Balanslama tekniği çocuk sahibi olmak isteyen ve belirli sorunlarla karşılaşan çiftler için oldukça önemli bir yöntemdir. Özellikle istenen zamanda sağlıklı bir gebelik dönemi yaşama ihtimali bir hayli düşük olan çiftlerin beklentilerini karşılamak için kullanılan bu teknik, tüp bebek tedavilerinde etkili bir alternatiftir. Beklediğiniz sürede bebek sahibi olamamanız durumunda psikolojik, sosyal ve daha birçok problemle karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bu yüzden kliniğimize ulaşarak balanslama yöntemiyle ilgili mutlaka bilgi almalısınız.

Alanında uzmanlığa sahip hekim desteği sayesinde çok geçmeden ihtiyaçlarınızın karşılandığını göreceksiniz. Bilimsel tanı ve modern yöntemlerimiz aracılığıyla çözüme ulaşma noktasında fazlasıyla avantajlı olmanız mümkündür. Ayrıca çocuk sahibi olurken biyolojik dengenin çok hassas bir konu olduğunu unutmamalısınız. Kaygılarınızı bir kenara bırakarak tamamen tıbbi tekniklerimizden faydalanmalı ve çift olarak, sunduğumuz faydalardan mutlaka yararlanmalısınız.

Balanslama Tekniğinden Kimler Faydalanabilir?

Balanslama tekniği hamile kalma istekleri için oldukça kritik bir öneme sahiptir. Bilimsel gelişmeler ışığında tüp bebek tedavisine dahil edilen balanslama sayesinde bozulan üreme dengesi düzeltilir. Gebelik oluşumunda önemli bir rol üstlenen bu teknik kullanılmadan önce sorunların kaynağı kesinlikle tespit edilmelidir. Sorun yaşanan durum doğrultusunda doktorlarımız, tedaviden kimlerin yararlanabileceğine karar verir.

Teknolojik destek ve bilimsel çalışmalarla birlikte gerçekleştirilen analizler, gebelik için başarı oranını maksimum düzeye çıkarır. Böylelikle gayet sağlıklı bir şekilde anne ve baba olmanızın önü açılmış olur. Genel olarak tekniğin kullanılabileceği durumlar ise şu şekilde sıralanır:

  •         Endometriozis rahatsızlığı nedeniyle ortaya çıkan çikolata kistlerine sahip olunması
  •         Polikistik yumurtalık hastalığının taşınması
  •         Kılcal damarlar üzerinde pıhtılaşmaya sebebiyet veren bağışıklık sistemi bozukluklarının yaşanması
  •         Birkaç kez nedeni izah edilemeyen şekilde tüp bebek tedavisinde başarısız olunması

Yukarıda belirttiğimiz durumlar dışında süreçlerin ilerlemesine olacağınız muayene sonucunda karar verilir. Bununla beraber tedavi olabilmek için 37 yaşın üzerinde olmanız gerekir. Aynı şekilde yaşınızla birlikte diğer kriterlerin bilimsel çerçevede değerlendirilmesi, balanslama tekniği ayrıcalıklarından faydalanabileceğinize dair detayları ortaya çıkarır.

Balanslama Tekniği Nasıl Uygulanır?

Balanslama tekniği uygulamasına geçmeden önce muayene ve diğer testlerin sonucuna göre hareket edilmesi gerekir. Elde edilen verilere göre planlama yapılarak işlem gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Tekniğin uygulanma sürecini ise aşağıda görebilirsiniz:

·       İlk olarak yumurtalar ilaç tedavisiyle geliştirilir ve daha sonra doğru döllenme için özel teknikler kullanılır.

·       Tedavi sırasında yumurtaları geliştirerek onları saran özel destek hücreleri ve sıvılar ayrıştırılır.

·       Destek hücreleri laboratuvar ortamında farklı bir sistem kullanılarak değerlendirilir.

·       Analiz aşamasında hücre grupları tespit edilir.

·       Uygun hücreler, kendi sıvıları aracılığıyla geliştirilerek, besleme ortamında çoğalması amacıyla bırakılır.

·       Hücreler, gelişmesi ve çoğalmasıyla birlikte ortalama 24 ila 36 saat içerisinde embriyolara önemli katkılar verecek duruma gelir.

·       Döllenme reaksiyonu gösteren en iyi durumdaki yumurtalar, geliştirilen destek hücreleriyle beraber özel sıvıların içerisine konulur. Böylelikle özel teknik sayesinde olgunlaşma derecesinin fazlasıyla artırılması mümkün olur.

·       Döllenmeye göre üçüncü günde gelişmiş hale varan destek hücreleri tarafından salınan maddeler, embriyoların rahim içine yerleştirilmesine olanak tanır.

Balanslama tekniği aracılığıyla embriyo, yumurta ve rahim içi zarında bulunan pek çok sorun kolaylıkla düzeltilmektedir. Bu sayede gebeliğe uygun duruma gelmeniz sağlanır ve hamile kalma ihtimaliniz fazlasıyla yükseltilmiş olur.

Gerçekleştirdikleri tedaviler ve kullandıkları balanslama yöntemleriyle adlarından söz ettiren hekimlerimizden siz de destek almalısınız. Son derece kolay bir şekilde kliniğimizle iletişim kurma fırsatı sunmamız ise avantajlarınızı arttıran diğer bir önemli durumdur. Bu noktada tek yapmanız gereken bize ulaşarak gerekli bilgileri detaylı biçimde paylaşmaktır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024