Bebek sahibi olmak pek çok çift için en çok istenen durumlardan birisi olsa da çeşitli genetik sorunlar ya da farklı sağlık problemleri bebek oluşumunu engelleyebilmektedir. Bu tür durumlarda normal yollar ile hamile kalınamadığından dolayı tüp bebek tedavisi devreye girmektedir. Tüp bebek normal yollar ile hamile kalamayan kadınların laboratuvar ortamlarında verilecek destekler ile birlikte hamile kalması ve bebek sahibi olması amaçlanmaktadır. Özellikle son dönemlerde tüp bebek tedavilerinin oldukça çeşitlenmesi bebek sahibi olmak isteyen çiftler için de oldukça zengin bir seçenek yaratmaktadır. Bu açıdan çiftler için büyük bir şans yaratan tüp bebek tedavisi çoğu çiftin uyguladığı ve tercih ettiği bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisine Başlama

Tüp bebek tedavisi olmak isteyenler bölgede pek çok farklı seçenek sahiptir ve yapılacak incelemeler sonrasında en uygun merkezi neresi olduğu tespit edilerek bu merkezden tüp bebek için destek alınabilmektedir. Tedavisi oldukça kısa olduğundan dolayı tüp bebek tedavisinde başlayan bir çiftler hamilelik ve bu tedavinin sonuçlanıp sonuçlanmadığı öğrenilebilmektedir. Bu açıdan özellikle tüp bebek çalışmalarının başlatılmasının ardından kişilerin bu konuda hamilelik müjdesini alması da çok kısa sürebilmektedir. Tüp bebek tedavisinde oran çok yüksek değildir ve özellikle düşüklerin sağlık durumuna göre bu başarı oranında değişiklikler yaşanabilmektedir.

Şans ve hamilelik oranı konusunda bilgi almak için tüp bebek tedavi merkezlerine müracaat etmelidir. Merkezleri müracaat edilen kişiler için ilk olarak bir kontrol yapılacak ve ardından bir bebeğin neden oluşmadığına dair nedenler araştırılacaktır. Özellikle bu araştırmalar sonucunda bebeğin oluşmaması ve hamilelik başlamasının nedeni bulunursa tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşması çok daha artacaktır. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’de pek çok farklı çift tüp bebek tedavisiyle hamile olma ve bebek sahibi olma imkânına ulaşırken uygun ve alanında uzman bir tüp bebek tedavi merkezi sayesinde bu imkândan sizler de yararlanabilirsiniz. Özellikle yaşı ilerlememiş çiftlerin tüp bebek tedavisi ile hamile kalması ve çocuk sahibi olması çok daha yüksek ihtimalle ve başarı oranı yüksek olan bir operasyon ifade etmektedir. Bu nedenle çiftler özellikle çocuk sahibi olamadığı durumlarda gecikmeden destek almalı ve tüp bebek merkezlerine müracaat etmelidir.

Böylece daha uygun bir zamanda tüp bebek tedavisine başlanacağı ondan dolayı çiftlerin başarı ihtimali ve bebek sahibi olma imkânı da artacaktır. Tüp bebek tedavilerinde bu tip detaylar oldukça önemli olduğu gibi kişiler yapacakları incelemeler ve alacakları destekler ile birlikte bu konuda daha iyi sonuçlara ve bilgilere ulaşabilmektedir. Tüp bebek tedavisi sırasında farklı ilaç kullanımları görülebilir. Bu nedenle vücutta farklı değişikliklerin yaşanması da söz konuştur.

Tüm bu aşamaları için önceden hazırlıklı olarak olası olumsuzluklardan daha az bir şekilde etkileyebilmektedir. Bu açıdan tüp bebek tedavisi sırasında manevi ve maddi olarak çiftlerin duruma hazırlanması her zaman sonucun çiftlerde daha az bir psikolojik etki yaratması sağlar. Türkiye’de pek çok bebek tedavi merkezinde farklı çiftler her yıl içerisinde destek alırken eğer siz de hamilelik noktasında sorunlar yaşıyorsanız bu konuda destek almaktan çekinmemeli ve uygun bir merkezde tedavi olmalısınız.

Artan Başarı Oranıyla Büyük Umut

Türkiye’de tüp bebek tedavilerinde artan başarı oranı son dönemlerin en büyük şanslarından birisi olmaktadır. Çiftler, daha fazla başarı öyküsü duydukça bu konuda talepkar olurken, bebek sahibi olmayan kişiler de bu konuda tüp bebek yönteminden yararlanma şansına sahiptir. Eğer siz de yıllardan beri bu konuda çözüm bulamamışsanız, yeni yöntemden yararlanabilirsiniz. Bu aşamada iyi bir merkezi bulmanız ve bu merkezden destek almanız sizin için en büyük avantajlardan birisi olacaktır. Sürekli yenilenen ve gelişen sektörde, kişilerin iyi bir şekilde tıbbi destek alabilmesi adına bu konuda iyi bir merkez ve uzman ile çalışması gerekir. Bu konuda ne kadar doğru bir seçim yapılırsa, elde edilecek sonuç da o kadar iyi olacaktır. Bu bakımdan herhangi bir çekince yaşamadan bu konuda destek almalıdır. Tedavi sırasında çiftlerin çekinebileceği durumlar olsa da tüm bunlar bir tıbbi destek olduğu için bu çekincelerin de ortadan kaldırılması gerekir. Uzmanın alanında başarılı olması en çok bu tür durumlarda yarar sağlar.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024