Couvade Sendromu Nedir?

Eşleri hamile olan erkeklerde belirli zamanlarda hamilelik belirtileri göstermektedir. Erkeklerde görülen hamilelik belirtilerine couvade sendromu denilmektedir. Erkeklerde görülen bu sendrom sempatik hamilelik olarak da adlandırılmaktadır.

Couvade Sendromu Sebepleri

Erkeklerde hamilelik belirtilerinin görülmesiyle ortaya çıkan couvade sendromu konusunda yapılan araştırmalarda bu sendromun psikolojik nedenlerden ortaya çıktığı görüşüne varılmıştır. Psikolojik sebeplerden dolayı erkeklerde hamilelik belirtilerinin görülmesi eşlerin anne adaylarıyla empati ve stres yaşamaları sebebiyle olmaktadır.

Aileye katılacak yeni bir bireyin getireceği yükler ve ihtiyaçların karşılanıp karşılanamayacağı baba adayında strese neden olabilmektedir. Ayrıca baba adaylarının anneleri kıskanmaları da bu sendroma yakalanmalarına neden olabilmektedir. Stres ve empati duygusunun yoğun olarak hissedilmesi durumunda da erkeklerde hormon değişikliği yaşanmakta ve anne adaylarına benzer belirtiler görülmektedir.

Couvade Sendromu Belirtileri

Eşleri hamile olan erkeklerin couvade sendromuna yakalandıkları sendromun belirtileri sayesinde anlaşılabilmektedir.

Erkeklerde görülen couvade sendromu belirtileri şunlardır;

  • Karın ağrısı
  • Aşerme
  • Bulantı
  • Baş dönmesi
  • Kramp
  • İştahsızlık
  • Sırt ağrısı
  • Karnın şişmesi
  • Kilo artışı
  • Uyku sorunları

Erkeklerdeki hamilelik belirtileri hamileliğin ilk aylarında anne adayıyla beraber başlayabilirken hamileliğin son dönemlerinde de görülebilmektedir. Hamilelik yaşayan anne adaylarında görülen duygu değişiklikleri baba adaylarında da görülmektedir.

Ayrıca erkeklerde görülen bu değişikler onların agresif hareketler sergilemelerine ve aşırı kıskanç olmalarına da neden olabilmektedir. Bunlar dışında couvade sendromunun belirtileri ilk defa baba olacak kişilerde daha ağır olarak gelişebilmektedir.

Couvade Sendromundan Kurtulmak

Eşinin yaşadıklarını dışarıdan gözleyen babanın kendi içinde yaşadığı kıskançlık, stres ve kaygı bu belirtilere sebep olduğu için bu durumun ortadan kalkması için çalışılmalıdır.

Bunun için anne ve baba adayları hamilelik döneminde birlikte karar vererek bebek hazırlığını birlikte yapmalıdır. Böylece baba adayları hamilelik durumundan uzak tutulmadığı için kaygıları azalacak ve psikolojik olarak ortaya çıkan durumlar ortadan kalkacaktır.

Ayrıca bebek bakımı ile ilgili kurslara gitmek ya da eğitici kitaplar okumak baba adaylarının kendi içlerinde yeni bir bireye hazırlık yapmalarını sağlayacaktır. Babalık için neler yapabileceklerini öğrenen adayların bu semptomlardan büyük oranda kurtuldukları görülmüştür.

Ancak eşlerin birlikte hareket etmeleri ve aldıkları önlemler işe yaramazsa baba adaylarının destek alması gerekebilmektedir. Çünkü bazı baba adayları bu sendromu hafif bir şekilde atlatırken bazı adaylarda ruhsal bozuklukları ve belirtiler ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.

Couvade Sendromunda Tedavi

Couvade sendromu genel olarak psikolojik sebeplerle ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğu için bu rahatsızlığın ilaçlarla yapılan kesinleşmiş bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu sendromu yaşayan baba adaylarında bu belirtiler anne doğumu gerçekleştirdikten sonra ortadan kalkmaktadır.

Hatta bazı baba adaylarının da eşiyle birlikte doğum sancısı çektiği ve bebeklerini kollarına aldıklarında bu acının geçtiği araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Ancak göbekleri hamile gibi şişen baba adaylarında bu durum doğum sonrası değişmediği için bu belirtiyi yaşayanlar aldıkları terapiler sayesinde kurtulmaktadırlar.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024