Türkiye ve dünyada sosyal ve kültürel nedenlerden olayı hala kadınların en büyük sorunları arasında kızlık zarı yer almakta. Toplumsal normlar, aile baskısı bilimsel adı ile hymen bölgesi açısından problem yaratabiliyor. Cinsel ilişki haricinde birçok sebepten de yırtılabilen kızlık zarı bazı kadınlarda hiç kanama da yaratmayabiliyor.

Bu yazımızda kızlık zarı nedir? Dikimi nasıl yapılır? Ankara kızlık zarı dikimi, İstanbul gibi şehirlerde operasyon ücretleri nelerdir gibi merak ettiğiniz sorulara yanıtlar hazırladık.

Kızlık Zarı: Nedir, Neden Önemlidir?

Vajina bölgesinin, dışından birkaç santimetre içeride yer alan kızlık zarı, oldukça ince bir yapıya sahiptir. Kızlık zarı zedelenmesinin de nedenlerinden başlıcası, soğan zarı inceliğindeki narin yapıdan kaynaklıdır. Çok şiddetli olmayan bir fiziksel etki dahi kızlık zarının bozulmasına neden olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse belli sporları icra ederken veyahut mastürbasyon esnasında, kızlık zarında yırtılma gerçekleşmesi çok olası bir durumdur. Binlerce yıllık insanlık tarihinde kızlık zarı asırlardan gelen kültürel etkiler ile, bekaretin bir simgesi haline gelmiştir. Ancak kızlık zarının biyolojik olarak kadın bedenine sağladığı fayda, vajinanın iç kısmına mikropların ve virüslerin geçmesini engellemektir. Türkiye’de olduğu gibi Amerika’da da, Avrupanın birçok ülkesinde de kızlık zarı bekareti ifade eden bir olgu haline gelmiştir.

Kızlık zarının bilimsel ismi, Latince kaynaklı hymen sözcüğüdür. Latince hymen olarak bilinen kızlık zarı odaklı operasyonların ismine de hymenoplasti denir. Hymenoplasti alanında uzman doktorlar, profesyonel bir şekilde ve herhangi bir sağlık riski teşkil etmeden kızlık zarı dikim operasyonunu yapabilirler.

Bu sayfamızda kızlık zarı dikimi fiyatı Ankara, kızlık zarı dikimi ücreti gibi konularda bilgi verdik.

Ankara Kızılay Kızlık Zarı Muayenesi İçin Kliniğimize Uğrayın:

Ankara Kızılay Kızlık Zarı Dikimi Anında Bilgi İçin;
Randevu:(0533) 047 27 90

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarınızın bozulduğuna dair işaretleri anlamak için, bilimsel olarak geçerli nedenleri sıralayalım. Bazı insanlar, kızlık zarı konusunda inandıkları hurafelerden yola çıkmaktadır, ancak durum her zaman aynı olmayabiliyor. Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır ve hangi durumlar bunun bir belirtisidir? Kızlık zarınızın bozulması, adet döngünüzü etkiler mi? İşte kızlık zarı bozulma belirtileri…

Kızlık zarı bozulmasında genellikle iki temel durum mevcut. Spesifik vakalar zaman zaman söz konusu olsa da, temel olarak iki tip bozulmadan söz edilir; kısmi bir yırtılma ile genel bir kızlık zarı yırtılması durumlarında ortaya çıkan fiziksel sonuçlar farklıdır.

Yırtılan Kızlık Zarı Nasıl Anlaşılır?

Eğer kızlık zarınızda bir  yırtıl söz konusu olduysa, en önemli belirtisi kan toplanmasıdır. Bazı kadınlarda yırtık izleri kısmi dahi olsa gözle görülür derecede ciddi olabilir. Kızlık zarının yan kısımlarında morluklar olması da aynı şekilde, bir yırtılma vakasının habercisidir.

Kızlık Zarı Kanaması Olmazsa Ne Yapmalı?

Kızlık zarında özellikle ilk gece ilişkilerinde bir yırtılma, dolayısı ile kan gelmezse bu birçok kişi için gergin bir sonuçtur. Ancak kızlık zarı kanı gelmemişse, bunun farklı nedenleri de olabilir. Bunların en başında, kızlık zarının yuvarlak tipli olması gösterilebilir. Zarın türlerine göre, birkaç farklı kızlık zarı çeşidi söz konusudur. Eğer kızlık zarının ortasında, geniş ve yuvarlak bir yapı olursa, bu birçok kişi için kanama olmaması anlamına gelir. Eğer kan gelmediği taktirde doktora gidilirse ve bir inceleme yapılırsa, bunun nedeni de anlaşılacaktır.

