Baby Shower Nedir?

Baby Shower, Avrupa ülkelerinden bize geçmiş, genellikle doğumdan 1-2 ay önce anne adayının kız kardeşi ve en yakın arkadaşları tarafından düzenlenen eğlenceli bir organizasyondur.

Baby Shower Neden Yapılır?

Baby Shower etkinliğinin düzenlenmesinin temelde 2 amacı vardır. Bunlardan ilki, değişen hormonlar ve doğumun da yaklaşmasıyla stresi gittikçe artan anne adayına tüm sevdiklerinin bir araya gelip, maddi ve manevi tüm desteklerini vermesidir. Bu destek anneye büyük moral olur.

İkinci amaç ise doğum döneminde harcamalar gittikçe artar. Gelen hediyelerle anne babaya maddi destek sağlanarak omuzlarındaki yükün bir kısmı onlardan alınır ve yardımcı olunur.

Baby Shower Nasıl Yapılır?

İlk olarak anne adayı ile birlikte uygun bir zaman belirlenir. Genellikle Baby Shower doğumdan 1-2 ay önce düzenlense de önemli olan anne adayının kendini rahat ve huzurlu hissettiği bir zamanda olması ve o gün herhangi bir doktor kontrolünün olmamasıdır.

İkinci iş organizasyonun nerede yapılacağına karar vermek olmalıdır. Genellikle Baby Shower annenin evinde veya parti mekanında yapılsa da önemli olan anne adayının huzurlu olması ve organizasyonun eğlenceli geçmesidir. Bu yüzden neresi uygun olursa organizasyon orada yapılabilir.

baby-shower

Üçüncü iş konsepti belirlemektir. İster var olan temalardan birisi kullanılabilir istenirse de anne adayı kendisi özel bir tema belirleyebilir.

Daha sonra Baby Shower davetiyeleri hazırlanmalıdır. Konuk listesi ve kişiler belirlendikten sonra planlanan temaya uygun olarak davetiye seçilir ve davetiyeler hazırlanarak konuklara gönderilir.

Sıradaki iş anne adayı ve etkinliği düzenleyenlere bağlı olarak organizasyon firması ile anlaşmaktır. Bu şekilde sonraki adımların neredeyse hepsi organizasyon firması tarafından yapılır.

Baby Shower mekanı, organizasyon firması ve davetli sayısı belli olduktan sonra kalan harcamalar için bir bütçe oluşturulur. Gerekli şeyler için bir liste oluşturulup ona göre maksimum bir bütçe belirlenmelidir.

Belirlenen bütçeye göre sıra, Baby Shower konseptine uygun konuklara verilecek hediyeye karar vermektir.

Daha sonra temaya uygun pastaya karar verilmelidir.

Tüm her şey bittikten sonra eğer bütçeye uygunsa bir fotoğrafçı ile anlaşılmalıdır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024