İçindekiler

Genital estetik günümüzde hem cerrahi hem de cerrahi dışı yöntemlerle yapılabiliyor. Ameliyatsız genital estetik uygulamalar ile kadınların yaşadığı pek çok sorunun giderilmesi mümkündür. Cerrahi işlemler de artık kısa zamanda tamamlanıyor ve iyileşme süresi hastaları zorlamıyor. Cinsel yaşam konforunu artırmaya yönelik olarak da gerçekleştirilen genital estetik uygulamalar ve fiyatları hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını şimdi öğrenin.

Genital Bölge Estetiği Nedir?

Halk arasında vajinal estetik adıyla da bilinen genital bölge estetiği, genital bölgenin gerek işlevleri gerekse görünümü ile ilgili yaşanan şikayetleri gidermek amacıyla yapılan estetik girişimlerdir. Vajinal estetik yaptıranlar sonuçtan memnun kalıyor ve şikayetlerinden tek bir operasyon ya da birkaç seans lazer uygulaması ile tamamen kurtulabiliyor. Bu memnuniyet nedeniyle genital estetik Kadınlar Kulübü gibi internet sitelerinde de sıklıkla gündeme geliyor.

Genital Estetik Fiyatları 2023

Öncelikle Ankara’da genital estetik fiyatlarının değişkenlik gösterdiğini belirtelim. Hangi estetik operasyonun tercih edildiği, mevcut doku durumu, yapılacak müdahale, doktor seçimi gibi unsurlar fiyatları etkilediğinden net bir vajina estetiği fiyatı belirtmek doğru olmaz. Sadece sizlere fikir vermesi açısından genital estetik Ankara kentinde ve civarında minimum 20.000 TL’den başlıyor diyebiliriz.

Tercih edilen estetik girişime bağlı olarak fiyatlandırma daha yüksek olabileceği gibi daha düşük de olabilir. Ankara’da vajinal estetik operasyonlar oldukça sık gerçekleştiriliyor. Bu girişimler için farklı bir kente seyahat edilmesine hiç gerek yok.  Ankara’da genital estetik yaptıranlar iyileşme sürecini kendi evlerinin konforunda tamamlayabilir.

Barbie Vajina Estetiği Nedir? Barbie Estetiği Kaç TL?

Barbie doll vagina estetiği hem ülkemizde hem de dünya genelinde en sık tercih edilen vajinal estetik operasyonlardan biridir. Bu vajina görünümünde labioplasti, vulvoplasti operasyonlarıyla iç ve dış dudaklara müdahale ediliyor. Bacaklar kapalı konumdayken iç dudaklar hiç görünmez ve bu nedenle iç dudakların kısaltılması, küçültülmesi gerekir. Dış dudaklarda ise sarkıklık, kırışıklık, genişlik ya da asimetrik görünüm varsa düzeltilir. Eğer gerekiyorsa klitoral hudoplasti ile klitoris üzerindeki tümsekçiğin inceltilmesi de sağlanır.

Önce ABD’de ve sonrasında pek çok ülke ile birlikte Türkiye’de popülerlik kazanan Barbie vajina ameliyatı Ekşi Sözlük gibi platformlarda da zaman zaman konu başlığı olabiliyor. Kombine şekilde klitoris estetiği, iç ve dış dudak estetiği gibi birkaç farklı estetik girişimin tek seansta gerçekleştirilmesi mümkündür. Dolayısıyla Barbie vajina ameliyatı birkaç farklı operasyonu kapsamaz. Tek ameliyat ile Barbie vajina görünümü elde edilebilir.

Barbie vajinal estetik kaç TL sorusuna da net yanıt veremeyiz ancak en az 20.000 – 40.000 TL bütçe ayrılması gerektiğini belirtmek mümkündür. Birkaç farklı müdahalenin kombine şekilde yapılması gerektiğinde fiyat biraz daha yükselirken, tek bir müdahale gerektiğinde daha düşük fiyat söz konusu olabiliyor.

 

Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir? Neleri Kapsar?

Genital bölge estetiği ameliyatları şöyledir:

·       Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

Labium minus yani iç dudaklarda kimi zaman doğuştan kimi zaman da farklı etkenlerden kaynaklı olarak meydana gelen sarkıklığı, asimetriyi, büyüklüğü gidermek amacıyla yapılan estetik ameliyattır. Özellikle yaşın ilerlemesi, sık vajinal doğumlar gibi nedenlerle iç dudaklarda sarkma olması yaygın görülen bir sorundur. Kadınlarda özgüven sorunlarına da neden olabiliyor ve fiziksel anlamda da tekrarlayan enfeksiyonlar, dar kıyafet giyememe gibi sıkıntılar yaratabiliyor. İç dudaklara daha küçük ve daha simetrik bir görünüm kazandırılması için labioplasti ameliyatı tercih edilir.

·       Vulvoplasti (Dış Dudak Estetiği)

Dış dudaklarda da büyüme ve sarkma sorunları olabilir. Kıvrımlı görünüm ya da asimetrik bir görüntü de olabilir. Bu gibi durumlarda uygulanan genital estetik operasyon vulvoplasti oluyor. Dış dudak estetiği de tamamen doku durumuna ve mevcut soruna bağlı olarak kişiye özel olarak planlanıyor.

