Anne Adayları Corona Virüsünden Nasıl Korunmalı?

Henüz belirgin bir tedavisi olmayan ve ölümcül etkileri bulunan corona virüsü için tüm dünya alarm durumunda. 2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan yeni tip corona virüsü covid-19 olarak adlandırılıyor.

Çin’de başlayan ve neredeyse tüm dünya ülkelerine yayılan corona virüsü 8 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu. Ölü sayısının artmasını bekleyen uzmanlar özellikle risk grubunda yer alanların corona virüsünden korunmak için önlem almanın gerekliliğine dikkat çekiyor.

Tedavi ve aşı uygulaması olmaması corona virüsünü daha da tehlikeli bir hale getiriyor. Genellikle 65 yaş üstü yetişkinlerde ölümlere neden olan corona virüsünün hamileler üzerindeki etkisi de merak konusu. Corona virüsü hamilelerde nasıl bir etkiye sahip ve anne adayları corona virüsünden nasıl korunmalıdır sorularına açıklık getirmekte yarar var.

Hamilelik ve Corona Virüs

Corona Virüsünün Anne Adaylarına Etkisi

Kayda geçen corona virüsü vakaları arasında anne adayları da mevcut. Ülkemizde henüz bu konuda bir açıklama yapılmamış olsa da Çin’de ve Avrupa ülkelerinde corona virüsüne yakalanan anne adaylarının hastalık seyri kamuoyuyla paylaşılıyor. Kanında corona virüsü tespit edilen anne birkaç anne adayının tedavi edilip, taburcu olduğu da bilgiler arasında yer alıyor.

Corona virüsü taşıyan bazı anne adaylarının erken doğum yaptığı belirtildi. Fakat bu erken doğuma corona virüsünün neden olduğu konusunda net bir tespit bulunmuyor. Uzmanlar corona virüsü taşıyıp erken doğum yapan anne adaylarının, corona virüsü yüzünden değil de uygulanmaya alışılan tedavi şekillerinden dolayı olduğuna da dikkat çekiyor.

Anne Karnındaki Bebeğe Corona Virüsü Bulaşır Mı?

Gebelik sırasında corona virüsüne yakalanan anne adaylarının bebeklerine corona virüsü bulaşıp bulaşmadığı da merak edilen konulardan biridir. Bu konuda da birkaç örnek üzerinden açıklama yapan uzmanlar birçok anne adayının içine su serpti. Corona virüsü anneden bebeğe bulaşan bir etken olarak görülmüyor. Hamilelik sürecinde corona virüsüine yakalanan ve doğum yapan annelerin bebeklerinde corona virüsü görülmediği belirtiliyor.

Anne Adayları İçin Risk Durumu

Kayda geçen vakalara bakıldığı zaman hamile olup corona virüsüne yakalanan anne adaylarında henüz ölüm görülmemiş. Yani anne adayları corona virüsü etkisinden kurtulabilmiş. Üstelik bebeklerinde de corona virüsü gözlemleyen anne adaylarının süt salgısında da corona virüsü tespit edilememiş.

Peki, anne adayları için risk durumu nedir?

Gebelik sürecinde anne adayının bağışıklık sistemi ciddi oranda baskılanır. Corona virüsünin de bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ölümcül olduğu biliniyor. Bakıldığında anne adayları da ciddi risk altındadır. Fakat kayıtlar gebeliğin corona virüsünden etkilenmediğini de gösteriyor. Gebelerin bağışıklık sistemi ne kadar baskılanırsa baskılansın asla yaşlı birinin bağışıklık sistemi kadar zayıf olamaz.

Çünkü yaşlanmayla birlikte bağışıklık sisteminde bozulmalar gözleniyor ve metabolizma virüsü normalin üstünde bir tepki veriyor. Vücudu yoran bu tepki etkinliğini kaybetmiş bir sisteme sahip olduğu için ölümlere neden oluyor. Toparlamak gerekirse anne adayları ciddi risk grubunda değildir ama bu önlem almamaları anlamına gelmiyor.

Anne Adaylarının Alması Gereken Önlemler

Corona virüsünden korunmak son derece önemlidir. Çünkü bu virüsün bir tedavisi yok. O yüzden virüse yakalanmamak gerekiyor.

Peki, anne adaylarının corona virüsüne yakalanmamak için alması gereken önlemler nelerdir?

  • Mümkün olduğu kadar kapalı, havasız ve kalabalık ortamlardan uzak durmak.
  • Kişisel hijyenin yanında temel hijyen kurallarına da dikkat etmek.
  • Dışarıda mümkünse maske takmak
  • Elleri hijyen kurallarına uygun olarak sık sık yıkamak.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmek
  • Bol sıvı tüketmek
  • Düzenli uyku uyumak
  • Sosyal mesafeyi korumak

Bakıldığında bütün bu önlemler hamilelerin yanında corona virüsünden korunmak isteyenlerin de dikkat etmesi gereken hususlardır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024