Gebelik Haftası Hesaplama

Yumurtlama dönemi hesaplama kadınlar için ciddi bir problem. Bu problem özellikle takvim yöntemiyle doğum kontrolü yapan ya da hamile kalmak isteyen kadınlar için önemli. Ufak tefek değişiklikler olsa da genelde yumurtlama dönemi bütün kadınlar için aynıdır. Ancak yine de doktorunuza danışıp daha kesin bir belirleme yapabilirsiniz. Genel olarak yumurtlama dönemi ve öncesinde cinsel ilişkiye girildiğinde hamile kalma olasılığı yüksektir. Kadınların hamile kalabileceği dönemler belirlidir.

Yumurtlama Tarihi Hesaplama

Yumurtlama tarihi hesaplama yöntemi belli bir aritmetiği dayanır. Genel olarak regl döngüsü hesaplanırken adetin başlangıç tarihinden itibaren bir hesaplama yapılıyor. Şöyle ki, regl kanamasının başlamasından sonraki 8. günden itibaren hamilelik için riskli günler başlıyor. Yani hamile kalmak isteyen bir kadın regl döngüsünün 8. gününden itibaren cinsel ilişkiye girerek hamile kalabilir.

Özellikle döngünün 11. günü en yüksek hamile kalma olasılığı olan gün olarak kabul ediliyor. Öte yandan ufak tefek farklar olsa da her kadın için yumurtlama günü 14. gün olarak kabul ediliyor. Yani en riskli gün olan 11. günden yumurtlamanın olduğu tarihten sonraki 18. güne kadar hamile kalma olasılığı yüksek dönem olarak kabul ediliyor.

yumurtlama-tarihi-hesaplama-800x450

Hamilelik için Muhtemel Tarihler

Bilindiği gibi bütün kadınların regl döngüsü 28 gün olarak kabul ediliyor. Bu rakam da ufak tefek değişikliklere uğrayabilir ama genel olarak 28 kadınların bir aylık adet döngüsüne denk gelir. Bu döngünün bazı günleri hamile kalma için daha uygun günlerdir. Teorik olarak bütün kadınlar adet kanamasının olduğu günler haricinde, regl döngüsünün herhangi bir gününde hamile kalma olasılığı taşır. Ama yine de bazı günler diğerlerine göre hamile kalma olasılığı daha yüksektir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sıkça Sorulan Sorular
Ortalama 28 günde bir adet gören bir kişinin 14. günde yumurtladığı varsayılır. Yumurtlama zamanını tam olarak belirleyebilmek için adet döngüsü kaç gün ise o gün sayısından 14 gün çıkarmak daha doğru olacaktır. Örnek vermek gerekirse 40 günde bir adet olan bir anne adayında 26. günde yumurtlaması olması beklenirken, 30 günde bir adet gören bir anne adayında yumurtlamanın 16.günde gerçekleşeceği düşünülür.
Çocuk yapmak için en uygun zamanlama yumurtlama tarihinin 3-4 gün öncesinden, yumurtlama tarihinin 3-4 gün sonrasına kadar olan günlerdir.
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
Aslında Bazı Duygular Anlatılmaz Sadece Hissedilir... Umudun Bittiği Çizgisindeydim Ben Takiii... Esra Hocamı Tanıyana Kadar.. Tüp Bebek Tedavim ilk Denemede Başarılı Oldu.. Herşey Sizin sayenizde Hocam Rabbim Size uzun Ömürler Nasip Etsin Nice Anne Adaylarının Güneş'i Olun....
Eda
Evetttt. Biz de birçok tüp bebek merkezi gezmiştik.. İlk tüp bebek denemesinde hiç yumurta çıkmamıştı... Diğer bir merkezde embriyo kalitesi çok kötü geldi... Artık çok yorulmuştuk, nasıl bir yol alacağımızı bilmiyorduk.. Doktortakvimi yorumlarını okuyarak bu güzel kadına gelmeye karar verdik.... İyi ki de gelmişiz.... Şimdi hamileyim... Allah sağlıkla elime aldırsın diyorum, allah razı olsun Esra Hocam..
İrem
Umudumun tükendiği anda karşıma çıkan isim Esra Çabuk Cömert!
Ayla
Gebelik takibi ve doğum için Esra Çabuk Cömert'e gittim. Herşey harikaydı. İlgili, bilgili neşeli doktorum, iyi ki Esra Hocam var. Bebeğimi Esra Hocayla karşılamak bu süreçte verdiğim en doğru karardı.
Arzu
Çocuk isteyen bir çift olarak 8 aydır çocuk sahibi olamıyorduk, tüm testlerimiz de normal gelmişti, Esra Hoca ile bir arkadaş aracılığı ile tanıştık, Esra hoca ile klomen tedavisine başlamaya karar verdik ve sonucumuz bu kadar kısa sürede pozitif geldi... Allah yolunuzu açık etsin Esra Hocam.
Hale
Çıktığım bu meşakkatli yolda ilgi ve alakasına minnettar kaldığım sevgili doktorum.. güler yüzünüze ve iyi niyetli yaklaşımınıza teşşekkür borç bilirim. Sayesinde doğumdan hiç bir zaman korkmadım ki iğneden korkan ben sizin gibiler iyiki var diğer doğumlarda görüşmek dileğiyle
Funda
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK