Gebelik Takibi Ankara

Aile kavramı insanların hayatındaki en önemli kavramlardandır. Aile kendisini oluşturan anne baba ve bireylerden oluşur. Soy olarak da bilinen bu kavram kutsaldır. İnsanlar birbirinden hoşlanır ve evlenirler. Evlenmeleri nesillerini devam ettirmeleri ve mutluluklarını sürdürmeleri üzerine kuruludur. İlişkide düzenli bir cinsel hayat da bulunmaktadır. Anne ve babanın cinsel birleşmesi yani kokusu sonrasında babanın spermleri annenin vaginası içerisinde tutunmaktadır. Vagina’nın yapı ve açıları sayesinde bu spermler o ortamda yaşayabilmekte, duvara tutunarak olgunlaşmamış oosit yani yumurta hücrelerine tutunabilmektedir.

Bu tutunma sonrasında bebek meydana gelmektedir. Bebeğin kökü olan bir adet sperm ve bir adet yumurta halen bir mucize olarak görülmektedir. Dışarıda yapılacak döllenmelerin zorluğu, anne karnındaki ortamın doğum ve döllenme için uygunluğu çok önemli detaylardır. Bu cinsel birleşme sonrasında anne adayının takip etmesi gereken en önemli şey adet zamanının takibi olacaktır. Eğer bir gecikme yaşanıyorsa kurumumuza başvurarak takip işlemlerini başlatması mümkündür. Gebelik takibi zor bir eylemdir. Doğacak olan kişi anne ve babanın evlatları olması sebebiyle büyük bir öneme sahip olarak tutulmaktadır.

Kurumumuzda bu aşamalar tek tek takip edilerek en küçük bir değişiklikte aile ile birlikte karar alma mekanizmaları devreye girmektedir.

Pregnancy-1000x666

gorsel-3-1000x563

Gebelik Takip Hizmetleri Nasıldır?

Aile çocuğu hakkında her türlü bilgiye sahip olmalıdır. Anne ve babanın merak ettiği konularda uzmanlardan bilgi alması en doğru işlem olacaktır

Gebelik belirli aşamalara sahip bir eylemdir. Daha gebeliğin 1. haftasında karın içerisinde bebek olduğu bilinci ile hizmet veren personelimiz, sizlere en iyi hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Alanında uzman ekiplerimiz ile zaman zaman durumu takip edilmekte, zamanın ilerlemeye bağlı durumu yorumlanmakta, bebeğin gelişimi hakkında bilgi ailelere verilmektedir. Gebeliğin takibini doğru ve emin ellerde yaptırmak gebelik adına verilecek en doğru karar olacaktır.

Gebelik Psikolojik Değişimlere Sebebiyet Verir Mi?

Gebelik özellikle gebelerin hayatında büyük bir değişikliğe neden olmaktadır. Burada önemli bir husus olarak eşin yani babanın desteği yer alıyor. Eşin desteği sayesinde hem fiziksel hem de ruhsal değişikliklerin yarattığı depresif etki ortadan kaldırılabiliyor. Bu işlem süresince hem çocuğun faydasına olduğu düşünülen, hem de annenin psikolojik durumuna destek olabilecek olan kitap okuma, müzik dinleme gibi durumlar gerçekleştirilmelidir. Bu sayede hem anneye destek olurken hem de bebeğin intrauterin (anne karın içindeki) hayatına katkı sağlamak da mümkün olmaktadır.

4969-1000x667

OCD8DN0-1000x667

Gebeliğin Takip Edilmesi Önemli Midir?

Gebeliğin takibi çok önemlidir. Onca emek ve anne babanın katkılarıyla oluşan çocuk onların göz bebeğidir. Gebeliğin takip edilmesi bu bağlamda çok önemli bir değere kavuşmaktadır. Gebeliği değerlendiren insanlar uzman kişiler olduğu müddetçe durumun o hafta olması gereken duruma göre karşılığını belirleyebilir, bu durum sonucunda ortaya çıkabilecekleri ön görebilir ve bu duruma çözüm önerileri sunabilir. Bu sebeple gebeliğin kurumumuz gibi profesyonel şirketler tarafından yapılması gebenin ve ailesinin yararına olacaktır.

Trimaster Nedir? Bebeğin Gelişimi Nasıl Olmaktadır?

