Anne Sütünün Önemi

Bebeğinizi kucağınıza almanızın ardından onun için yapabileceğini en büyük iyilik anne sütü ile beslenmesini sağlamanız olacak. Özellikle doğumdan hemen sonra gelen ve hafif sarı renkte olan ilk süt adeta bebeğinizin ilk aşısıdır. Her türlü hastalığa karşı adeta bir koruma kalkanı olan anne sütü özellikle ilk 6 ay bebeklerin sağlıklı olması ve gelişiminin devam edebilmesi için ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri barındırıyor. Bebekler için hayati önem taşıyan anne sütünün faydalarına değineceğiz. Ancak öncesinde anne sütünün neden bebekler için en iyi besin olduğunu açıklayalım.

Anne Sütünün Yeri Neden Doldurulamaz?

Öncelikle bu özel besinin protein, demir, yağ, vitamin ve daha pek çok mineral içermesi bebeklerin tüm ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlıyor. İhtiyaçları karşılanan bebekler anne sütü ile gelişimlerine doğumdan sonra da muntazam bir şekilde devam eder ve çok önemli hastalıklardan da büyük oranda korunur. Ayrıca bebekler için anne sütünün hazmı son derece kolaydır. Sütü kaynatmak ya da farklı bir işlemden geçirmek gerekmez. Anne sütü her daim taze ve her daim tertemiz bir gıdadır! Bebeğe ilk 6 ay boyunca su vermeye gerek bırakmaz. Sıcak havalarda dahi bebeğin tüm su ihtiyacını tek başına karşılar. Sunduğu diğer faydaları da düşünecek olursanız anne sütünün her açıdan yeri doldurulamaz bir gıda olduğunu anlamak zor olmayacaktır.

Anne Sütünün Faydaları Neler?

 • Bebeklerin gelişim döneminde en çok protein, mineral, çinko ve yağa ihtiyacı olur. Anne sütünde tüm bunlar bebeğe yetecek oranda bulunuyor.
 • Doğumdan sonraki ilk 5 gün anne sütünde kolostrum bulunur. Kolostrum içerdiği özel enzimler sayesinde bebeğin organlarının sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkıda bulunur.
 • Bebeklerde doğumdan hemen sonra oluşabilecek alerjik reaksiyonları önler.
 • Bebeğin ileride obezite hastalığına yakalanma riskini minimum seviyeye çeker.
 • Anne sütü yüksek oranda akyuvar ve koruyucu maddeler içerir. Bu da bebeklerde olası bir enfeksiyon oluşma riskini en aza çeker.
 • Bebeklerin sağlığı için çok önemli olan bağışıklık sisteminin oluşmasını sağlar ve bununla birlikte bağışıklık sistemini korur.
 • Kansızlık riskini en aza indirger.
 • Yüksek oranda A vitamini de içeren anne sütü bebeklerin göz sağlığını korur.
 • Anne sütü bebeklerde çok sık görülen ve ciddi hastalıklara yol açabilen hem ishale hem de kabızlığa karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir.
 • Ani bebek ölümü riskini azaltır.
 • Anne sütünün içerisinde bulunan maddeler bebeklerde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkide bulunur. Anne sütüyle beslenen bebekler daha kolay uykuya dalar, daha az ağlar ve daha mutlu bir bebeklik dönemi geçirir.
 • Bebeklerin zeka gelişimine çok büyük bir katkıda bulunur.
 • Bebeğin annesi ile arasında bir bağ kurulmasını sağlar.

Anne Sütü İle Beslemenin Annelere Faydaları Neler?

Bebekleri anne sütü ile beslemek annelere de ciddi faydalarda bulunuyor. Çok sayıda kadın anne sütünün bebek için çok önemli ve faydalı olduğunu bilir. Ancak kendileri için de inanılmaz faydalar içerdiği pek bilinmiyor. Öncelikle doğum sonrası kanamanın azalması için emzirmek gerekiyor. Emzirmek doğum sonrasında rahmin daha hızlı toparlanmasını sağlıyor.

Annede süt oluşması için salgılanan oksitosin adlı hormon annenin sakinleşmesini ve kendini çok daha huzurlu hissetmesini de sağlıyor. En önemli faydalarından biri de hem rahim hem de meme kanserine yakalanma riskini azaltıyor olmasıdır. Kadınlarda menopoza girilmesinin ardından kemik erimesi sıkıntısı yaşanıyor. Ancak emziren kadınlarda bunun çok daha az oranda ve çok daha yavaş bir seyirle meydana geldiği biliniyor.

Anne Sütünün Kalitesini Arttırmak İçin Ne Yapmalı?

Bol su tüketimi çok önemli! Gün içerisinde mutlaka dinlenmelisiniz ve stresten uzak durmalısınız. Malt içeren gıdalar tüketmeye özen gösterin. Günde 1 fincanı geçmeyecek şekilde anason çayı tüketebilirsiniz.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024