Adet Görmeye Kaç Yaşında Başlanır?

Kızların ilk adet görme yaşları 9-12 arasındadır. Doğal olarak her kız bu yaş aralığında adet görmeye başlar. İlk adet görme durumuna ise menarş denilmektedir. İlk adet görülmesi dönemi her kız için başlangıçta oldukça zorlu bir dönem gibi gelir. Bir kızın adet görmeye başlaması demek çocukluk döneminin bittiği ve genç kız olduğu anlamına gelmektedir.

Halk arasında regl olarak da tanımlanan adet dönemi her kızın yaşaması gereken doğal bir dönemdir. Ancak bazı durumlarda çeşitli sebeplerden dolayı doğal olarak adet göremeyen kızlarda bulunur. Adet olmak, sağlığı açısından son derece faydalı bir durumdur Bu durumun olmaması herhangi bir hastalığın olduğunun belirtisidir.

Adet Döneminin Erken Yaşta Başlaması

Adet döneminin en erken başlama yaşı 9’dur. Ancak bazı durumlar sebebi ile saha erken yaşta adet görülmesi yaşanmaktadır. Bu durumlar istisna olsa da adet yaşının başlaması genel olarak 9 kabul edilir. Daha erken yaşta adet görülmesi çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Çok fazla hormonlu besin tüketimi bu duruma neden olan sebeplerden biridir. Bu yüzden sağlıksız bir şekilde beslenmek erken adet görme nedeni sayılabilir.

Yumurtalıklarda ve beyinde salgılanan hormonun zamanından erken oluşması yine adet döneminin erken başlamasına etki eden faktörlerden biridir. Ancak bunların yanında herhangi bir rahatsızlık ve ilaç kullanımı da adet zamanını daha erken yaşa çekebilir. Adet döneminin erken yaşlarda başlamasına genetik durumda etki etmektedir. Eğer aile içerisinde erken yaşlarda adet görülmesi yaşanmışsa bu durum çocuklarda da yaşanabilir.

Adet Döneminin Geç Yaşta Başlaması

Adet görme yaşı en az 9 iken en fazla 16 veya 17 olarak görülür. Bu yaş aralıklarında adet görme oldukça normaldir. Ancak erken yaşta adet görülme olasılığının yanında geç yaşlarda adet görülme durumu da vardır. Ancak adeti geç görmeye başlamak sakıncalı bir durum değildir. Çünkü adet görmek kızlarda boy uzama durumunu durdurur. Ama 17 yaşını geçen bir yaşta hala adet görülmemişse uzmana gidilmelidir. Normal şartlarda adet en geç 17 yaşında başlamalıdır. Eğer bu yaştan sonra hala adet görülmemişse mutlaka bir doktora gidilmelidir. Aksi halde kısırlık gibi ciddi problemlere sebep olabilir.

Adet Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Kızların adet dönemine başlamaları bir anda olmaz. Öncelikle vücutta bazı belirtiler kendini gösterir. Bu belirtilerin görülmesi demek vücudun adet dönemine yaklaştığının göstergesidir. Belirtilerin olması oldukça doğaldır. Bu belirtilerin başında vücudun belirli yerlerinde tüylenme meydana gelir. Bunun yanında göğüslerde büyüme dönemi başlar. Bölgesel yağlanmaların olması da adet dönemi belirtilerindendir.

Adet Dönemi Yaşının Başlamasına Etki Eden Durumlar

Adet dönemi yaşı tamamen kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir.

Adet döneminin erken yaşlarda başlamasına etki eden faktörler şunlardır:

  • Ülkelerin gelişmişlik seviyeleri
  • İklim şartları
  • Yaşam koşulları
  • Düzensiz beslenme
  • Egzersizin aşırı yapılması
  • Kilolu olma durumu
  • Körlük durumu yaşanması
  • Yerleşim alanları
  • Ekvatora yakın olan yerlerde yaşanması

Bu durumlar erken yaşta adet görülmeye başlanmasının sebebi olabilir. Bunun yanında herhangi bir sağlık nedeninden dolayı ve genetik olarak da erken yaşta adet görülmeye başlanabilir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024