Orgazm Olamama Tedavisi Ankara

Öncelikle orgazm uzun süreli olarak cinsel uyarılma sonucu hem fizyolojik hem de psikolojik olarak ulaşılan zevk noktası olarak nitelendirebiliriz. Kişilerin orgazm olabilmesi için kendisine mastürbasyon yapması veya cinsel bir ilişki yaşaması gereklidir.

Her iki durumda da yaşanılan zevk noktası orgazm olarak nitelendirilir. Ayrıca bunlara ek olarak bir ergenlik döneminde de özellikle erkeklerde uyku sonrasını orgazm olma durumları söz konusu olabiliyor. Çünkü bu dönemde erkeklerde hormonlarda yoğunlaşma olabiliyor.

Orgazm süreci 10 ila 20 saniye arasında değişim gösteriyor. Ayrıca kullanılan çeşitli kimyasal ilaçlar ve orgazm sağlayan kremler ile bu süreyi daha da arttırabiliriz. Orgazm, nabzın yüksek seviyede artması, kızarma, hızlıca nefes alıp verme ve istemsizce kasılma durumlarıdır.

Anorgazmi Nedir ? Orgazm Olamama Neye Bağlıdır ?

Kadınlarda orgazm olmak cinsel ilişkiden daha çok zevk alınmasına neden olan en temel etmenlerden bir tanesidir. Cinsel fonksiyon bozukluğu olarak değerlendirilen anorgazmi ise kadının uzun süreli olarak orgazm olamamasından kaynaklanan ve cinsel yaşamını etkileyen bir sorun olarak aktarılabilir.

Kadının hem bedensel hem de psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesine neden olan orgazmın neden olunamadığı konusunda da farklı nedenler sıralanabilir. Bunların başında genel olarak kadının geçmişinde yaşadığı olumsuz cinsel birliktelikler gelir.

Buna ek olarak özgüven sorunu, psikolojik olarak hazır olmama, cinsellik konusundaki korkular, erkekle olan iletişim sorunları da gelir. Birçok nedene bağlı olan bu durum için tedavi olunması gerekecektir.

ezgif-5-905c6dc863

Orgazm Olamama Kadınlarda Hangi Sorunlara Sebep Olur?

Orgazm olamama sonucunda kadın, cinsel hayatta doyuma ulaşmaz. Bu durum da çeşitli sorunlara neden olur.Orgazm olamama durumu, kadından veya erkekten olmak üzere farklı şekillerde kaynaklanabilir.

Bu sorunların çözülmemesi durumunda belirli alanlarda ve belirli konularda farklı sonuçlar oluşur. İlişki anlamında, kadının erkekten uzaklaşarak farklı arayışlara girmesine neden olur. Aldatma durumları oluşabilir ve aile kurumuna zarar vererek boşanmalara dahi neden olabilir.

Bunun yanı sıra orgazm olma durumu, kadınların iyi ve güzel hissetmesine neden olurken; orgazm olamama sonucunda ise tam tersi sonuçlar ortaya çıkar. Orgazm olamayan kadının özellikle alın ve çene kısımlarında iltihaplı sivilceler oluşabilir.

orgazm-olamama-1024x677

Orgazm Olamamanın Sebepleri Nelerdir ?

Kadınların cinsel ilişkiden bekledikleri anatomik olarak bazı zevkler arasında gelen orgazm, birçok kadının yaşamadığı bir durumdur.

Hem bedensel hem de psikolojik olarak cinsel ilişkiden alınan mutluluk duygusunu artıran bir olgu olmasından dolayı temelde oldukça önemlidir. Kadınların birçoğu yaşamamasına rağmen az bir kısmı nedenleri hakkında düşünür. Erkeğin cinsel ilişki sonucunda boşalması ile kadının orgazm olması birbirini tamamlamalıdır.

Kadınlar bu durumun yaşanmasına engel olan bazı etmenler vardır. İlişki sırasında yeterince rahat olmamak, cinsel ilişkiye dair tabular, erkekte erken boşalma sorunun olması, psikolojik ve bedensel olarak kendini hazır hissetmemek, erkeğin tavrı ve ilişkide iletişim eksikliği nedenler arasında ilk sıralarda gelir.

Gebelik Oluşumu için Orgazm

Gebeliğin oluşması için yumurtlama olması ve yumurtlamanın gereken olduğu seviyeye ulaşması istenir. Döllenme için de spermle buluşması gerekir. Spermin gebelik oluşumu için yeterli sayıda ve kalitede olması da önemlidir. Gebelikte orgazm ile alakalı bir koşul yoktur. Yumurtanın sperm ile uygun zamanda bir araya gelmesi yeterli olur. Ama fiziksel şartlar haricinde kadının da kendini ilişkiye girmek için hazır hissetmesi ve zevk alması sürecin daha kolay ilerlemesine neden olur. Stresin gebelikte son derece önemli olduğunu belirten uzmanlar kadının kendini rahat hissetmesine önem veriyor. Zorunluluk olmamakla birlikte yine de gebelik isteyen erkek ve kadının karşılıklı zevk alması daha iyi sonuç alınmasına katkıda bulunur.

Vajinismus Hastalari Orgazm

Psikolojiksel tabiri cinsel iliskiden korku olarak tabir olunan evlendikten sonra kadınların ilişki sırasında kasılma, ağrı ve sızlama hissetmeleri ile belirlenen hastalık türüdür. Vajnismus hastaları ön sevişme de zevk alırken cinsel birleşmeden zevk alamaz. Bu durum da en uygun kadın doğum uzmanı ile görüşerek hastalığın tedavisini gerçekleştirmek en sağlıklı karar olacaktır.

Orgazmin işlevi Nedir?

Orgazm cinsel deneyim esnasında psikolojik ve fizyolojik olarak en üst seviyede zevk alma durumu olarak açıklanmaktadır. Orgazmın işlevi, sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşantı getirmesidir. Cinsel ilişkide her iki tarafında orgazm olması oldukça önemlidir. Orgazm kişinin kendi kendisini tatmin etmesi veya cinsel ilişki sonrasında gerçekleşmektedir. Erkekler ve kadınların orgazma olma deneyimlerinin birbirlerinden farklı olduğu bilinmektedir.

Erkeklerin orgazm süresi 5-15 saniye aralığında ve 2 tip şekilde gerçekleşmektedir. Kadınlarda ise 10-20 saniye aralığında ve tek tip gerçekleşmektedir. Kadınlar erkeklerden farklı olarak üst üste orgazm olabilmektedir. Erkekler kadınlardan daha kolay orgazm olmaktadır. Kadınların orgazm olmakta zorlanmasının sebebi olarak yaşadıkları toplumsal baskı, psikolojik etkenler, kendini yeterince tanımama ve karşısındakine istediklerini iletememe sorunları gösterilmektedir.

Kadinlarda Geç Orgazm Tedavisi Var Mı ?

Cinsel birliktelik esnasında en uç noktada haz alma durumu olarak nitelendirilen orgazm kadınlarda pek gerçekleşmemektedir. Bunun fiziksel ve psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişen bir durum olduğu bilinmektedir. Bu nedenleri karşı cinsin etkisi gibi farklı detaylandırmak mümkün olurken kadınlar için orgazm olamama veya geç olma gibi nedenlere bağlı olarak tedavi gerçekleştirilir.

Tedavi Sonrasi Gerçek Haz

Tedavi sürecinde neden psikolojik ise terapi seansları ile çözüm bulunur. Karşı tarafın etkisine bağlı olarak kadında gelişen geç orgazm olma sorunu için partnerin de terapi ve tedavi sürecine katılması gerekir. Fiziksel bir sebebe bağlı ise geç orgazm olma genital bölgede tanı ve tedavi uygulamasına yer verilir. Bu süreçteki sorunlar için jinekolog kliniklerinden destek almak gerekir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sıkça Sorulan Sorular
Orgazm, uzun süreli olarak cinsel uyarılma sonucu hem fizyolojik hem de psikolojik olarak ulaşılan zevk noktası olarak nitelendirilir. Kişilerin orgazm olabilmesi için kendisine mastürbasyon yapması veya cinsel bir ilişki yaşaması gereklidir.
Kadının hem bedensel hem de psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesine neden olan orgazmın neden olunamadığı konusunda da farklı nedenler sıralanabilir. Bunların başında genel olarak kadının geçmişinde yaşadığı olumsuz cinsel birliktelikler gelir. Buna ek olarak özgüven sorunu, psikolojik olarak hazır olmama, cinsellik konusundaki korkular, erkekle olan iletişim sorunları da gelir. Birçok nedene bağlı olan bu durum için tedavi olunması gerekecektir.
Kadınlarda orgazm olamamanın yaşanmasına engel olan bazı etmenler vardır. İlişki sırasında yeterince rahat olmamak, cinsel ilişkiye dair tabular, erkekte erken boşalma sorunun olması, psikolojik ve bedensel olarak kendini hazır hissetmemek, erkeğin tavrı ve ilişkide iletişim eksikliği nedenler arasında ilk sıralarda gelir.
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024