İçindekiler
Labioplasti Nedir?

Labioplasti, kadınlarda genital bölgede bulunan iç dudaklara daha estetik bir görünüm kazandırmak amacıyla uygulanan girişimdir. Genital estetik operasyonların tümü değerlendirildiğinde en sık uygulanan prosedürün labioplasti yani iç dudak estetiği olduğunu söyleyebiliriz. Bu işlem “labium” olarak adlandırılan genital bölge dudaklarına uygulanır. Hastanın ihtiyaçlarına ve taleplerine göre iç dudakların küçültülmesi, iki dudak arasında simetrik bir görünümün sağlanması gibi farklı amaçlara yönelik olarak gerçekleştirilebilir.

Labioplasti Ne Demek?

Labioplasti, iç dudak estetiği ameliyatı demektir. Küçük dudak olarak da bilinen iç dudaklar tıpta “labio minora” olarak adlandırılır. Kıl hücresi içermez ve çoğunlukla büyük dudakların altında kalır. Kan ve sinir açısından zengin bir dokuya sahiptir. Nemli bir yapıda olan iç dudaklar çeşitli nedenlere bağlı olarak büyük ya da sarkık bir duruşa sahip olabilir. Bu da kadınları rahatsız eden bir durumdur. Zira labioplasti ekşi sözlük gibi platformlarda sıklıkla gündeme gelir.

Labioplasti yaptıranlar Kadınlar Kulübü gibi platformda yaşadıkları deneyimi paylaşabiliyor. Bu da iç dudak estetiğinden faydalanan kişi sayısının gün geçtikçe artmasını sağlıyor. Küçük dudaklardaki kusurların giderilmesine yönelik olarak gerçekleştirilen operasyon kısa zamanda tamamlanır. Hastaları zorlayan ya da uzun bir istirahat süreci gerektiren bir ameliyat değildir.

Labioplasti Yöntemleri Nelerdir?

Labioplasti yöntemleri arasında en sık tercih edilenler şöyledir:

1. Parsiyel Labioplasti

 Bu teknikte iç dudaklar (labia minora) dış dudakların (labia majora) seviyesi içinde kalır. Ameliyat bu hedefe yönelik gerçekleştirilir ve basit bir tekniktir. Operasyonda dış dudakların altından çıkan ve nispeten daha koyu renkte olan kısım kesi ile çıkarılır.


2.     Z Plasti

Olabildiğince doğal bir görünüm elde edilmek istendiğinde uygulanan prosedür Z plasti tekniğidir.

        3. V Plasti

Bölgeye V şeklinde kesi uygulanır ve iç dudakların daha kısa bir görünüm kazanması sağlanır. Bu yöntemde iç dudakların doğal kenarlarının olduğu gibi kalmasına özen gösterilir.

   4. Lazer

Kalın bir iç dudak yapısına sahip olan kadınlar için uygundur. Lazerin ısı etkisinden faydalanılır ve diğer yöntemlere nazaran daha az sayıda dikiş atılır.

    5.Wedge (Kama)

İç dudaklarda uzamalar olması durumunda sürekli kenar pigmentasyonu yaşayan kadınlar için uygulanan bir yöntemdir. İç dudaklardan kama şeklinde bir doku çıkarılır.

    6.Deepitelizasyon (Delaminasyon)

Hem iç hem de dış kısımlardan doku çıkarılmasına yönelik olarak uygulanan prosedürdür. Dudak dokusundaki sinir ve damarların korunması amaçlanır.

Tüm bu tekniklerin yanı sıra star ya da yıldız olarak adlandırılan teknik ile inferior wedge rezeksiyonu teknikleri de vardır. Ancak bu tekniklerin daha nadir durumlarda uygulandığını ekleyelim.

Labioplasti Ameliyatı Ne İşe Yarar?

Labioplasti ameliyatının temel amacı, kadınların yaşadığı hem fizyolojik hem de psikolojik sorunları gidermektir. Fizyolojik olarak ele alındığında, iç dudakların büyük ya da sarkık olması sıklıkla vajinal enfeksiyon yaşama nedenlerinden biridir. Ayrıca kadınlarda dar kıyafet giyememe, bazı oturma pozisyonlarında rahatsızlık yaşama gibi fiziksel şikayetler de olabiliyor. Psikolojik olarak da kadınlarda cinsel isteksizlik, özgüven kaybı gibi problemlere sebebiyet veriyor. Labioplasti tüm bu problemleri ortadan kaldırıyor ve kadınların hem psikolojik hem de fizyolojik olarak yaşam konforuna yeniden kavuşmasını sağlıyor.

En Sık Yapılan Labioplasti Tekniği

Mevcut teknikler arasında iç dudak estetiğinde en sık yapılanlar şöyledir:

·       Parsiyel

·       Wedge

·       Lazer

·       Z plasti

·       Deepitelizasyon

Ankara Labioplasti Fiyatları

Ankara labioplasti ameliyatının sıklıkla uygulandığı şehirlerden biridir. Bu operasyon için deneyimli bir hekimden randevu almaya özen gösterin. Ankara’da labioplasti fiyatı 2023 yılında büyük bir artış göstermedi. Ancak net bir fiyat vermenin de mümkün olmadığını ekleyelim çünkü her hasta için fiyatlar değişebilir. Kullanılan anestezi, tercih edilen teknik, hastaya yapılacak müdahalenin amacı gibi unsurlar fiyatları de etkiliyor.

İç Dudak Sarkması Nedir?

İç dudak sarkması, bacaklar kapalı konumdayken iç dudakların dış dudakların altından görünecek uzunlukta ya da büyüklükte olması olarak tanımlanabilir. Genital bölgede, vajina girişinde bulunan iç dudaklarda zamanla sarkmalar meydana gelebilir. Bunun pek çok farklı nedeni bulunuyor ve kimi zaman iç dudak sarkması genetik unsurlara bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. İç dudaklar ile ilgili düzeltme operasyonları sadece sarkıklığa yönelik değildir. İki dudak arasında simetrik bir görünümün olmaması, bir iç dudağın diğerinden daha uzun ya da daha sarkık olması da labioplasti ile düzeltilebilir.

Vajina Dudakları Neden Sarkar?

İç dudak sarkması nedenleri şöyledir:

·       Hamilelik

·       Vajinal doğumlar

·       Sıklıkla kilo alıp verme

·       Yaşın ilerlemesi

·       Genetik faktörler

·       Hormonal değişimler

Vajina Dudaklarında Görülen Estetik Sorunlar Nelerdir?

·       İç dudak sarkması

·       İç dudaklarda asimetrik görünüm

·       Dış dudaklarda asimetrik görünüm

·       Dış dudaklarda şekil bozukluğu

Labioplasti Neden Uygulanmalıdır?

İç dudakların düzeltilmesi 2 temel amaca yönelik olarak gereklidir. Bunların ilki görsel rahatsızlık diğeri ise fonksiyonel rahatsızlıktır. Çok sayıda kadın, iç dudak sarkması ya da asimetrisi nedeniyle cinsel ilişki yaşamaktan uzak kalıyor. Partnerine karşı özgüven sorunları yaşayabiliyor. Ayrıca kadınlar mayo, bikini ya da tayt gibi dar kıyafetler giyme konusunda da sıkıntı yaşıyor. Vajinal enfeksiyonların sık yaşanması, iç dudakların sürekli teması nedeniyle tahriş sorunları gibi fizyolojik sıkıntılar da yaşanıyor. Dolayısıyla labioplasti neden uygulanmalı sorusunun yanıtı en genel şekli ile kadınların yaşadıkları bu sıkıntıları ortadan kaldırmaktır.

Labioplasti Hangi Durumlarda Yapılır?

·       İç dudakların görünümünden hastanın rahatsız olması

·       Sarkık ya da büyük iç dudak nedeniyle ağrı ya da iritasyon yaşanması

·       Kadınların dar kıyafet giymekte sorun yaşaması

·       Cinsel yaşam konforunun bu durumdan olumsuz etkilenmesi

Tüm bu durumlarda problemleri gidermek amacıyla operasyon yapılabilir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle labioplastinin genel anestezi altında uygulandığını ve hastalar için bu sürecin gayet konforlu tamamlandığını belirtelim. Elbette ameliyat esnasında acı, ağrı, sızı, kramp hissedilmez. Sonrasında hafif ağrı olabilir ki bu da beklenen bir durumdur. Ameliyat öncesinde yapılan muayene ile hangi tekniğin uygulanacağına karar verilir. Operasyonda bu teknik ile iç dudaklarda daha estetik ve daha simetrik bir görünüm kazandırılır.

Ameliyat sonrasında hastanın kendini iyi hissetmesi durumunda aynı gün taburcu olabilir ve evine dönebilir. Sadece doktor tarafından verilen ilaçları düzenli kullanması, uyarılara dikkat etmesi yeterlidir. Bir süre sonrasında kontrol muayenesine gidilmesi gerekir. Aynı seans içerisinde klitoris estetiği gibi daha farklı operasyonların da yapılması mümkündür. Doktorunuza diğer şikayetlerinizden de söz etmeniz halinde hangi ameliyatlarla birlikte yapılacağı konusunda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Labioplasti Kimlere Yapılır?

Bu estetik ameliyatın yapılabilmesi için hastanın 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Ameliyata engel olabilecek bir sağlık sorununun bulunmuyor olması da önemlidir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde labioplasti yapılması tavsiye edilmez. Bunun dışında dileyen her kadın bu operasyondan faydalanabilir. Bakirelere iç dudak estetiği yapılır mı sorusunun yanıtı da “evet” şeklindedir. Bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez. Daha önce kürtaj yaptıranlar, düşük yapanlar, doğum yapanlar da iç dudak estetiği olabilir.

Labioplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doktorunuzun reçete ettiği ilaçları muntazam şekilde kullanmalı ve gelişigüzel ilaç alımından da uzak durmalısınız. Ayrıca küçük dudak estetiği sonrasında doktorun belirttiği şekilde pansumanlar yapılmalıdır. Hijyene çok fazla dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrasında 1 ay boyunca deniz, havuz, sauna ve hamam gibi ortamlara girilmemeli, cinsel ilişkiden de bu süre zarfında kaçınılmalıdır.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

İyileşme süreci hastaları çok zorlamaz ancak hijyene çok fazla dikkat edilmelidir. Çoğunlukla iyileşme süreci hızla tamamlanır. İç dudak bölgesinin sinir ve damar yönünden zengin olması, dokulardaki iyileşmenin daha kısa sürede olmasını sağlar. Hafif ağrı, ödem olabilir. Kısa zamanda bu problemler kendiliğinden geçer.

Labioplasti yaptıranlar yorumlar paylaşabiliyor ve bu yorumların sadece hastaların kendi görüşleri olduğunu unutmamak gerekir. İç dudak estetiği (labioplasti) hakkında tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. Sorunuzun yanıtı kısa zamanda tarafınıza iletilecektir.  