Kızlık zarının ortasında yuvarlak bir bölge olması dışında aynı zamanda, kanamama konusunda bir diğer neden de kızlık zarının çok kalın olması diyebiliriz. Çok kalın olan kızlık zarlarında yırtılma söz konusu olmayabilir. Bu durumda farklı bir müdahale olmaktadır, kızlık zarı dikim işlemleri kapsamında da değerlendirilebilecek, jinekologların ve hymenoplasti alanında çalışan doktorların çalışma alanına giren bu durumun adı himektomidir. İnsanlar, bu cerrahi alanına ve insanların yaşadıkları spesifik sorunlara hakim olmadıkları için, yargısız infaz yapabilmeler.

Kızlık zarı konusunda diğer bir bilinmeyen, ancak sorun yaratan durum da stres kaynaklı, zarın geri çekilmesidir. Bazı kadınlar, özellikle de eşi kızlık zarı konusunda takıntılı olanlar ilişkiye girme esnasında kendilerini kasarlar. Vücut buna bir tepki olarak, kızlık zarının geri çekilmesini sağlayan hareketler yapar. Birkaç cm içeri gömülen kızlık zarı, büyük ihtimalle yırtılmamakta ve kanama olmamaktadır. Bu durum yaşanırsa yapılabilecek en iyi şey, bir jinekologa görünmektir.

Kizlik Zari Bozulması Esnasında Yaşanan Acı Yüksek Midir?

Kızlık zarı, yapısı gereği çok ince bir zar olduğu için, ciddi bir ağrı ya da sancı yaşanmamaktadır. Kızlık zarının bozulması esnasında olabilecek en yüksek ağrı, çok ince bir sızı olabilir. Eğer kızlık zarı bozulması esnasında canım çok acır mı diye bir düşünce içindeyseniz, merak etmeyin. Kızlık zarının bozulması, can acıtan türden bir fiziksel durum değildir.

Mastürbasyon Esnasında Kızlık Zarı Bozulur Mu?

Kadınların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de masturbasyon esnasında kızlık zarının bozulup bozulmadığıdır. Masturbasyon, cinsellik ya da fiziksel anlamda herhangi bir negatif yönü olmayan bir harekettir. Masturbasyon size sadece aradığınız cinsel hazzı yaşatan bir durumdur. Ancak masturbasyon esnasında vajinadan içeri birkaç santimlik bir giriş kızlık zarını bozabilmektedr. İnce zar bir yapı, eğer bir parmağın ciddi bir fiziksel müdahalesine uğrarsa, çok rahat bir şekilde bozulabilmektedir. Bu yüzden kızlık zarını önemsiyorsanız, dikkatli olmalısınız.

Kızlık Zarı Dikimi Hangi Yöntemlerle Yapılmaktadır?

Kızlık zarı dikimi Ankara konusunda: gelelim zedelenmiş ve yırtılmış kızlık zarları için nasıl operasyonlar ile kızlık zarı dikiminin gerçekleştiği konusuna. Kızlık zarı dikim operasyonları, yani hymenoplasti işlemleri iki modeldedir. Temel olarak iki kızlık zarı dikimi mevcut, bunlar “kalıcı kızlık zarı dikimi” ve “geçici kızlık zarı dikimi”dir. Kızlık zarı dikim operasyonun kalıcı ya da geçici olması durumuna göre fiyatları da değişmektedir, etkileri de değişmektedir. Bu yüzden dikim modeline karar vermeden evvel bir jinekologa danışmanızda kesinlikle fayda vardır. Şimdi kalıcı kızlık zarı dikimi işlemlerinin özelliklerine gelelim.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi: Flep Yöntemi

Kızlık zarı dikimi konusunda en geçerli yöntemlerden birisi olan flep yöntemi, uzun vadeli yani kalıcı kızlık zarı tamiri olarak da biliniyor. Flep yöntemi, bilimsel anlamda doku kaydırma yöntemidir. İlk cinsel ilişkide, kızlık zarından kaynaklı kanamanın aynısına yol açan flep yöntemi, kalıcı kızlık zarı dikimi araştırması yapanların karşısına çıkacak bir tür işlemdir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi : Mikrocerrahi Yöntemi

Flep yöntemi dışında bir diğer kalıcı kızlık zarı dikim yöntemi de mikrocerrahidir. Mikrocerrahi operasyonu, isminden de anlaşılacağı üzere kızlık zarının yırtılmış kısımlarını, ince bir cerrahi operasyonla tekrardan bir araya getirme işlemidir. Mikrocerrahi operasyonu, flepe göre daha güvenilir ve net sonuç veren bir yöntemdir. Ancak mikrocerrahi ile kızlık zarı dikim işlemi için nispeten daha ileri düzey, deneyimli bir doktor ile anlaşmanız önemli olacaktır. Deneyim ve profesyonellik isteyen bir kızlık zarı dikim operasyonu türüdür.

