Robotik Cerrahi Nedir?

Neden Robotik Cerrahi ?

Robotik cerrahi sistemiyle kamera cerrahın kontrolünde olması sebebiyle dar ve derin bölgelerdeki anatomik yapılara 16 kata kadar net görüntülere ulaşılıyor. Bu sayede de ameliyat sırasında oluşabilecek olan komplikasyonlar da en aza indirilebiliyor. Bu aletler, vücudun birçok noktasına ulaşıp kritik olan cerrahi müdahalelerde de tutma, kesme ve dikiş atma gibi konularda önemli kolaylıklar sağlıyor.

Robotik cerrahinin kollarındaki hareket kabiliyeti titremeyi de ortadan kaldırıyor. Böylelikle riskli bölgelerdeki müdahalelerde de insan eline bağlı olan hatalar büyük ölçüde azaltılabiliyor. Robotik cerrahide doktor operasyonu ameliyatı oturur bir vaziyette konsoldan yönetiyor.

Bu sayede de fiziksel yorgunluğa bağlı olarak stres azalırken de cerrahın konsantrasyonu artıyor. Ayrıca 1 santimetreden daha küçük olan kesiler sayesinde de gerçekleşen bu tür operasyonlarda ameliyat sonrasında da yaşanabilecek ağrılar büyük oranda azalıyor.

Robotik Cerrahının Avantajları

Teknolojinin son derece gelişmesiyle birlikte artık tıp alanında da çok farklı uygulamalar yapılmaktadır. Robotik cerrahi sayesinde ameliyatlarda artık büyük kesiler açılmasına gerek kalmamaktadır. Hasta kişinin karnına sadece bir robotun kollarına gireceği büyüklükte delikler açılarak, kanamalar daha da aza indirilmektedir.

Bu deliklerin boyutu hemen hemen 8 mm ile 12 mm arasında değişmektedir. Ayrıca bu deliklerin milimetre özelliği hasta kişiye istedik anlamında da büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Robotik cerrahi sistemi ile daha net görüntüler elde edilerek, bölgeye müdahaleler daha hızlı ve doğru şekilde yapılır.

Üç boyutlu görüntü imkanı sağlaması ile birlikte cerrahlar derinlik hissiyle ameliyatı sonlandırır. Böylece ameliyat sonrasında da sağlam doku hasarları en az da indirilir.

Robotik Cerrahının Hastaya Sağladığı Faydalar Neler?

Robotik cerrahi; hastalar için de uzmanlar için de oldukça büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Robotik cerrahide kan kaybı azdır. Küçük kesiler ile yapıldığı için, kanama da az olmaktadır. Hasta yönünden ise, hasta olan kişi daha az acı hissetmektedir.

Diğer operasyonlarda olduğu gibi büyük kesiler ile yapılmaz. Buda hastanın daha az acı duymasını sağlamaktadır. Hastaların hastanede bulunma süreleri kısalmaktadır. Robotik cerrahi ile yapılmış olan ameliyatlarda hastaların hastanede kalış süresi azalmakta, normal yaşantılarına daha çabuk dönmektedir. Bu cerrahi ile yapılan işlemlerde kanama az olduğu için iltihap riski de az olmaktadır.

Küçük kesiler ile müdahale edildiği için estetik açıdan da hastaya avantaj sağlamaktadır. Büyük iz olmadığı için minik izler daha çabuk kaybolmaktadır. Hekimlerde robotik cerrahi ile operasyon yapacakları yeri daha net görmektedirler.

Robotik Cerrahide Da Vinci Sistemi Nedir ?

Gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün daha fazla yenilikle karşı karşıya kalınması söz konusu oluyor. Robotik cerrahi de bunlardan bir tanesi olarak tıpta yerini almaya başladı.

Bir anlamda robotlar yardımıyla ameliyat yapılması olarak da açıklanan bir yöntemden bahsedilmesi mümkündür. Robotların tek başına yapmaları olası değildir. Bunun yerine yöneten ve komut veren durumunda uzman doktorlar bulunur.

Önemli ameliyatlarda bile kullanımı son derece kolaylık sağlar. Robotlar komutlar haricinde herhangi bir işlemi yetkileri olmadan yapamazlar. Bu nedenden dolayı da güvenlik veya hasta sağlığı ile alakalı bir durum da yaşanmaz. Robotik cerrahiye da vinci sistemi de denilmeye devam ediyor.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024