·       Klitoral Hudoplasti (Klitoris Estetiği)

Klitoris cinsel haz ve orgazmda etkilidir ve üzerinde katlantılı bir fazla deri olduğunda cinsel haz alamama, orgazm olamama gibi sorunlar yaşanır. Cinsel yaşam konforunu artırmaya yönelik bir genital estetiği operasyon olan klitoris estetiği, anestezi altında yapılıyor; kısa sürede tamamlanıyor.

·       Vajinoplasti (Vajina Daraltma Estetiği)

Oldukça sık yapılan bir genital estetik operasyondur. Vajinada meydana gelen genişleme problemini gidermek amacıyla yapılan vajinoplasti operasyonu konforlu bir iyileşme süreci sunar. Vajina daraltma ameliyatı yaptıranlar cinsel yaşam konforunun arttığını sık sık dile getirir. Vajinoplasti ameliyatı olanların yorumları genellikle olumludur.

·       Perineoplasti (Perine Bölgesi Estetiği)

Doğum sırasında meydana gelen yırtıkların ya da epizyotomi kesilerinin iyileşmesi her zaman istendiği gibi olmayabilir. Perine bölgesinde katlantılı bir görüntü ortaya çıkabilir. Bu sorunu gidermek için uygulanan genital estetik ameliyatı perineoplasti olarak adlandırılır. Perine estetiği lokal ya da genel anestezi altında yapılabiliyor. Yaklaşık 1 saat sürüyor ancak ameliyat süresi her hastada aynı olmayabilir.

Genital Estetik Neden Yapılır?

Genital estetik hem kozmetik amaçla hem de fiziksel şikayetleri gidermek amacıyla yapılabiliyor. Genital bölgede mevcut olan bir sorun kadınlarda özgüven kaybına, cinsel isteksizliğe ve daha pek çok soruna yol açabiliyor. Dolayısıyla genital estetik operasyonlar hem fizyolojik hem de psikolojik anlamda kadınların şikayetlerini ortadan kaldırıyor diyebiliriz.

Genital Estetik Uygulamaları Nelerdir?

Cerrahi dışı olan genital estetik uygulamalara şu örnekleri verebiliriz:

·       Genital Bölge Beyazlatma

Bu işlem lazer ile gerçekleştirilir ve genital bölgede, özellikle vajina dış dudaklarda meydana gelen kararmayı giderme amacını taşır.

·       Lazer Vajinal Rejuvenasyon

Lazer ışınlarından faydalanarak vajina bölgesinde yenilenme ve sıkılaşma olması amacıyla yapılır. Bölgedeki dokuların kendi kendini yenilemesi amaçlanır.

·       Lazerle Vajina Daraltma

Eğer vajina genişlemesi çok fazla değilse, vajinoplasti ameliyatı yerine lazerle vajina daraltma işlemi tercih edilebilir. Sadece hafif vajina genişlemesi durumunda faydalı olur. Genişleme fazlaysa ameliyat önerilir.

·       Labia Majora Enjeksiyonu

Dış dudaklara dolgu enjeksiyonu yapılmasıdır. Dış dudaklardaki asimetriyi giderme, hafif kırışıkları açma gibi amaçlarla gerçekleştirilebilir.

Genital Estetik Nasıl Yapılır?

Hangi estetik girişimin tercih edildiğine göre ameliyatın nasıl yapıldığı değişiyor. Ameliyatların tamamı lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir ve bu nedenle acı, ağrı, sızı yahut kramp hissedilmez. Cerrahi dışı olan girişimlerin bazılarında lokal anestezi tercih edilebiliyorken bazılarında sadece bölgeye anestezik krem sürülmesi yeterli oluyor. Çoğunlukla uzun bir klinik istirahat gerekmiyor ve bazı girişimlerin ardından taburcu işlemi de aynı gün gerçekleştiriliyor.

Vajina İç Dudakları Neden Büyük Olur?

Kadınların genital bölgeyle ilgili şikayetlerine bakıldığında iç ve dış dudak ile ilgili sorunlar başı çekiyor. Bu nedenle vajina iç dudak sarkması nedenleri de merak ediliyor. İç dudakların büyük olmasının nedeni çoğunlukla genetiktir. Anneler kız çocuklarında bu durumu erken dönemde fark eder. Kimi zaman da yetişkinlik döneminde yani sonradan iç dudaklarda sarkma olabilir. Hatta vajina iç dudak neden şişer ve vajina iç dudak şişkinliği nasıl geçer konuları da sorunu yaşayan kadınların her daim gündemindedir.

Genetik faktörler dışında aşağıdaki nedenlerle de iç dudaklarda büyüklük, sarkıklık olabilir:

·       Vajinal doğumlar

·       Zorlu normal doğumlar

·       Ergenlik döneminde meydana gelen hormonal değişimler

·       Yaşın ilerlemesi

·       Sıklıkla kilo alıp verme

Genital Estetik Zararlı Mı?