Kisa Vadeli Kızlık Zarı Dikim Operasyonları

Kalıcı kızlık zarı operasyonlarının dışında bir diğer model de kısa vadeli kızlık zarı dikim işlemidir. Bu işlemden genellikle yakın zamanda evlenecek kadınlar faydalanmaktadır. Kısa vadeli kızlık zarı dikim işlemlerinde, vajinanın daraltılması işlemi yapılmaktadır ve bu durumda 1 ile 7 gün arasında, kızlık zarı zedelenmesi durumunda aynı şekilde kanama söz konusu olmaktadır. Tercihinize göre uzun vadeli kalıcı kızlık zarı dikim operasyonları ya da kısa vadeli operasyonlar sizin için daha uygun olabilir. Bu konuda bilgi almak için, uzman jinekolog ile görüşmenizi öneririz.

Kızlık Zarı Dikim Operasyonu Faydalı Bir Cerrahi işlem Midir?

Yazımızda belirttiğimiz gibi, kızlık zarı son derece doğal ve narin bir yapıdır, bir şekilde zarar görmesi de çok olası bir durumdur. Ancak her şeye rağmen bilinçsizlik ve eğitimsizlik kaynaklı, birçok insan kızlık zarını bekaret simgesi olarak gördüğü için olası bir kızlık zarı kanamaması durumunda ciddi ihtamlar yöneltebilmek hatta kimi zaman evlilikler bitebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, ciddi bir hymenoplasti operasyonu geçirerek bu riski ortadan kaldırmak elinizde. Kızlık zarı dikimi operasyonu kadınlar için faydalı bir işlemdir. Kızlık zarı dikiminden önce özgüvenini kaybetmiş ve ürkek davranan birçok kadının kendine güveni gelmekte ve hayatında daha emin adımlarla ilerlemektedir.

Hangi Doktorlar Kızlık Zarı Dikim Operasyonu Yapabilir?

Tıbbi anlamda düşünürsek, jinekolog doktorlar kızlık zarı dikim operasyonu konusunda yetkindir. Ancak her jinekolog da kızlık zarı dikim işleminde uzman değil. Bu anlamda sadece, hymenoplasti uzmanı doktorlara bu konuda gitmelisiniz. Kadınlar açısından ciddi bir önem teşkil eden konu olmasından ötürü, sadece alanında uzman doktorlara bu operasyon için gidilebilir.

Kızlık zari dikimi Ankara tavsiye hekimler için kadın forumlarını inceleyebilir, hekimlerin hasta yorumlarını okuyarak karar verebilirsiniz. Ayrıca telefon ile arayarak kızlık zarı dikim ücreti de öğrenmeniz mümkün.

Türkiye’de Kızlık Zarı Diktirme Oranı

Son yıllarda azalma olsa da hala birçok kadın kızlık zarı dikimi operasyonu yaptırmaktadır.

Kızlık Zarı Operasyonlarında Başarı Oranı Nedir, Risk Var Mı?

Kızlık zarı dikim işlemleri, çok yüksek bir başarı ortalamasının olduğu operasyonlardır. Eğer alanında uzman ve hymenoplasti konusuna hakim bir plastik cerrah ile bu operasyoun gerçekleştirirseniz, %100 başarılı bir sonuç sizi bekliyor.

Kızlık Zarım Esnek Ya Da Geride, Ben De Zarımı Diktirebilir Miyim?

Kızlık zarının birçok farklı durumu söz konusu oluyor. Bunların arasında, doğal bir şekilde kızlık zarı geride olan kadınlar da mevcut, kızlık zarı çok fazla ensek olanlar da. Neticede bir kanama olmayacağı için size sorun yaşatabileceğini düşündüğünüz kızlık zarı durumu için, operasyona girebilirsiniz. Kızlık zarları üzerinde yapılan mikrocerrahi işlemler ile esnek ya da geride olan kızlık zarları, normalde olması gerektiği formuna kavuşturulabilmektedir.

Kızlık Zarımı Diktirdim, Eşim Ya Da Sevgilim Anlar Mı?

Kadınların kızlık zarı dikim işlemleri konusunda en çok merak ettiği hatta endişelendiği konuların başında, kızlık zarı dikimi gerçekleştikten sonra birlikte olunan partnerin bunu anlayıp anlamayacağıdır. Kızlık zarında bir operasyon yapıldığını anlamak için ciddi bir jinekolog olmak ya da adli tıp gibi spesifik bir alanda yetkin olmak gerekmektedir. Herhangi bir insanın kızlık zarı operasyonunu fark etmesi neredeyse imkansızdır.