Bebeğin karındaki 3 aylık yarım dilimlerine trimaster adı verilir. Bebeğin anne karnındaki macerası büyük bir hızla ilerlemektedir. Kök hücrelerden temel hücreler yavaş yavaş ortaya çıkmakta, dokuya göre özelleşerek dokunun şeklini almaktadır. Bebeğin dokularının yavaş ancak doğru bir şekilde oluşması önemlidir. Herhangi bir malformasyon yani bozukluğa izin vermeden doğumunun gerçekleşmesi ailelerin ve kurumumuzun önemsediği bir konudur.

gebelik-okulu-1-1000x666

hamilelik-100320-1024x1024

Bebeğimin Hareketlerini Ne Zaman Hissedeceğim?

Anne olabilmek çok kutsal ve çok özel bir müessesedir. Çekilen sancı ve bütün sıkıntıları bebeğin daha ilk öğrenildiği andan itibaren hepsi unutulur.

Çünkü anne ve bebek arasında Allah vergisi bir sevgi ve bağ bulunmaktadır. Hamile kaldığını öğrenen anne adayının ilk aklına gelen soru bebeğimin hareketlerini ne zaman hissedeceğim?

Bebeğin anne karnında kıpırdanması muhteşem ve mucizevi bir olaydır. Doktorlar bir bebeğin anne karnındaki hareketlerinin 16. haftadan sonra hissedebileceğini açıklamaktadırlar. Daha sonraki haftalar içerisinde tamamen hareketleri hissedilmeye başlar.

Anne karnında tekme atmaya başlayan bebeğin anne karnı yüzeyinde ayakları belli olacak şekilde gözle görünmektedir. Bir anne adayı için kaçıncı hamileliği olduğunun hiçbir önemi yoktur. Her yeni bebek anne için yeni bir heyecan sebebidir.

Gebelik Şekeri için Ne Yapacağım?

Şeker her insan için sağlığı tehdit eden önemli nedenlerden bir tanesi olmakla birlikte gebelikte daha da tehlike yaratır. Şekerin vücuda verdiği zararlar koruma anlamında daha savunmasız olan hamile bedenine ve bebeğin gelişimine bile etki edebilir.

Yapılan şeker yüklemesi sonucunda ortaya çıkan şeker seviyesi bu konuda doktor gözetiminde annenin önlem almasını zorunlu hale getirir. Bu önlemlerin başında diyet gelir.

Hamile kadının iki katı beslenmesi veya istediğini yemesi tarzında yanlış bir inanışın yaygın olmasından dolayı diyet fikri yanlış gibi gelse de düzenli beslenme sayesinde sorun büyük oranda ortadan kalkar. Tatlı, şeker, ekmek, makarna, pirinç tarzı ürünlerin tüketimi azaltılırken su ve spor daha çok gebenin hayatında yer alır.

hamile-1024x640 gebelik-tarama-testi-1-750x422%20(1)

Sezaryen Doğum Yapan Normal Doğum Yapabilir Mi?

Sezaryen doğum tercih eden veya zorunda kalan anneler bir sonraki hamileliklerinde normal doğum yapıp yapamayacaklarını merak ederler. İnsan vücudu şartlar yerine geldiğinde normal doğum yapmak için programlanmış kusursuz bir anatomidir.

Bunun için bedeninize esneklik kazandırmanız, normal doğumu istemeniz ve anatomik açıdan bunu riske atacak herhangi bir durum olmadığından emin olmanız gerekir. Sezaryen sonra bir engel olmaması halinde normal doğum yapmamak için bir neden bulunmaz.

Doktorunuz süreci takip edeceğinden dolayı detaylı şekilde bilgi sahibi olmak adına sürekli iletişimde kalmalısınız. Sezaryenden sonra normal doğumu başarılı şekilde yapan kadınların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Sizin ve bebeğin sağlığını riske atmadan süreç yönetilebilir.

Hamileyken Egzersiz Yapabilir Miyim?