Genital estetik tehlikeli mi sorusuna rahatlıkla “hayır” yanıtını verebiliriz. Kadınlar yaşadıkları şikayetlerden kurtulmak isteseler de genital estetik zor mu gibi endişeler yaşayabiliyor. Vajinal estetik operasyonların tamamı güvenlidir. Elbette her ameliyat kendi içerisinde bazı komplikasyon riskleri taşıyor. Dolayısıyla vajinal estetik operasyonlar da çeşitli riskler içerir. Fakat bu durum tehlikeli ya da zararlı oldukları anlamına gelmez.

Genital Estetik Hangi Durumlarda Yapılır?

Kişinin fiziksel ya da psikolojik olarak genital bölge ile ilgili şikayetlerinin olması, vajinal estetik operasyonların yapılması için yeterli bir nedendir. Sadece ameliyata ya da cerrahi dışı vajinal estetik girişimlere engel bir sağlık sorunu olduğunda bu işlemler yapılamaz. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de yapılması önerilmez; doğum sonrasında bu işlemler ya da ameliyatlar için doğru zaman konusunda doktorunuza danışmalısınız.

Genital Estetik Öncesi Sonrası

Genital bölge ile alakalı sorunlardan kurtulmak isteyenler kararsız kaldıklarında Kadınlar Kulübü gibi platformları inceliyor. Böylece daha önce vajinal estetik yaptıranlar memnun mu gibi soruların yanıtını bilmek istiyor. Deneyimli bir doktorun tercih edilmesi, operasyon sonrasında doktor önerilerinin ve uyarılarının ciddiye alınması durumunda genital bölge estetiği sonrasında memnun kalma olasılığınız yüksektir. Önemli olan ise beklentilerinizi doktorunuz ile detaylı şekilde konuşmanızdır.

Ameliyatlardan ya da estetik girişimlerden sonra sonucu net olarak görmeniz, fark etmeniz biraz zaman alır. Bunun için öncelikle dokulardaki iyileşmenin tamamlanmış olması gerekiyor. İnternet ortamında genital estetik öncesi ve sonrası görselleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu görseller genellikle dokulardaki iyileşmenin sonrasında hazırlanıyor. İyileşme tamamlandıktan sonra farkı daha net bir şekilde görmek de mümkün olacaktır. Söz konusu girişimlerde en önemli unsur hastanın şikayetlerinin tamamen ortadan kalkmasıdır. Şikayetlerini net olarak doktorunuza aktarmanız durumunda size en uygun operasyon planlaması yapılacaktır.

Genital Estetik Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hastaları zorlayan bir iyileşme dönemi yaşanmadığı için gönül rahatlığı ile siz de vajina ya da perine bölgesi ile ilgili sorunlardan kurtulabilirsiniz. Genital estetik sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda şu bilgileri aktarabiliriz:

·       Vajina hijyenine dikkat edilmesi son derece önemlidir. Genital bölgenin her zaman temiz ve kuru kalmasına dikkat edilmelidir.

·       Ameliyat sonrasında doktorunuz size antibiyotik ilaç reçete edebilir ve ilacın sadece belirtilen süre boyunca ve belirtilen dozajda kullanılması gerekir. Antibiyotik ilaç, estetik ameliyatın ardından enfeksiyon riskinin azaltılması amacıyla kullanılır.

·       Genital estetik sonrasında hafif düzeyde ağrı olması beklenen bir durum olmakla birlikte gayet normaldir. Sadece doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilacı kullanmaya özen göstermelisiniz.

·       İlk günlerde küvet kullanmak yerine ayakta duş almanız önem taşıyor.

·       Adet döneminde tampon yerine hijyenik ped kullanmalı ve pedinizi de düzenli olarak, sıklıkla değiştirmelisiniz. Ameliyatın ardından bölgenin adet dönemlerinde de temiz ve kuru kalmasını sağlamanız gerekiyor.

·       Sıkı iç çamaşırları yerine pamuklu kumaşlardan hazırlanan ve vücudu sıkmayan iç çamaşırlarının kullanılması gereklidir.

·       Beslenmeye çok dikkat edilmeli ve lifli gıdalar tüketmeye özen gösterilmelidir. Çünkü ameliyat sonrasında kabızlık yaşanması, ıkınmak sorun yaratabilir. Kabızlığı önlemek için sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi lazım…

·       Genital bölgede gerçekleştirilen ameliyatlardan sonra bir süre cinsel ilişkiye girilmemelidir. Bu süre yapılacak operasyona bağlı olarak değişebiliyor ancak genellikle 4 hafta ile 6 hafta arasında bir süreyi kapsar.

·       Ameliyatlardan sonra 6 hafta boyunca ata binme, bisiklet ya da motosiklet kullanma gibi bu bölgeye baskı yapan aktivitelerden kaçınılmalıdır.

·       İyileşme tamamen gerçekleşene kadar deniz, havuz gibi ortamlardan uzak durulması, sauna ve hamam gibi sıcaklık seviyesi yüksek alanlara girilmemelidir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sıkça Sorulan Sorular
Evet
20 Gün
30-45dk arası
Evet
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024