Kızlık Zarı Neden Bozulur? Bozulmaması için Neler Yapmalısınız?

Kadınların hassas olduğu bir konu olan kızlık zarı konusunda merak edilen en önemli sorulardan birisi de, kızlık zarları tam olarak hangi nedenden ötürü bozulmaktadır? Sürtünme yolu ile kızlık zarı bozulur mu? Uzmanlara göre sürtünme ile ilişki yoluyla kızlık zarı bozulması imkansıza yakın bir durumdur. Ancak çok ciddi bir fiziksel müdahale belki de nadiren bu duruma yol açabilir. Parmak ile müdahalede özellikle de mastürbasyonda kızlık zarının bozulma durumuna sık rastlanmaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi Yaptırmak için Kaç Yaşında Olmak Gerekli?

Bazı insanların kafasındaki soru işareti, yasal olarak kızlık zarı operasyonuna girmek için, alt sınır olarak kaç yaşında olmak gerektiği. Türkiye’de kızlık zarı operasyonu için gerekli alt yaş sınırı 18’dir. 18 yaşına girmiş herkes, herhangi bir uzmana danışmadan direkt olarak profesyonel bir jinekologa giderek, kızlık zarı dikimi için başvurabilir. Ancak 17 yaş ve altındaki kişiler için anne veya babadan yazılı izin alınması, kızlık zarı dikimi için bir gerekliliktir. Kısacası herhangi bir yasal engeli bulunmayan kızlık zarı diktirme işleminin tek kuralı, 18 yaşı dolduruyor olmaktır.

Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürüyor?

Lokal anestezi ile bölgenin uyuşturulması sonrası başlanan hymenoplasti ameliyatı ortalama 8-10 dakikada tamamlanır.  Hymenoplasti ücretleri hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Eşiniz Ya Da Sevgiliniz, Partneriniz Kızlık Zarınızın Diktirildiğini Anlar Mı?

Birçok kadın tarafından, sosyal şartlardan ötürü büyük bir gizlilik içinde gerçekleştirilen kızlık zarı diktirme operasyonunda en çok korkulan konular arasında ‘kızlık zarı dikim işlemi anlaşılır mı’ sorusu yer tutuyor. Flep ya da mikrocerrahi tekniği olsun, diğer operasyon türleri olsun, bir insanın kızlık zarı operasyonunu fark etme ihtimali hemen hemen yoktur. Bu işlemi sadece, çok profesyonel bir jinekolog fark edebilir. Bu durumda da, korkmanız gereken bir konu yoktur. Eşiniz ya da sevgiliniz, böyle bir işlem düşünürseniz bunu asla fark edemez.

Ankara Kızlık Zarı Dikimi Fiyatlari

Şimdi gelelim İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlerde ve Konya, Gaziantep gibi yerlerde kızlık zarı diktirme fiyatı ne durumda olduğuna. Kızlık zarı dikim operasyonlarında en yüksek rakamlar İstanbul’da karşımıza çıkıyor. İstanbul’da flep ve mikrocerrahi kızlık zarı dikim operasyonlarının fiyatları 2 bin TL düzeyinden başlamakta. Ankara kızlık zarı dikimi fiyatları’da 2750 TL ,  İzmir’de 1800 TL alt sınırından başlamaktadır. Konya’da 3 bin TL, Kayseri’de 3100 TL fiyatlarından başlayan kızlık zarı dikim operasyonları, Antalya’da ise 3 bin TL ortalamada karşımıza çıkıyor. Ancak tabii ki flep ve mikrocerrahi gibi uzun vadeli, kalıcı kızlık zarı dikim işlemlerinin fiyatlarının dışında aynı zamanda daha geçici yenilikçi yöntemler de mevcut.

Kızlık zarı dikimi fiyatı için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Yapay Kızlık Zarı Nedir, Fiyatı Nedir?

Cerrahi yöntemler dışında, son dönemde bazı kadınlar arasında tercih edilen yapay kızlık zarları da ameliyatsız kızlık zarı operasyonu olarak biliniyor. Ameliyat olmadan kızlık zarı diktirme olarak da bilinen bu ürünlerin fiyatları 200 TL ortalamasındadır. Ancak yapay kızlık zarlarının, operasyonlara nazaran çok da güvenilir olmadığı bilgisini de sizlerle paylaşalım, zira hayatınızın önemli bir döneminde kullanacağınız bu ürün eğer istediğiniz düzeyde olmazsa ve sorun yaratırsa, sizin için olayın bir anlamı kalmamaktadır. Bu yüzden her zamanki gibi önerimiz kızlık zarı ile ilgili ameliyatsız bir yapay ürün düşünürseniz yine de bir jinekolog ile görüşmenizdir.