Hamilelik kadınların en hassas olduğu dönemdir, bu yüzden hareketlerine çok daha fazla dikkat etmek zorundadırlar. Anne adayının yaptığı her hareket bebeği de etkileyecektir. Bu yüzden bilinçsizce spor yapılmamalıdır, bir uzman kontrolünde egzersiz yapılabilir veya nasıl yapılacağını iyice öğrenip evde, çok yormadan egzersiz yapılabilir. Hamileliğin ilk 3 ayı hafif tempolu bir şekilde yürüyüş yapılabilir, omurga bu dönemde çok ağrılık taşıdığı için bükülebilir ve ağrılar meydana gelebilir. Bu yüzden de omurgayı güçlendirecek egzersizler yapılabilir. Hamilelik yogası ve pilates de özellikle ilk aylarda yapılabilecek egzersizler arasındadır, hamile kadınlara eşleri ile beraber katılabilecekleri özel kurslar mevcuttur. Haftada 3-5 gün tempolu yürüyüş en etkili olanıdır.

Gebelikte Karın Çatlaklarından Kurtulabilir Miyim

Gebelikte karın çatlakları kaçınılmaz bir son olarak tabir edilir. Daha önce 100 üzeri kilolardan 60’lı kilolara düşmemiş anne adayları için bebeğin oluşturduğu karın gerilimi ile cilt gerilerek çatlaklar meydana gelir.

Çatlaklardan korunmak için;

  • Sağlıklı beslenmek: Bu dönemde sağlıklı bir şekilde beslenerek kilo alımını önlemiş olup çatlakların yerini dolduracak olan yağ katmanlarını engelleyebilirsiniz. Yeşil sebzeler, meyveler, şekersiz bir hayat düsturu, tahıllı beslenme ve protein kaynaklı beslenme ile formunuzu koruyabilirsiniz.
  • Egzersiz ve Spor: Spor yapmak ve bunu tüm yaşantıya yaymak annelerin hem kilo koruma dönemini kolaylaştırır hem de sarkıkları, çatlakları ve yağlı bölgeleri onararak eski dinç vücudunuza kavuşmanızı sağlar. Ayrıca uzun yaşantının sırrı her zaman spor yapmaktan geçer.
  • Su İçmek: Su içmeye özen göstermek günde en az 2 litre su içmek sindirim ve dolaşım sistemini kuvvetlendirir. Birçok hastalığı önleyen su, kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi cilt sağlığını da korumaktadır. Bu nedenle su içmeye özen göstererek hayatınızın her alınan yayın.

Gebelikte çatlakları önlemenin bitkisel yöntemleri;

  • Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizinin mucizevi özellikleri bir kitapla anlatmaya yetmez. Doğanın bir hediyesi olarak hemen her türlü hastalıktan cilt problemlerine faydası bulunan Hindistan cevizi yağı, saçları güçlendirir deri üzerinde ki deformeleri en kısa süre içerisinde düzeltir. Günde iki kez uyguladığınız Hindistan cevizi yağı ile çatlaklarınızdan ve deformelerinizden kurtulabilirsiniz.
  • Susam Yağı: Koreli ve Japon kadınlarının en büyük sırrı olan zinde bir vücut ve her ne olursa olsun formda kalmak hiç sizi düşündürdü mü? Bu kadınlar hem yemekler de hem de günlük yaşantılarında susam yağını adeta yiyip bitiriyor denebilir. Uzak doğu yemeklerinin ana maddesi olan Susam yağı, içerisinde bulunan yoğun E vitamini sayesinde deri defektlerini yok ederek sağlıklı ve beyaz bir tenin korunmasını sağlar. Her gün yemekler başta olmak üzere vücudunuza uyguladığınız susam yağı yaklaşık bir ay içinde etkisini göstermektedir.

En Erken Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelik halinin belirgin olması; istenmeyen gebelik hallerinin önüne geçilmesi, hazır olunmayan bebekler için önlem alınması veya anne adayının sağlık konusunda sorunları varsa erkenden müdahale edilmesi adına oldukça önemlidir. Bu nedenle özellikle kadınlar tarafında; en erken hamileliğin ne zaman belli olacağı sıklıkla sorulur. Bilinmesi gerekir ki, en erken; cinsel ilişkiden sonraki süreçte gerçekleşmesi planlanan adet düzeninin olmaması halinde hamilelik hali belli olur. Ancak bazı kadınlarda gebelik hali ortaya çıkmasına rağmen, üstüne görme olarak ifade edilen kanama yaşanarak adet olunduğu düşünülebilir. Bu tür durumlarda; adet zamanında gecikme, yorgunluk veya iştahsızlık hali varsa gebelik testi yapılarak hamilelik halinin belli olması sağlanır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024