Çikolata Kisti Nerelerde Ağrı Yapar Çikolata Kistinin Boyutu Ne Kadardır ?

Çikolata kisti yumurtalıklardan karın boşluğunun dışına doğru uzayan bir hastalıktır. Rahmin dışında başka bölgelerde büyüyen ağrılı ve gelişen bir kronik hastalığın adıdır. Genellikle üreme çağına gelmiş kişilerde en yaygın görünen hastalıktır. Çoğunlukla yumurtalıkları örten dokuda görülmektedir.

Çikolata Kisti Neden Olur?

Çikolata kisti hastalığının sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı sebepler vardır.

Bu sebepler şunlardır:

 • Bağışıklık sorunları yaşayanlar
 • Genetik nedenler
 • Doku farklılığı
 • Lenf sistemi
 • Çevresel faktörler

Gibi nedenler çikolata kisti oluşumunu tetikleyebilir. Adet kanamasının da bu kisti oluşturabileceği bilinmektedir. Sezaryen doğum sonrasında da çikolata kistinin rahim dışına yerleşmesi mümkündür.

Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kisti çok nadir olarak kendini hissettirmektedir. Birçok hasta bu kisti taşıdığını bilmemektedir. Fakat çoğunlukla hastalarda kendini fazlasıyla hissettirebilir.

Çikolata kistinin belirtileri şunlardır:

 • Adet döneminde fazla kanama
 • Yorgunluk
 • Şişkinlik
 • Kabızlık ve ishal
 • Bulantı
 • Şiddetli adet sancıları
 • Kısırlık

Bunlar gibi daha birçok belirtileri bulunmaktadır. Fakat bu belirtiler herkeste farklılık gösterebilmektedir. Bazılarında bulunan küçük boyutta kist çok ağrılı olabilirken bazılarında ise büyük olan kist hiçbir belirti göstermeyebilir. Teşhis koyulabilmesi için mutlaka ultrason çekilmeli ve doktor muayenesi olmanız gerekmektedir.

Çikolata Kistinin Tedavisi Nasıl Olur?

Çikolata kisti ne kadar erken tanısı koyulursa kişiye zarar vermesi de o kadar az olmaktadır. Erken koyulan tanı ilaç yardımı ile tedavisi mümkün olacaktır. Fakat kistler büyümüş ve çoğalmışsa cerrahi işlem gerekmektedir. Çikolata kisti ameliyatı hastanın isteği üzerine açık veya kapalı olarak yapılmaktadır. Yine de doktorun hastanın sağlık durumunu ve yaşını değerlendirerek karar vermesi en doğru yöntem olacaktır. İlaç tedavisi gören hastalarda eğer kistlerin de küçülme görülmez ise ameliyat en doğru çözüm olacaktır. Oldukça kolay olan bu işlem hastaların kistten kurtulması için en doğru yöntemler arasındadır.

Çikolata Kisti En Çok Nerelerde Ağrı Yapar?

Çikolata kisti genellikle yumurtalıklarda, rahmin önünde, arkasında ve yanlarında, karın zarında ve ameliyat kesiğinin yanında oluşmaktadır. Kistin oluştuğu yerlere göre belirtiler göstermektedir. Çikolata kistinin en çok ağrı gösterdiği yerler, adet dönemlerinde şiddetli ağrılar, idrar yaparken ağrı, bağırsak hareketleri oluşumunda ağrılar, karın ağrısı ve bel ağrısı en fazla görünen ağrı şekilleri arasındadır. Bu şikayetleri yaşayan kişilerin en kısa zamanda doktora başvurarak teşhis koyulmalı ve erken tedavi olarak en kısa zamanda sağlığına kavuşması mümkündür.

Çikolata Kistinin Boyutu Ne Kadar Olmalı?

Çikolata kisti tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir. Çok kolay bir yöntem ile tanısı koyulur ve tedavi süreci başlar. Genellikle adet sorunları yaşayanlarda ağrı ve çok kanama gibi sorunlardan kurtulmaları için doktor muayenesi şarttır. Çikolata kistlerinin boyutları da tedavi için oldukça önem taşır. Bazılarında 4 cm 5 cm arasında değişim gösterirken bazılarında ise 11 cm’ye kadar büyük kistler oluşmaktadır. 5 cm’den büyük olan kistlerin mutlaka cerrahi işlem ile alınması gereklidir. Kist oluşumundan şüphelenen kişilerin mutlaka doktora gidip tedavi olmaları daha doğru olacaktır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024