Yapay kızlık zarlarının dışında aynı zamanda sahte kızlık aparatları olarak vajina daraltıcılar, tampon temizleyiciler de kadınlar tarafından kullanılıyor. Modern tıp, sürekli olarak kızlık zarı bozulması durumuna karşı yeni önlemler geliştirse de en iyi yöntemin, en sağlıklı işlemin kızlık zarı dikimi operasyonu olduğunu söylememize gerek dahi yoktur.

Kızlık Zarım Bozuk, Ne Yapmalıyım?

İlk olarak kesinlikle strese, depresyona girmemenizi öneriyoruz. Kızlık zarı operasyonları artık hem uygun fiyatlı hem de her şehirde gizlilik içinde ve çok rahatlıkla yapılabilen işlemlerdir. Psikolojinizi bozmadan, kendinize haksızlık etmeden hayatınızı sürdürün. Bu konu ile ilgili, yaşadığınız yere yakın bir jinekolog mutlaka hizmet vermektedir, en iyi yöntem yakında yer alan bir jinekologa gidip, hymenoplasti alanında alacağınız bu hizmet ile ilgili bilgi almaktır.

Namus hiçbir zaman iki bacak arasında olmadığı gibi, birçok farklı nedenden ötürü bozulabilen kızlık zarının zedelenmesi asla canınızı sıkmanızı gerektirecek bir konu değildir. Web sitemiz üzerinden bizden bilgi alabilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

Hymenoplasti tamamlandıktan sonra hemen taburcu olabilirsiniz. İşlem sonrası bölgede şişlik ve hafif kahverengi akıntı normal kabul edilir. Ancak nadiren de olsa; bölge iltihaplanabilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden hekiminize başvurmalısınız.

Kızlık Zarı Muayenesi Ultrasonla Olur Mu?

Kızlık zarı vajinanın ileri bölümlerinde yer alan ve asıl işlevi vajinayı korumak olan bir yapıdır. Bazı durumlarda muayene edilmesi gerekebilir.

Bunun anlaşılması için ultrason kullanılması oldukça zor bir durumdur. Net ve kesin bir bilgi vermesi de zordur. Bunun yerine önce vajinal muayene yapılması daha sık tercih edilen bir muayenedir. Vajinal olarak doktor tarafından yapılan muayeneye gerekli olması halinde ultrason görüntüsü de eklenebilir.

Ama asıl olan ve bilgi sunan kızlık zarı ile ilgili detay için doktorun vajinal muayene yapmasıdır. Böylece kesin olan bilgilerden bahsetmek kolaylıkla söz konusu olur. Kızlık zarının sadece ultrasonla kontrolü kesin bilgi vermez.

Dikim Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyatı geçirmiş olan kadınların genital bölge temizliği ve hijyeni oldukça önemlidir. Mikrop kapmaması adına temizliğe önem verilmelidir. Dikim sonrası iyileşme süresi yaklaşık olarak 1 aydır. Bu süre 45 güne uzayabilmektedir. Bu süre içerisinde ağır hareketler yapmamak, spor yapmamak gerekiyor. Genital bölgede kaşınma olabilmektedir.

Bu kaşınmadan kesinlikle uzak durulmalıdır. Kaşıma dikim bölgesine zarar verebilir. Denize, havuza 1 ay kadar girilmemesi gerekmektedir. İyileşme süreci en az 1 ay en fazla 45 gün olabilmektedir. Bu süre içersin de her türlü cinsel temastan uzak durulması gerekmektedir.

  1. gün sonunda, hasta dilerse cinsel yakınlık kurabilmektedir. Doktorun verdiği ilaçlar aksatılmadan, reçeteye uygun ve belirli saatlerde kullanılmalıdır.
Hangi Antibiyotikler Kullanılmalı?

Kızlık zarı dikimi sonrasın da yapılması gereken bazı şeyler vardır. Doktorunuz kızlık zarınızın dikimi işlemini gerçekleştirdikten sonra kullanılması için belli antibiyotikler yazar ve düzenli olarak onları kullanmanız gerekir.

Antibiyotikle beraber yapmanız şeyler genital bölgenizin temizliğidir. Doktorunuzun cerrahi işlem sonrasın da sizlere vermiş olduğu antibiyotikler kişi de bazen yan etki yapabilir. Eğer kullandığınız antibiyotiklerin yan etkisini görürseniz doktorunuza başvurunuz. Doktor durumunuza göre ilacınızı değiştirecek ve size yan etkisi az olan antibiyotik verecektir.

