Bebeğimin Erkek Veya Kız Olması İçin Hangi Yiyecekleri Tüketmeliyim?

Kız ya da erkek bebek tercihi yapmak isteyen anne baba adayları çocuklarının cinsiyetini belirlemek için pek çok yönteme başvururlar. Bu yöntemlerden en pratik ve yaygın olanı yeme alışkanlığı ile çocuğun cinsiyetini belirleme yöntemidir.

Bebeklerin anne karnında cinsiyetlerinin oluşması gebeliğin 9. ve 10. haftasında gerçekleşir. Bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da cinsiyetin oluşumu döneminde annenin beslenme şeklinin bebeğinin cinsiyetini belirledi hakkında inançlar bulunuyor.

Balık (Erkek Çocuk)

Zengin potasyum içeriği ile tüm insanlar için mutlaka tüketilmesi gerekilen ürünler arasında olan balık, genetik bilimciler tarafından ortaya atılan iddiaya göre erkek çocuk isteyen çiftler için oldukça sık kullanılıyor. Bilimsel bir kanıta dayanmasa dahi potasyumun erkek çocuk belirlenmesinde yüksek rol oynadığı, halk arasında bilinen bilgiler arasında bulunuyor.

Fasulye (Kız Çocuk)

Kız çocuk isteyen çiftlerde tüketimi oldukça sık yapılan ve halk arasında yaygın bir inanış olan fasulye tüketimi, içerdiği zengin magnezyum oranları ile kız çocuk doğabilme ihtimalini inanışa göre arttırabiliyor. Kız çocuk isteyen anne adayları tarafından oldukça sık tüketilen sebze çeşidi, magnezyumun kız çocuk doğabilme ihtimalini arttırdığı düşüncesinin yayılmasına neden oluyor.

Çikolata (Erkek Çocuk)

Herkes tarafından oldukça sevilen besinler arasında olan çikolata, kakao bitkisinin özlerinden elde edilen bir tür tatlı yiyecektir. Kakaonun içeriğinde kafein başta olmak üzere birçok potasyum içeren madde bulunması nedeni ile erkek çocuk doğurmak isteyen anneler tarafından oldukça tercih edilen besinler arasında bulunurken; genetik bilimcilerin potasyum iddiasını da doğruluyor.

Tuzsuz Fıstık (Kız Çocuk)

Magnezyum içeriği nedeni ile böbrek hastalarına da sıkça önerilen fıstık çeşitleri, halk arasında yaygın inanışa göre kız çocuk doğabilme ihtimalini arttıran yiyecekler arasında bulunuyor. Aşırı tuzlu yiyecekler bebek ve bebeğin sağlığı için oldukça risk teşkil ettiğinden, kız çocuk sahibi olmak isteyen çiftler tuzsuz fıstık tüketimini en üst safhaya çıkarıyor.

Doğal Süt (Erkek Çocuk)

Yine zengin potasyum içermesi nedeni ile bebeğin kemik gelişimi için de oldukça sağlıklı olan süt tüketimi, erişkin bireyler için de sağlık adına büyük bir önem arz ediyor. Erkek çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarının da bu isteği için tükettiği hayvansal gıdalardan olan süt, halk arasında bilinen bilgiye göre erkek çocuk doğabilme ihtimalini arttırıyor.

Genetik bilimcilerin potasyum arttıkça erkek birey doğabilme ihtimali iddiasını doğrulayan halk inanışı sayesinde, birçok anne süt tüketimini gerçekleştiriyor.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024