Endometriozis (Çikolata Kisti) Tedavisi

Kadınlarda sıklıkla görülen çikolata kisti, beraberinde merak edilen konuları da getirir. Bu kistin kadınlarda ortaya çıkma sebebi, yumurtalık ve rahimde görülen bir kist çeşidi olmasından kaynaklanır. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak, hastalığın ilerleyerek kalıcı hasra vermesi durumunu önler.

Çikolata Kisti Nedir ?

Çikolata kisti, kadınlarda üreme sisteminde görülen bir çeşit hastalıktır. Kistin yapısı itibarı ile kahverengi bir yapıda olması nedeni ile de çikolata kisti adını alır. Kistin oluşturabileceği en büyük sorunlar; gebelik durumuna engel olması ve adet dönemlerini daha acılı şekilde geçirtmesidir. Ayrıca yayılma durumu da göstererek kadınlarda rahim veya yumurtalık kaybına dahi neden olabilir.,

cikolata-kisti-nedir-760x516

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata kistinin farklı belirtileri vardır. Bu durumu yaşayan kadınlarda adet zamanı düzensizliği görülür. Kimi zaman iki haftada kimi zaman da iki veya üç ayda bir döngü gerçekleşir. Bununla birlikte süre olarak da değişim söz konusudur. Ayrıca çikolata kisti bulunan kadınlarda gebe kalamama sorunu görülür. Adet zamanlarında gereğinden fazla acı çekilmesi durumu da bu kistin en büyük belirtilerindendir. Bu sorunların çoğu bir arada yaşanıyorsa, doktora görünüp muayene olmada fayda vardır.

Çikolata Kisti Tanısı Nasıl Yapılır ?

Çikolata kisti tanısı için ilk olarak doktora şikayetler belirtilir. Soruna bağlı olarak kan testi verilir. Kan testi sonuçlarına göre ortaya çıkan değerlere bakılır. Çikolata kisti oluşumunu destekleyen değerler varsa ultrason görüntüleri ile rahim ve yumurtalıklar kontrol edilir. Yarıçapı farklı büyüklüklerde olan lekeler saptanırsa eğer, bu durumda kist var demektir ve doktorlar tarafından tanı koyulur.

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Çikolata kisti genel tedavi yöntemi ilaçlardır. Çünkü bu kist türü çabuk fark edilen bir türdür. Kullanılacak olan doktor önerisi ilaçlar sayesinde kist küçülür ve yok olur. Bunun yanı sıra farklı tedavi şekilleri de vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi de ameliyattır. Doktorların uygun gördüğü durumlarda (kistin gelişmiş ve fazla bir alana yayılmış olduğu durumlarda) üreme sisteminde kayıp yaşamamak için ameliyat yapılır. Kısım kısım bir yapıda bulunan kist alınır ve bu şekilde tedavi edilir.

Çikolata Kisti (Endometrioma) Kimler De Görülür ?

Dünya da yaklaşık 18 kadından 5’nde görülen çikolata kisti en yaygın vajinal hastalıklar arasında sayılır. Başlıca sağlıksız beslenme ya da genetik devir gibi durumlar da meydana çıkan bu hastalık gebe kalmayı engelleyerek yumurtaları hastalıklı bir hale getirir. Bağışıklık sorunları, çevresel faktörler, menstrüel sorunlar, doku farkı ve genetik bulaşım 18 yaş öncesi kadınların %50‘nde saptandığını ortaya koymuştur. Evli olan ve çocuğu olmamış kadınlar da ise fazla stres, alkol ve madde kullanımı, sigara tüketmek, morbitobez rahatsızlığı, düzensiz beslenme ve vajinaya yeteri kadar temiz bakamamak hastalığın tetikleyicisi olarak belirlenmiştir.

Endometriozis Evreleri Nelerdir ?

Endometriozis rahim içerisinde bulunan endometrium hücrelerinin farklı vücut kısımlarında bulunmasına denir. Daha çok geriye kanama da görülür. Oldukça masum olabileceği gibi ciddi sonuçlarda doğurabilir. Endometriozis en başta rahim içerisinde başlar. Daha sonra vajinayı da içine alarak genişler. Hastalığın en ileri derecesinde özellikle akciğer tutulumu görülür. Kanserleşme oranı yaşla beraber artmaktadır.

En önemli göstergelerinden birisi rahim çevresindeki lenf düğümlerine yayılım yapmasıdır. Bu evreden sonra endometrium hücreleri lenf yolunu kullanarak vücudun farklı noktalara gidebilirler. Akciğer veya beyin hücrelerine ulaşmış dokuların çıkarılması ve tedavisi oldukça zordur. Bu evredeki bir hastalığın tedavisi kemoterapidir. İlk evrelerde bulunan hücre topluluğu cerrahi olarak çıkartılabilmektedir. Erken tanı oldukça önemlidir.

Çikolata Kisti Nasıl Küçülür ?

Bu çikolata kisti kendiliğinden küçülen bir şey değişir. Bunun için ameliyat gerekebilir. Bu ameliyatlarda açık ve kapalı olarak yapılmaktadır bu ameliyatları yapılma şekli de kistin boyutuna ve yerine göre değişiklik gösterir.

Çikolata Kisti Ameliyatı

Çikolata kisti ameliyatı ile kist alınarak yumurtalıklar korunmaya çalışılır. Çikolata kisti ameliyatı nasıl yapılır?

  • Kapalı ameliyat
  • Açık ameliyat

İki şekilde ameliyat uygulaması mevcuttur.

Çikolata Kisti Ameliyat Edilmezse Ne Olur?

Bu çikolata kisti ameliyat edilmezse boyutu her geçen zaman içerisinde artabilir. Çevredeki dokulara daha da fazla yapışabilir. Zamanında tedavisi yapılmazsa karın ağrılarına beden olur. Kistin boyutu büyüdükçe ameliyat da zorlaşır. Bundan dolayı tedavi ve ameliyat için geç kalınmaması gerekir.

Bu bölümde Çikolata Kisti üzerine sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sıkça Sorulan Sorular
Çikolata kisti, kadınlarda üreme sisteminde görülen bir çeşit hastalıktır. Kistin yapısı itibarı ile kahverengi bir yapıda olması nedeni ile de çikolata kisti adını alır. Kistin oluşturabileceği en büyük sorunlar; gebelik durumuna engel olması ve adet dönemlerini daha acılı şekilde geçirtmesidir.
Çikolata kistinin farklı belirtileri vardır. Bu durumu yaşayan kadınlarda adet zamanı düzensizliği görülür. Kimi zaman iki haftada kimi zaman da iki veya üç ayda bir döngü gerçekleşir. Bununla birlikte süre olarak da değişim söz konusudur. Ayrıca çikolata kisti bulunan kadınlarda gebe kalamama sorunu görülür. Adet zamanlarında gereğinden fazla acı çekilmesi durumu da bu kistin en büyük belirtilerindendir.
Çikolata kisti genel tedavi yöntemi ilaçlardır. Çünkü bu kist türü çabuk fark edilen bir türdür. Kullanılacak olan doktor önerisi ilaçlar sayesinde kist küçülür ve yok olur. Bunun yanı sıra farklı tedavi şekilleri de vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi de ameliyattır.
İlgi Alanlarımız
TÜM BÖLÜMLER
Randevu ve İletişim Formu
bu yolculuğa birlikte çıkalım
HASTA ÖYKÜLERİ
Aslında Bazı Duygular Anlatılmaz Sadece Hissedilir... Umudun Bittiği Çizgisindeydim Ben Takiii... Esra Hocamı Tanıyana Kadar.. Tüp Bebek Tedavim ilk Denemede Başarılı Oldu.. Herşey Sizin sayenizde Hocam Rabbim Size uzun Ömürler Nasip Etsin Nice Anne Adaylarının Güneş'i Olun....
Eda
Evetttt. Biz de birçok tüp bebek merkezi gezmiştik.. İlk tüp bebek denemesinde hiç yumurta çıkmamıştı... Diğer bir merkezde embriyo kalitesi çok kötü geldi... Artık çok yorulmuştuk, nasıl bir yol alacağımızı bilmiyorduk.. Doktortakvimi yorumlarını okuyarak bu güzel kadına gelmeye karar verdik.... İyi ki de gelmişiz.... Şimdi hamileyim... Allah sağlıkla elime aldırsın diyorum, allah razı olsun Esra Hocam..
İrem
Umudumun tükendiği anda karşıma çıkan isim Esra Çabuk Cömert!
Ayla
Gebelik takibi ve doğum için Esra Çabuk Cömert'e gittim. Herşey harikaydı. İlgili, bilgili neşeli doktorum, iyi ki Esra Hocam var. Bebeğimi Esra Hocayla karşılamak bu süreçte verdiğim en doğru karardı.
Arzu
Çocuk isteyen bir çift olarak 8 aydır çocuk sahibi olamıyorduk, tüm testlerimiz de normal gelmişti, Esra Hoca ile bir arkadaş aracılığı ile tanıştık, Esra hoca ile klomen tedavisine başlamaya karar verdik ve sonucumuz bu kadar kısa sürede pozitif geldi... Allah yolunuzu açık etsin Esra Hocam.
Hale
Çıktığım bu meşakkatli yolda ilgi ve alakasına minnettar kaldığım sevgili doktorum.. güler yüzünüze ve iyi niyetli yaklaşımınıza teşşekkür borç bilirim. Sayesinde doğumdan hiç bir zaman korkmadım ki iğneden korkan ben sizin gibiler iyiki var diğer doğumlarda görüşmek dileğiyle
Funda
TÜM HASTA ÖYKÜLERİ
YUKARI ÇIK
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024