Vajinal akıntı genel olarak her kadının başına gelen ve sağlıklı bir durum. Ama bazı durumlarda riskli bir hale geliyor. Belirli dönemlerde çok koyu olmayan ve renksiz bir akıntı normal karşılanırken, daha koyu ve yeşil renkli bir akıntı ise bir enfeksiyon belirtisi olarak değerlendiriliyor. Normal ve renksiz bir vajinal akıntı vücudun vajinayı temizleme yöntemidir ve de sağlıklı bir vücut işlevidir. Bu akıntı yumurtlama ve cinsel uyarılma sırasında döneminde artabilir. Bazen stres ve aşırı derecede egzersiz yapma da akıntıyı arttırabilir. Ama akıntı çok fazla artar farklı bir renge ve kokuya sahip olursa bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

vajinal-akinti-900x600

Vajinal Enfeksiyon Belirtileri

Vajinal enfeksiyon belirtileri arasında en önemlisi kuyu yeşil, sarı ve balık kokusuna benzer bir akıntı yer alır. Eğer akıntının rengi ve kokusu belirgin bir hal aldıysa enfeksiyondan şüphelenebilirsiniz. Bütün enfeksiyonlarda olduğu gibi vajinal enfeksiyon tedavisinde geç kalırsanız bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Doğum kontrol hapları, vajinit, klamidya, şeker gibi hastalıklar, maya enfeksiyonları ve hatta bazen rahim ağzı kanseri kötü bir vajinal akıntıya yol açabilir. Bu yüzden tedavi ve inceleme için hemen doktora başvurmanız tavsiye ediliyor. Özellikle rahim ağzı kanserinde erken tedavi büyük bir önem taşıyor. Maya enfeksiyonları ya da klamidya ve bel soğukluğu gibi rahatsızlıkların geç tedavi edilmesi de daha ciddi hastalıklara ve üreme fonksiyonlarında geri dönüşü olmayan problemlere yol açabilir.

Vajinal Akıntı Çeşitleri

Vajinal akıntı çeşitleri hakkında bilgi edinmek akıntının asıl olarak ne zaman bir rahatsızlık belirtisi olduğunu anlamanıza katkı sunar. Yumurtlama dönemine yakın bir tarihte görülen beyaz akıntı normal karşılanır. Ama akıntının rengi ve koyuluğu süt kesiği gibi bir kıvam almışsa bir maya enfeksiyonu belirtisi olabilir.

Akıntı akışkan ve de berraksa bu durum da her zaman özellikle de egzersiz sonrasında normal karşılanır. Yine normal olarak kabul edilen bir başka akıntı ise berrak ve mukus kıvamındaki akıntıdır. Bu da daha çok yumurtlama döneminde olduğunuzu yani hamile kalma riskinizin yüksek olduğunu gösterir. Kahverengi veya kanlı bir akıntı regl kanamasına yakın bir dönemde bunun öncesi ve sonrasında oldukça normal.

Bazen regl sonrası ara ara böyle bir akıntının gelmesi de normal karşılanır. Ama bu durum çok sık yaşanıyor ve abartılı bir şekilde oluyorsa doktora görünmeniz gerekebilir. Ayrıca hamileliğinizin ilk dönemlerinde kanlı bir akıntı gelirse düşük yapmış olabilirsiniz. Cinsel ilişkiden kısa bir süre sonra gelmişse hamile olduğunuzun habercisi de olabilir.

vajinal-akinti-nedir-1000x667

Vajinal Kaşıntı Sebepleri

Vajinal kaşıntı sebepleri arasında en sık görülen nedenler yine cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve de enfeksiyonlardır. Eğer sarı veya yeşil renkli bir akıntı varsa ve buna yoğun bir kaşıntı eşlik ediyorsa doktora görünmeniz şarttır.

Vajinal Akıntı Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Vajinal akıntı hemen hemen her kadında görülen bir rahatsızlıktır. Akıntıların neden kaynaklandığı sıklıkla değişir. Gebelikte hormonların etkisiyle oluşabilirken, hijyen eksikliği nedeniyle de kaynaklanabilir. Akıntının nedenleri çok boyutlu ve birçok konudan kaynaklı olabileceğinden dolayı önce hekimin yapacağı muayene ve testler ile neden kaynaklandığını anlaması gerekir. Ardından ilaç tedavisine başlanır. Bazı belirtiler daha inatçı olduklarında ise fitil kullanımı önerilir. Fitil sistit gibi hastalıkların tedavisinde tercih edilir. Hijyenle alakalı olması halinde de buna uygun Ph değeri destekleyecek yıkama ve temizleme ürünleri verilebilir. Nedenine bağlı olarak uygun şekilde yapılan tedavi sonucunda tedavi tamamlanacaktır. İlaç ve kontroller konusunda düzen zorunludur.

Vajinal Akıntı Teşhisi Nasıl Yapılır ?

İleri yaşlar da kadınların çoklu gebelik veya düşük sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklarına vajinal akıntı adı verilir. Bu rahatsızlık kadınlar da idrar yolları enfeksiyonu gibi çeşitli hastalıklarında beraberinde gelmesine neden olur. Hastanın belirtileri arasında renginin beyaz değil gri veya sarı olması, yoğun derece de koku salgılaması, aşırı yapışkan ve idrar kadar yoğun gelmesi, idrarın köpüklü olması vajinal akıntı işaretleridir. Esasen her kadında var olması gereken bu durum içeride biriken bakteri ve ölü hücrelerin akarak dokuların yenilenmesini sağlar. Ancak hastalık gibi durumlar da renginin ve akışkanlığının değişmesi bir rahatsızlığın belirtisidir. Tedavisi ise basit olup her jinekolog tarafından yapılır.

Vajinal Akıntının Sebepleri Nelerdir ?

Vajinal akıntı, çoğunlukla her kadında meydana gelen durumlardan biridir. Ancak vajinal akıntı enfeksiyona bağlı ya da normalden fazla olduğunda rengi yeşil ve sarı olabilir. Bu nedenle kadınları çok rahatsız eden sağlık sorunudur. Vajinal akıntının birden fazla nedeni vardır. Genel olarak üşütme, doğum kontrol hapları, şeker hastalığı, bakteriyel enfeksiyonlar ve maya enfeksiyonu gibi sebeplerden oluşabiliyor.

Akıntı sırasında yoğun koku olması ve renk değişimi son derecede rahatsız edicidir. Kadınların bazı dönemlerde yaşadığı vajinal akıntılar, genellikle normal olarak kabul edilir. Normal görülmeyen vajinal akıntılar, enfeksiyona bağlı olabilir. O yüzden kısa sürede doktora danışılmalı ve uygun tedavi yöntemleri belirlenmelidir. Aksi taktirde ateş, bel ağrıları ve baş ağrısı gibi sorunlara da yol açabilir.

Bu bölümde Vajinal Akıntı üzerine sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sıkça Sorulan Sorular
Vajinal enfeksiyon belirtileri arasında en önemlisi kuyu yeşil, sarı ve balık kokusuna benzer bir akıntı yer alır. Eğer akıntının rengi ve kokusu belirgin bir hal aldıysa enfeksiyondan şüphelenebilirsiniz. Bütün enfeksiyonlarda olduğu gibi vajinal enfeksiyon tedavisinde geç kalırsanız bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Yumurtlama dönemine yakın bir tarihte görülen beyaz akıntı normal karşılanır. Ama akıntının rengi ve koyuluğu süt kesiği gibi bir kıvam almışsa bir maya enfeksiyonu belirtisi olabilir. Akıntı akışkan ve de berraksa bu durum da her zaman özellikle de egzersiz sonrasında normal karşılanır. Yine normal olarak kabul edilen bir başka akıntı ise berrak ve mukus kıvamındaki akıntıdır. Kahverengi veya kanlı bir akıntı regl kanamasına yakın bir dönemde bunun öncesi ve sonrasında oldukça normal. Ama bu durum çok sık yaşanıyor ve abartılı bir şekilde oluyorsa doktora görünmeniz gerekebilir.
Vajinal kaşıntı sebepleri arasında en sık görülen nedenler yine cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve de enfeksiyonlardır. Eğer sarı veya yeşil renkli bir akıntı varsa ve buna yoğun bir kaşıntı eşlik ediyorsa doktora görünmeniz şarttır.
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
Aslında Bazı Duygular Anlatılmaz Sadece Hissedilir... Umudun Bittiği Çizgisindeydim Ben Takiii... Esra Hocamı Tanıyana Kadar.. Tüp Bebek Tedavim ilk Denemede Başarılı Oldu.. Herşey Sizin sayenizde Hocam Rabbim Size uzun Ömürler Nasip Etsin Nice Anne Adaylarının Güneş'i Olun....
Eda
Evetttt. Biz de birçok tüp bebek merkezi gezmiştik.. İlk tüp bebek denemesinde hiç yumurta çıkmamıştı... Diğer bir merkezde embriyo kalitesi çok kötü geldi... Artık çok yorulmuştuk, nasıl bir yol alacağımızı bilmiyorduk.. Doktortakvimi yorumlarını okuyarak bu güzel kadına gelmeye karar verdik.... İyi ki de gelmişiz.... Şimdi hamileyim... Allah sağlıkla elime aldırsın diyorum, allah razı olsun Esra Hocam..
İrem
Umudumun tükendiği anda karşıma çıkan isim Esra Çabuk Cömert!
Ayla
Gebelik takibi ve doğum için Esra Çabuk Cömert'e gittim. Herşey harikaydı. İlgili, bilgili neşeli doktorum, iyi ki Esra Hocam var. Bebeğimi Esra Hocayla karşılamak bu süreçte verdiğim en doğru karardı.
Arzu
Çocuk isteyen bir çift olarak 8 aydır çocuk sahibi olamıyorduk, tüm testlerimiz de normal gelmişti, Esra Hoca ile bir arkadaş aracılığı ile tanıştık, Esra hoca ile klomen tedavisine başlamaya karar verdik ve sonucumuz bu kadar kısa sürede pozitif geldi... Allah yolunuzu açık etsin Esra Hocam.
Hale
Çıktığım bu meşakkatli yolda ilgi ve alakasına minnettar kaldığım sevgili doktorum.. güler yüzünüze ve iyi niyetli yaklaşımınıza teşşekkür borç bilirim. Sayesinde doğumdan hiç bir zaman korkmadım ki iğneden korkan ben sizin gibiler iyiki var diğer doğumlarda görüşmek dileğiyle
Funda
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024