Antibiyotiklerin yanın da ağrılarınız olacağı için hekiminiz size ağrı kesici ilaç yazacaktır. Düzenli bir şekilde antibiyotik kullanımını yaptığınız zaman doktora kontrole gitmeniz gerekir. Antibiyotikler kızlık zarının dikimi esnasın da oluşan iltihapların kuruması için verilir.

Kızlık Zarı Dikimi Olmasına Rağmen ilk Gece Az Kanama Oldu, Normal Mi?

Kızlık zarı dikimi damarlı ve orijinal gerçek dokulardan yapılmaktadır. Kızlık zarı dikimi yapıldığı zaman, gerçek kızlık zarı gibi olmaktadır.

Yani dikilen zar orijinal zar gibi durmaktadır. Daha öncesinde zar yırtılması ya da cinsel ilişki yaşayıp, zar dikimi yaptırmış olan bayanlar, ilk gece sorun yaşamazlar. Evlendikleri ilk gece, cinsel birliktelik esnasında kan, orijinal zardan daha çok veya daha az kanama olabilir. Bunun en büyük nedeni, dikilen zarın damar ve doku çokluğudur.

İlk gece, kızlık zarı dikilmesine rağmen kan az geldiyse eğer, bu normaldir. Çünkü dikilen zarın damarı ve dokusu az olabilir. Sık damarlı zarlarda kan fazla olabilir.

Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Kanamazsa Ne Olur?

Kızlık zarı dikiminden sonra kanama olmaması zar olmadığı anlamına gelmez. Her kadının anatomik yapısı birbirinden çok farklıdır. Bazı kadınlarda zar çok esnek olabilmektedir. Bu sebepten dolayı yırtılma meydana gelmez. Zar içeriye doğru genişlemeye başlar.

Bazı kadınlarda ise zar üzerinde bulunan damarların sayısı az olduğundan dolayı kanama olmaz. Damarların azlığından dolayı, yırtılma esnasında kan gelmeyebilir. Başka bir kanama olmaması durumunda ise kadının hazır olmamasıdır. Hazır olunmadığından dolayı kaslar kendisini sıkmaya başlar. Sıkma esnasında sıkılaşan kaslar zarın yırtılmasını engellemektedir.

Bu sebepten dolayı kanama meydana gelmeyebilir. Çok nadir görülen bir sebep ise kalın dikilen kızlık zarıdır. Kızlık zarı kalın dikildiği taktirde kanama meydana gelmeyebilir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Oluyor?

Kızlık zarı yırtıldığında, vajinal kanaldaki yırtıkta kızlık zarının birkaç kalıntısı her zaman bulunur. Genellikle iki veya üç büyük kalıntı vardır.

Prosedür hastaların isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılır. Lokal anestezi ve genel anestezide kalan hastalar litotomi pozisyonuna yerleştirilir. Alan hazırlanır ve büyüteç altında iki veya üç kalıntı seçilir. Kalıntılar genellikle ters V şeklindedir. Ters V şeklinin kenar boşlukları tüm kalıntılardan arındırılır. Daha sonra tüm kalıntılardan arındırılmış kenar boşlukları, kesme iğnesinde 5-0 vicryl kullanılarak iki kat olacak şekilde birbirine dikilir. Kalıntının iç tabakası diğer kalıntının iç tabakasına, kalıntının dış tabakası da diğer dış tabakaya dikilmiştir. Hemen kızlık zarı benzeri kalıcı bir yapı oluştu ve herhangi bir yara izi bırakmadı. Çok sayıda küçük kalıntı varsa, bazıları dikişsiz bırakılabilir. Dikiş yapılan alan üzerine Neosporine merhem uygulandı ve pansuman yapılmadı. Operasyon sonrası hastalara bölgeyi ılık su ile temizlemeleri ve merhem uygulamaları önerildi. Pansuman gerekli değildir. Fazla ağrı oluşmadığından ağrı için analjezik tabletler yeterlidir. 5 gün boyunca metronidazol ve ofloksasin kombinasyonu verilir.

Kızlık Zarı Dikimi Kadın Sünneti Midir?

Himenoplasti (kızlık zarı dikimi), kadın sünneti olarak bilinen kadın genitalyası tahribi ile karıştırılmamalıdır. Kadın sünnetinin aksine himenoplasti (kızlık zarı dikimi), rıza yaşına ulaşmış ve ameliyatı kendileri talep eden kadınlar üzerinde yapılır, tıbbi gerekçeler, etik ve insan hakları argümanları nedenleriyle kadın genitalyası tahribi ile kıyaslandığında kadın sünnetine benzetilemez zira himenoplasti (kızlık zarı dikimi) mam-moplasti vb. gibi yeniden bekaret elde etmeye yönelik bir kozmetik cerrahisi yöntemidir.

