir risk taşımaz. Alanında uzman hekimlerce uygun koşullarda gerçekleştiğinde hastalar kısa sürede iyileşir.
Küçük Dudakların Büyük Olması Durumu: Küçük dudakların genelde büyük olması problemleri Labioplasti uygulamaları adına önemli bir yere sahiptir. Çünkü çeşitli tahrişler ya da mikrop kapma riskleri küçük dudakların büyük olmasıyla problem haline gelmektedir.Küçük Dudakların Sarması Hali: Kilo değişimlerine bağlı olarak bazı kadınlarda özellikle de çok zayıf olduklarında iç dudakları sarkabilmektedir. Sarkmaya bağlı olarak esmer ya da koyu tenli olan kadınlar da labium denilen parçada daha koyu bir renk almaktadır.Küçük Dudaklar Arasındaki Büyüklükler: Dudakların her ikisi arasında bazı büyüklük farklı fardır. Fakat bu aşırı durumda ise Labioplasti gerekmektedir. Çünkü ileride enfeksiyon kapma riski artmakla beraber, görsel açıdan da yine kötü bir görüntü ortaya koymaktadır.
Hastaların en çok merak ettiği hususlardan biri de ameliyat olunduğunun anlaşılması noktasıdır. Az önce de söz ettiğimiz gibi bu ameliyatın ardından asla iz kalmaz. Bu nedenle bir bireyin hatta bir doktorun dahi labioplasti ameliyatı olduğunuzu anlaması mümkün değildir. Gönül rahatlığı ile yaşadığınız sıkıntılardan kurtulmak adına ameliyat kararı alabilirsiniz.Ameliyat sonrasında vücutta herhangi bir iz de kalmadığı için dışarıdan bakıldığında da labioplasti ameliyatı olduğunuzun anlaşılması mümkün olmaz. Bu ameliyat ancak bir doktor tarafından yapılan detaylı inceleme ve muayene sonrasında anlaşılabilir.
İşlem öncesinde, hastaların sağlık durumu kontrol edilir ve ameliyatın riskleri hakkında bilgilendirilir. Operasyonu yapacak cerrahın tecrübesi ve yetenekleri oldukça önemli olduğundan güvenilir bir klinik tercih edilmelidir.
Labioplasti sonrası regl düzeninde bir değişiklik olmasa da ağrı miktarında artış olabilir. Bu dönemde hijyene daha da çok dikkat ederek tampon yerine ped kullanılması önerilir.
Labioplasti sonrası, bazı durumlarda hafif şişlik, morarma, ağrı, kaşıntı veya enfeksiyon gibi komplikasyonlar yaşanabilir. Bu nedenle, ameliyat sonrası oluşan semptomlar, dikkatli şekilde takip edilmelidir.
Ameliyat sonrası merak edilenlerden biri de cinsel isteksizlik veya hissizlik oluşup oluşmayacağıdır. Operasyon sonrası cinsel yaşamda herhangi bir olumsuz etki görülmez, hatta bazı kadınlar daha fazla özgüven kazandıkları için daha iyi bir cinsel yaşam deneyimi yaşar.
Normal şartlarda ameliyat sonrası elde edilen sonuçlar genellikle kalıcıdır. Ancak, doğum veya yaşlanma gibi faktörler devreye girdiğinde iç dudakların şeklinde değişiklik ve sarkma olabilir.
Operasyondan sonrası doktorunuzun önerilerini takip etmek, özellikle duş alma, egzersiz ve günlük aktiviteler konusunda dikkatli olmak önemlidir. Ayrıca, iyileşme sürecinde cinsel aktivitelerden bir süre kaçınılması önerilir. Kliniğimiz ile iletişime geçerek labioplasti hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve aklınızdaki soruları giderebilirsiniz.
Vulvoplasti için ideal zaman kişinin tercihlerine göre değişse de genellikle 18 yaş sonrası fiziksel gelişim tamamlandıktan sonra önerilir. Doğum sonrası iç dudaklarda sarkma görülebileceği için çocuk sahibi olmak isteyenler operasyonu doğumdan sonra tercih edebilirler.
Vulvoplasti sonrası ilk birkaç gün ağrı oluşması, normal olduğundan endişe etmek gerekmez. Ağrının şiddeti kişiden kişiye değişse de genellikle hafif ölçüde olduğundan ağrı kesicilerle ve buz uygulamalarıyla önüne geçilebilir.
Operasyon sonrası iyileşme süreci bireysel farklılıklara bağlı olarak değişebilirse de genellikle 1-2 hafta içinde tamamlanır. İyileşme süreci tamamlanana kadar hijyene ve uygun şekilde bakım uygulamaya özellikle dikkat etmek gerekir.
Vulvoplasti sonrası günlük hayata dönmek için iyileşme süresi kişiden kişiye değişse de genellikle işe ve normal hayat aktivitelerine dönebilmek için 1 veya 2 hafta beklemek önerilir. Bu süre; operasyonun yapıldığı bölgenin büyüklüğüne, cerrahi tekniklere ve kişisel faktörlere bağlı olarak değişir.
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
Aslında Bazı Duygular Anlatılmaz Sadece Hissedilir... Umudun Bittiği Çizgisindeydim Ben Takiii... Esra Hocamı Tanıyana Kadar.. Tüp Bebek Tedavim ilk Denemede Başarılı Oldu.. Herşey Sizin sayenizde Hocam Rabbim Size uzun Ömürler Nasip Etsin Nice Anne Adaylarının Güneş'i Olun....
Eda
Evetttt. Biz de birçok tüp bebek merkezi gezmiştik.. İlk tüp bebek denemesinde hiç yumurta çıkmamıştı... Diğer bir merkezde embriyo kalitesi çok kötü geldi... Artık çok yorulmuştuk, nasıl bir yol alacağımızı bilmiyorduk.. Doktortakvimi yorumlarını okuyarak bu güzel kadına gelmeye karar verdik.... İyi ki de gelmişiz.... Şimdi hamileyim... Allah sağlıkla elime aldırsın diyorum, allah razı olsun Esra Hocam..
İrem
Umudumun tükendiği anda karşıma çıkan isim Esra Çabuk Cömert!
Ayla
Gebelik takibi ve doğum için Esra Çabuk Cömert'e gittim. Herşey harikaydı. İlgili, bilgili neşeli doktorum, iyi ki Esra Hocam var. Bebeğimi Esra Hocayla karşılamak bu süreçte verdiğim en doğru karardı.
Arzu
Çocuk isteyen bir çift olarak 8 aydır çocuk sahibi olamıyorduk, tüm testlerimiz de normal gelmişti, Esra Hoca ile bir arkadaş aracılığı ile tanıştık, Esra hoca ile klomen tedavisine başlamaya karar verdik ve sonucumuz bu kadar kısa sürede pozitif geldi... Allah yolunuzu açık etsin Esra Hocam.
Hale
Çıktığım bu meşakkatli yolda ilgi ve alakasına minnettar kaldığım sevgili doktorum.. güler yüzünüze ve iyi niyetli yaklaşımınıza teşşekkür borç bilirim. Sayesinde doğumdan hiç bir zaman korkmadım ki iğneden korkan ben sizin gibiler iyiki var diğer doğumlarda görüşmek dileğiyle
Funda
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK