Bekarlar Kürtaj Olabilir mi?

İstenmeyen gebelik durumlarında ya da bebeğin doğumu hiçbir şekilde istenmiyorsa kürtaj bu aşamada en uygun çözüm olarak çoğu çift tarafından tercih edilmektedir. Kürtaj çalışmaları günümüzde gelişen tıp sayesinde çok daha hızlı bir şekilde sonuçlandığı için kişiler herhangi bir problem yaşamadan ve kısa süre içerisinde kürtaj işlemi yaptırabilmektedir. Kuşkusuz bu durum kişilerin psikolojik açıdan çok farklı duygular yaşadığı bir dönemdir ve bu nedenle çiftler karar verme aşamasında zorlanabilmektedir. Bu tür aşamalarda ise özellikle psikolojik destek alınması önerilmektedir.

Psikolojik destek ile birlikte kişiler daha iyi ve uygun şekilde karar vererek operasyona hazır hale gelebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında kürtaj ile ilgili sorunları olan kişilerin öncelikli olarak bu işlemler için hazır hale gelmesi ve herhangi bir tereddüt yaşamaması gerekmektedir. Daha sonrasında operasyon ile ilgili detaylı bilgiler kadınlara kişiler operasyon yaptırmaya karar verebilir.

Kürtaja Karar Verme

Çoğu kadın ya da çift için kürtaj yaptırmak zor bir karar olduğundan dolayı kürtaj için ilk aşama karar vermektir. Karar verdikten sonra ise alanında uzman bir kadın doğum doktorundan yardım alınarak kişiler kürtaj yaptırabilmektedir. Bu tür durumlarda dikkat edilmesi gereken detay tercih edilen merkezin alanındaki yeterliliği ve sorunsuz bir şekilde destek verebilecek durumda olmasıdır. Sizlere sorunsuz bir şekilde destek sunulmayacak ya da bu işlemlerde deneyim sahibi olmayan kişilerin hizmet vermesi farklı sorunlar yaratabilir. Bu nedenle de bu tercihler sırasında kişilerin bu küçük detayı göz önünde bulundurması ve buna göre seçim yapması oldukça önemlidir.

Bu tür çalışmalarda rahimde tutulmuş olan bebek operasyonla alınmaktadır. Genellikle vakum yönteminin tercih edildiği bu operasyonlarda çok kısa süren müdahaleler ile birlikte çalışmalar tamamlanmaktadır. Kadınların operasyonlara yönelik herhangi bir tıbbi endişe yaşaması çok mümkün değildir. Zira alanında uzman olan bir doktordan alınacak destekler ile birlikte kısa süre içerisinde bu sorun giderilebilir.

Kürtaj Yaptırmaya Karar Verme

Operasyon yaptırmaya karar veren kadınlar için ilk aşamalardan bir tanesi tıbbi açıdan durumun uygun olup olmadığının kontrol edilmesidir. Bu açıdan isteyen herkesin de bu işlemi yaptırmayacağı unutulmamalıdır. Öyle ki operasyonlarda yan etkinin ya da beklenmedik gelişmelerin yaşayabilme ihtimali doktor tarafından değerlendirileceğinden dolayı operasyonlara uygun olmayan kişilere bu tip müdahaleler yapılmayabilmektedir. Bu açıdan operasyonun kesin bir şekilde yapılıp yapılmayacağının öğrenebilmesi adına karar veren kadınlar için uzman bir hekim tarafından kontrol yapılması gerekmektedir. Tüm bu kontroller sonucunda operasyonun yapılması uygun bulunursa, kadınlar için operasyon çalışmaları başlatılabilir. Kadınlar tek başına işlem yapabileceği ekibi özellikle erkeklerin bu aşamada kadınlara destek vermesi sürecin daha hızlı ve kolay atlatılması sağlar. Bu küçük detayın da yine göz önünde bulundurulması, çalışmalar aşamasında mevcut problemlerin daha iyi ve uygun şekilde giderilmesini sağlayacaktır.

Operasyon sırasında çok ağır ağrılar yaşayacağını ya da farklı korkular oluşabileceğini düşünen kadınların operasyon öncesinde uzman hekimle yapacağı bir ön görüşme rahatlatıcı olacaktır. Aynı zamanda operasyon sırasında uzman hekime güven sağlanması gerekmektedir. Güvenin sağlanması kişilerin daha rahat bir şekilde destek almasını sağlayacağından dolayı da önemlidir. Kişiler sorunsuz bir şekilde destek almak istedikleri durumlarda artık tüm bu detayları göz önünde bulundurmalı ve çalışmalarını bu şekilde yapmalıdır. Bu hem sağlık merkezi tarafından uygun bir şekilde hizmetin sunulmasını sağlayacak hem de kürtaj gibi çok önemli karar sırasında kişilerin zorlanmadan ve kolay bir şekilde işlem yapmasını mümkün hale getirecektir.

Kürtaj Nasıl, Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Kürtaj yaptıracak kadını ve evliyse kocasını ilgilendiren bu durum, farklı koşullarda değişebilmektedir. Kürtaj yaptırmak için 18 yaş altında başvuruda bulunan kadınların aile onayı gereklidir. Bunun yanı sıra evli olmayan ve reşit olan kadınların tek başına kendi rızaları yeterlidir. On haftayı aşmamış gebeliklerde kürtaj yapılabilir.

Kürtaj küçük cerrahi müdahaleler olarak görülmektedir. Gebe kadının verilen tarihlerde hastaneye ya da kliniğe gitmesi, hazırlanması ve kürtaj yapılacak alana alınması gerekir. Rahim içindeki embriyonun alınması için doktorlar farklı yöntemler tercih edebilir.

En çok tercih edilen yöntem vakumlama olarak bilinir. Uzman doktor tarafından hazırlanan anestezi yardımıyla gebe uyutulur ve kürtaj işlemine başlanır. Kısa süren operasyon sonucunda, istenmeyen gebelik hızlı bir şekilde sonlandırılır.

Kürtaj İşleminin Aşamaları Nelerdir?

Kürtaj işlemi, ilk olarak kadın ve erkeğin ortak kararıyla yapılmalıdır. Bu nedenle doktorlar iki tarafında da rızasının olduğundan emin olur. Evli olmayan çiftlerde kadının tek başına izni yeterlidir. Bir sonraki aşama olarak doktorla görüşüp randevu alınması gerekir.

Randevu oluşturulduktan sonra, verilen tarihte kliniğe giden kadın, ilk olarak cerrahi müdahale için hazırlanır. Bu aşamada uygulanacak anestezi için doktordan yardım alınır. Gebe kadının hamileliği bitirmek istediğinden emin olunur ve anestezi uygulandıktan sonra kürtaj işlemine başlanır.

Kürtaj işlemi oldukça kısa sürmektedir. Günümüzde en sık tüp vakum yardımıyla istenmeyen gebelikler sonlandırılmaktadır. Gebelik sonlandırıldıktan sonra hastaya ağrı kesici verilerek uyandırılır ve kendisini iyi hissettiğinde taburcu olur.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024