Ağrısız Doğum Yöntemleri Nelerdir?

Bayanların en çok korktukları konulardan biri de normal doğum sırasında yaşanacak olan ağrılar ve sancılardır. Fakat her doğum sırasında ağrı yaşansa da ağrısız doğum için bazı yöntemler bulunmaktadır. Çeşitli yöntemler ile doğum sancılarının giderilmesi sağlanmaktadır.  Doğum ağrısını azaltmak için çeşitli ilcalar kullanılabilmektedir. Ayrıca hamile olan bayanların bu dönemde bilgilendirilmesi ve psikolojik olarak rahatlatılması da oldukça önemlidir. Ağrısız doğum yöntemleri için anestezi yöntemi en çok başvurulan yöntemdir.

Anestezi İle Ağrısız Doğum

Anestezi uygulaması ile doğum yapacak olan kişilerin ağrıları azaltılmaktadır. Doğum için lokal anestezi ve epidural analjezi uygulanmaktadır. Lokal anestezi bebeğin doğumu sırasında yapılır ve ağrının duyulmasını engeller. Aynı zamanda doğum sonrasında da oluşabilecek olan yırtıkların dikilmesin de lokal anestezi uygulanır ve annenin acıyı hissetmesi engellenecektir. Lokal anestezi sayesinde doğum sırasında ve sonrasında yaşanacak acı hissedilmemiş olunur. Epidural analjezi yöntemi ile de doğumun başından sonuna kadar anneye uygulanan yöntemdir. Ağrısız doğum olarak bilinen bu yöntem ile anne hiçbir şekilde ağrı hissetmeden doğumu gerçekleştirecektir. Aynı zamanda annenin bilinci açık olacağı için de doğumu takip edebilmektedir. Bu uygulama için ilk olarak anneye omurga kısmından anestezi enjekte edilir ve bu işlem doğum sırasında da uygulanarak annenin acıyı hissetmesi önlenmektedir.

Spinal Analjezi Yöntemi

Bu yöntem ile belden omurga aralığına girilerek omurilik zarı içerisine lokal anestezik madde enjektesi uygulanır. Bu anestezi yöntemi ile beş ile on dakika arasında anne uyuşacaktır ve ağrı hissetmeyecektir. Bu anesteziden sonra kişinin tansiyonu ve sağlık durumu sürekli olarak kontrol edilmelidir. Bu uygulamada annenin bilinci açık da olsa baş ağrısı, tansiyon düşüklüğü, solunum baskısı gibi bazı yan etkiler oluşabilmektedir.

Ağrısız Normal Doğum ( Prenses Doğum )

Günümüzde doğumlar oldukça sancısız bir şekilde halledilebilmektedir. Bu ağrısız doğum için epidural analjezi yöntemi uygulanmaktadır.  Bu doğuma halk arasında prenses doğumda denilmektedir. Genellikle bu yöntem yurt dışında daha fazla kullanılmakta olsa da son yıllarda ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Ağrısız Doğum Nasıl Yapılır?

Epidural anestezi ince bir kateter yardımı ile kişinin belinden lokal anestezi verilmektedir, anne doğum işlemi sırasında tüm dokunmayı ve baskı işlemlerini hisseder, bu işlem annenin sağlığı için hastane ortamında uygulanmaktadır.  İğnenin yapılacağı alanında mutlaka temizlenmesi gerekmektedir ve antiseptik uygulanmalıdır.  Anneye uygulanan bu iğne ile cilt ve cilt altının uyuşturulması sağlanır. Ameliyat süresi boyunca da belli dozlarda bu ilaç anne adayına verilmeye devam edilir ve hiçbir şekilde doğum sırasında acı hissi oluşmaz. Bu yüzden de anneler rahat ve acısız bir şekilde doğum geçirmiş olurlar.

Ağrısız Doğumun Avantajları

  • Bu doğumun en büyük avantajı ağrısız oluşudur.
  • Ağrısız bir doğum olduğu için de doğumun işleyişi hızlanır ve daha kısa bir süre içerisinde doğum gerçekleştirilir.
  • Anneler doğum sonrasında çok kolay hareket edebilirler ve ayağa kalkarak yürüyebilirler.
  • Ağrı hissedilmediği için annelerde psikolojik olarak bir rahatlama gerçekleşir, kas spazmı oluşmaz.
  • Doğum sonrasında anne çok yorgun olmayacağı için bebek de anne kucağına daha kısa bir süre de verilir.
  • Anne daha az efor sarf ettiği için rahatlıkla bebeğini besleyebilir.
  • Baş ağrısı gibi rahatsızlıklarda çok az bir oranda görülmektedir.
  • sezaryen gerekli ise eğer ilacın dozu arttırılır ve gene annenin bilinci açık bir şekilde doğum işlemi gerçekleştirilebilmektedir.
  • Doğum kesesinin açılması durumunda da anneler bu onarım işleminde hiçbir şekilde ağrı ve ya acı hissetmezler.
Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024