Mastürbasyonla Kızlık Zarı Bozulur Mu?

Kızlık zarı konumu gereği oldukça içeride bulunan ve vajinanın korunmasını sağlamak amacıyla var olmuş bir parçadır. Zarın yırtılması veya kanaması için cinsel ilişki yaşanması gerekir. Ek olarak vajina içine giren cisimler de bu durumun yaşanmasına neden olabilir.

Kazalar sonucunda da kızlık zarının bozulduğu örnekler vardır. Mastürbasyon vajina içerisine herhangi bir temas olması durumunu ortaya çıkarmadığı sürece kızlık zarının bozulmasına neden olacak bir etmen değildir. Çünkü dışarıdan bir müdahale olması vajina içerisinde bir bozulmanın yaşanmasına neden olacak kadar etkili değildir.

Vajinanın sağlığının korunması adına mastürbasyon sırasında vajinaya farklı cisimlerin girmesi engellenmelidir. Aksi seçeneklerde kızlık zarının mastürbasyon ile bozulması mümkün değilken mastürbasyon sırasında bozulması olasılıklardan biridir.

Kızlık Zarı Muayenesi Ultrasonla Olur Mu?

Kızlık zarı veya bekaret olarak adlandırılan yapı ile alakalı olarak bazı kontrollerin yapılması hasta tarafından istendiğinde veya vaka durumlarında kontrol edilir. Kızlık zarı ultrason tarafından fark edilmeyecek bir yapıdır. Zar tabakası olarak anlatmak daha doğru olur. Bu nedenle kızlık zarında yapılacak olan kontrolde vajinal muayene yapılması beklenir. Buna yapan doktorun da alanında uzman ve tecrübesi olan birisi olması gerekir. Çünkü hassas bir yapıyla alakalı yapılacak olan kontrolde yanlışlıkla zarın yırtılmasına neden olabilir. Engellemek adına hassas ve vajinal muayene yapılması gerekir. Yapılan muayene sonunda büyük oranda doğruluk payı yakalanabilir. Ama ultrason bu konuda asla fikir veremez.

Yırtılan Kızlık Zarı Kendiliğinden iyileşir Eski Haline Gelir Mi?

İstenmeyen cinsel ilişki, tecavüz gibi durumlardan sonra kızlık zarı diktirmek isteyen kadınların sayısı gittikçe artmaktadır. Bilhassa artan tecavüz vakaları sonrası bu durum bir sorun haline gelmiş tecavüze uğrayan kadınlar kızlık zarı dikimi için doktorların kapısını çalmaktadır.

Öte yandan internette araştırılan en çok konu kızlık zarının kendiliğinden iyileşmesi sorusudur. Kızlık zarı elbette kendi kendine iyileşmez ancak tek bir seferlik olan ve penisin vajina içerisine girmeden sadece zar duvarına zarar vermesi sonrası hiç ilişkiye girmeden yıllar içinde zar kendini yenileyerek tekrar eski haline dönebilir.

Bazı durumlar da ise zar bölgesi esnek olan kadınların yırtılmadan birden fazla ilişkiye girmeleri mümkün olabilir. Yine hekime başvurarak en doğru kararı vermek en sağlıklısıdır.

Kızlık Zarının Yapısını Kişi Kendi Değenlendirebilir mi?

Kızlık zarının yapısı, kişinin kendi kendine yapacak olduğu değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkacak bir yapı değildir. Çünkü kızlık zarı; genel olarak delikli olarak ifade edilen, bazı kadınlarda esnek olan, bazı kadınlarda daha sert ve gergin olarak ifade edilen bir yapıya sahip olan, yalnızca gözlem sonucunda anlaşılabilecek bir yapı değildir. Gözlem sonucunda anlaşılabilecek olan tek şey; yapıda tahribat olup olmadığı, zedelenme veya delinme halinin ne derecede olduğudur. Bunun dışındaki yapısal özellikler (kızlık zarının gergin halde veya esnek halde olması), yalnızca cinsel ilişki değerlendirmeleri yapılarak tahmin edilebilir. İlişki esnasında kanama olmuşsa ve ilk ilişkiden sonra kanama duruyorsa; genel olarak gergin yapıda kızlık zarı bulunur. Bunun dışında ise esnek yapıda olduğu gözlemlenebilir.

Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Kanama Normal Mi?