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sıkça Sorulan Sorular
Labioplasti lokal anestezi altında gerçekleşen bir estetik operasyondur. Dolayısıyla diğer tüm estetik operasyonlar ne kadar risk taşıyorsa aynı riskler doğal olarak bu tür için de geçerlidir. Ancak operasyonun kendisine kaynaklı özel bir risk taşımaz. Alanında uzman hekimlerce uygun koşullarda gerçekleştiğinde hastalar kısa sürede iyileşir.
Küçük Dudakların Büyük Olması Durumu: Küçük dudakların genelde büyük olması problemleri Labioplasti uygulamaları adına önemli bir yere sahiptir. Çünkü çeşitli tahrişler ya da mikrop kapma riskleri küçük dudakların büyük olmasıyla problem haline gelmektedir.Küçük Dudakların Sarması Hali: Kilo değişimlerine bağlı olarak bazı kadınlarda özellikle de çok zayıf olduklarında iç dudakları sarkabilmektedir. Sarkmaya bağlı olarak esmer ya da koyu tenli olan kadınlar da labium denilen parçada daha koyu bir renk almaktadır.Küçük Dudaklar Arasındaki Büyüklükler: Dudakların her ikisi arasında bazı büyüklük farklı fardır. Fakat bu aşırı durumda ise Labioplasti gerekmektedir. Çünkü ileride enfeksiyon kapma riski artmakla beraber, görsel açıdan da yine kötü bir görüntü ortaya koymaktadır.
Hastaların en çok merak ettiği hususlardan biri de ameliyat olunduğunun anlaşılması noktasıdır. Az önce de söz ettiğimiz gibi bu ameliyatın ardından asla iz kalmaz. Bu nedenle bir bireyin hatta bir doktorun dahi labioplasti ameliyatı olduğunuzu anlaması mümkün değildir. Gönül rahatlığı ile yaşadığınız sıkıntılardan kurtulmak adına ameliyat kararı alabilirsiniz.Ameliyat sonrasında vücutta herhangi bir iz de kalmadığı için dışarıdan bakıldığında da labioplasti ameliyatı olduğunuzun anlaşılması mümkün olmaz. Bu ameliyat ancak bir doktor tarafından yapılan detaylı inceleme ve muayene sonrasında anlaşılabilir.
İşlem öncesinde, hastaların sağlık durumu kontrol edilir ve ameliyatın riskleri hakkında bilgilendirilir. Operasyonu yapacak cerrahın tecrübesi ve yetenekleri oldukça önemli olduğundan güvenilir bir klinik tercih edilmelidir.
Labioplasti sonrası regl düzeninde bir değişiklik olmasa da ağrı miktarında artış olabilir. Bu dönemde hijyene daha da çok dikkat ederek tampon yerine ped kullanılması önerilir.
Labioplasti sonrası, bazı durumlarda hafif şişlik, morarma, ağrı, kaşıntı veya enfeksiyon gibi komplikasyonlar yaşanabilir. Bu nedenle, ameliyat sonrası oluşan semptomlar, dikkatli şekilde takip edilmelidir.
Ameliyat sonrası merak edilenlerden biri de cinsel isteksizlik veya hissizlik oluşup oluşmayacağıdır. Operasyon sonrası cinsel yaşamda herhangi bir olumsuz etki görülmez, hatta bazı kadınlar daha fazla özgüven kazandıkları için daha iyi bir cinsel yaşam deneyimi yaşar.
Normal şartlarda ameliyat sonrası elde edilen sonuçlar genellikle kalıcıdır. Ancak, doğum veya yaşlanma gibi faktörler devreye girdiğinde iç dudakların şeklinde değişiklik ve sarkma olabilir.
Operasyondan sonrası doktorunuzun önerilerini takip etmek, özellikle duş alma, egzersiz ve günlük aktiviteler konusunda dikkatli olmak önemlidir. Ayrıca, iyileşme sürecinde cinsel aktivitelerden bir süre kaçınılması önerilir. Kliniğimiz ile iletişime geçerek labioplasti hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve aklınızdaki soruları giderebilirsiniz.
Vulvoplasti için ideal zaman kişinin tercihlerine göre değişse de genellikle 18 yaş sonrası fiziksel gelişim tamamlandıktan sonra önerilir. Doğum sonrası iç dudaklarda sarkma görülebileceği için çocuk sahibi olmak isteyenler operasyonu doğumdan sonra tercih edebilirler.
Vulvoplasti sonrası ilk birkaç gün ağrı oluşması, normal olduğundan endişe etmek gerekmez. Ağrının şiddeti kişiden kişiye değişse de genellikle hafif ölçüde olduğundan ağrı kesicilerle ve buz uygulamalarıyla önüne geçilebilir.
Operasyon sonrası iyileşme süreci bireysel farklılıklara bağlı olarak değişebilirse de genellikle 1-2 hafta içinde tamamlanır. İyileşme süreci tamamlanana kadar hijyene ve uygun şekilde bakım uygulamaya özellikle dikkat etmek gerekir.
Vulvoplasti sonrası günlük hayata dönmek için iyileşme süresi kişiden kişiye değişse de genellikle işe ve normal hayat aktivitelerine dönebilmek için 1 veya 2 hafta beklemek önerilir. Bu süre; operasyonun yapıldığı bölgenin büyüklüğüne, cerrahi tekniklere ve kişisel faktörlere bağlı olarak değişir.
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024