Özellikle de evlilik öncesi bekaretini kaybeden kızlar için kızlık zarının dikilmesi büyük önem taşımaktadır. Hala toplum olarak ne yazık ki bekaret tabusunun bir türlü yıkılamaması ve namus kisvesi altında pek çok cinayetin işlenmeye devam edilmesi genç kızların korkulu rüyası haline gelen kızlık zarı için alternatif çözüm yollarının gelişmesine neden olmaktadır. Günümüzde kızlık zarının dikilmesi için geliştirilen pek çok yöntem bulunmakta olup yüzde 100 kanama garantili kızlık zarı dikimi yapılabilmektedir.

Kizlik Zarinin Di̇ki̇ldi̇ği̇ Anlaşilir Mi?

Bu yöntemi tercih eden kadınların en büyük korkusu kızlık zarının dikildiğinin ikinci kişilerce anlaşılıp anlaşılmayacağıdır. Kızlık zarının dikilip dikilmediği normal bir kişi tarafından asla anlaşılamaz. Uzman jinekologlar tarafından yapılan detaylı bir muayene sonucunda ise kızlık zarının dikildiği anlaşılabilir. Ancak yasal mevzuat gereği ve iş etiği ahlakı gereğince bunu sizden başkasına söylemesi yasalara aykırıdır. Yani evlendiğinizde eşinizin ya da aile üyelerinin birinin sizi götürerek bir doktordan bunu öğrenmesi mümkün değildir.

Bozulan Kızlık Zarının Dikildiği Anlaşılır Mı?

Dikilen kızlık zarı bozulduğu anda doktora gidilmesi durumunda bozulan zarın dikilip dikilmediğinin anlaşılması kesinlikle mümkün değildir. Muayene edilen kızın 18 yaşından küçük olması ve yasal olarak bir tahkikat yürütülmesi durumunda ise kadın hastalıkları uzmanı tarafından zarın dikildiğine dair rapor verilmesi mümkündür. Ancak bunun dışında kalan tüm durumlarda kesinlikle kızlık zarının dikildiği anlaşılamaz ya da doktor tarafından sizden başka birine bu yönde bilgi verilmesi mümkün değildir.

Kalıcı Flep Yöntemi 

Özellikle de kızlık zarının kanamaması korkusu yaşayan kişilerin tercih etmeleri gereken ve gerçeğe en yakın kızlık zarı tamiri imkanı sağlayan kalıcı flep yöntemi günümüzde de kızlık zarı diken doktorlar tarafından da en çok tercih edilen yöntem olarak öne çıkmaktadır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024