Kızlık zarı dikimi işlemi yaptıran kişiler, işlemden sonra kanamaların normal olup olmadığını merak ediyorlar. Kızlık zarı dikiminden sonra meydana gelen kanamalar ve akıntılar normaldir. Kanamalara dikiş olan bölgelerde rastlanır. Bu durum oldukça normaldir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Kanama Neden Olur?

Kızlık zarı dikiminden sonra meydana gelen kanamaların belli başlı nedenleri vardır.

Bu nedenler şunlardır;

  • Dikiş gevşeyebilir ya da atabilir.
  • Dikiş bölgesine temas etmek.
  • Sert bir şekilde oturmak veya kalkmak.
  • Dikişler alınmadan ve tam iyileşme olmadan egzersiz yapmak.
  • Bazı durumlarda yürümek kanamaya sebebiyet verebilir.

Eğer çok sık bir şekilde kanama gerçekleşiyorsa, kesinlikle doktora başvurulması gerekiyor. Ayrıca bu durumlar dışında meydana gelen kanamalardan da doktorun haberdar edilmesinde fayda vardır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sıkça Sorulan Sorular
Kızlık zarı dikimi ortalama 15-25 dakika arasında tamamlanan ve acısız bir işlemdir. İşlem sonrası hemen normal hayata dönülebilir.
Evet, bölge lokal anestezi ile uyuşturularak operasyon gerçekleştirilir. Kızlık zari dikimi yapılırken acı hissedilmez.
18 yaşın üzerindeki tüm kadınlar kızlık zarı dikimi operasyonunu yaptırabilir. 18 yaş altındaki hastaların anne ve babasından yazılı izin alması gerekmektedir.
Randevu günü muayenehaneye geldiğinizde yaklaşık 20 dakikada kızlık zarı dikimi işlemi tamamlanır. Sonrasında günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Sonrasında doktorunuzun verdiği ilaç takviyelerini kullanabilirsiniz.
Evet, kızlık zarı dikimi sonrası kanama gerçekleşir. Ancak bazı kadınlarda zar esnek olabildiğinden yırtılma olmayabilir. Ayrıca hekim haricinde anlaşılması mümkün değildir.
Bu operasyon için belirlenmiş uygun bir tarih yoktur. Kendinizi hazır hissettiğiniz her an yaptırabilirsiniz. Süreç sonrasında birkaç gün cinsel hayattan uzak kalmanız ve ilaç kullanmanız gerekecektir.
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
Aslında Bazı Duygular Anlatılmaz Sadece Hissedilir... Umudun Bittiği Çizgisindeydim Ben Takiii... Esra Hocamı Tanıyana Kadar.. Tüp Bebek Tedavim ilk Denemede Başarılı Oldu.. Herşey Sizin sayenizde Hocam Rabbim Size uzun Ömürler Nasip Etsin Nice Anne Adaylarının Güneş'i Olun....
Eda
Evetttt. Biz de birçok tüp bebek merkezi gezmiştik.. İlk tüp bebek denemesinde hiç yumurta çıkmamıştı... Diğer bir merkezde embriyo kalitesi çok kötü geldi... Artık çok yorulmuştuk, nasıl bir yol alacağımızı bilmiyorduk.. Doktortakvimi yorumlarını okuyarak bu güzel kadına gelmeye karar verdik.... İyi ki de gelmişiz.... Şimdi hamileyim... Allah sağlıkla elime aldırsın diyorum, allah razı olsun Esra Hocam..
İrem
Umudumun tükendiği anda karşıma çıkan isim Esra Çabuk Cömert!
Ayla
Gebelik takibi ve doğum için Esra Çabuk Cömert'e gittim. Herşey harikaydı. İlgili, bilgili neşeli doktorum, iyi ki Esra Hocam var. Bebeğimi Esra Hocayla karşılamak bu süreçte verdiğim en doğru karardı.
Arzu
Çocuk isteyen bir çift olarak 8 aydır çocuk sahibi olamıyorduk, tüm testlerimiz de normal gelmişti, Esra Hoca ile bir arkadaş aracılığı ile tanıştık, Esra hoca ile klomen tedavisine başlamaya karar verdik ve sonucumuz bu kadar kısa sürede pozitif geldi... Allah yolunuzu açık etsin Esra Hocam.
Hale
Çıktığım bu meşakkatli yolda ilgi ve alakasına minnettar kaldığım sevgili doktorum.. güler yüzünüze ve iyi niyetli yaklaşımınıza teşşekkür borç bilirim. Sayesinde doğumdan hiç bir zaman korkmadım ki iğneden korkan ben sizin gibiler iyiki var diğer doğumlarda görüşmek dileğiyle
Funda
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024