Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Günümüzde doğum kontrol yöntemlerinden en etkili yöntem doğum kontrol hapları kullanımıdır. Doğum kontrolünü amaçlayan birçok birey, doğum kontrol haplarının yan etkilerinin neler olduğunu, doğum kontrol ilaçlarının etkilerini, hangi durumlarda kullanabileceklerini bilmek istemektedir. Bu doğrultuda kimler doğum kontrol ilaçlarını kullanabilir ve yan etkileri nelerdir gibi aydınlatıcı soruların cevaplarını bilmek önem teşkil etmekte.

dogum-kontrol-haip

Doğum Kontrol Haplarının Kullanım Prosedürü

Doğum kontrolünü amaçlayan kadınların hapların kullanımı konusunda bilmesi gereken noktalardan ilki, hapların adet kanamasının başlangıcının ilk 5 günü içerisinde hatta birinci ile ikinci günlerde alınmasıdır. Bu hapların her gün 1 kez ve aynı saatlerde alınması bir diğer önemli noktadır. Aynı saatlerde ilacı almayı özen göstermek gerekmekle birlikte gün bazında saatler en fazla iki veya üç saat kadar değişiklik gösterebilir. Tüm tablet yani 21 hap bitene dek her gün 1 adet alınmalıdır. Tablet bittikten sonra 7 günlük ara verilmelidir.

Doğum Kontrol Haplarını Kimler Kullanmamalıdır?

Bundan yaklaşık on yıl kadar önce doğum kontrol ilaçlarını sigara kullanan ve 35 yaşın üzeri yaşta olan kadınların kullanamayacağı ve kullanmasının sakıncalı olduğu şeklinde bir düşünce hakimdi. Ancak günümüzdeki gelişme ve araştırmalar neticesinde 45 yaş ve üzerindeki kadınların da kullanım sağlayabildiği ve hatta menopoza kadar kullanıma uygun bir yöntem olduğu şeklinde uzman görüşleri söz konusudur. Doğum kontrol ilaçlarını kullanmaması gereken kişiler ise, kullanım şartlarını uzman görüşüne danışarak kesinlikle öğrenmeli ve bu hususa dikkat etmelidir. Özellikle aşırı düzeyde migren atakları yaşayanlar, aşırı kilolu olanlar, gün içerisinde 1 paketi aşkın sigara tüketenler, damar tıkanıklığı sorunu bulunanlar, kronik hepatit B türü karaciğer rahatsızlığı geçiren kişiler için doğum kontrol ilaçları tavsiye edilmemektedir.

yan-etkileri

Doğum Kontrol İlaçlarının Yan Etkileri Nelerdir?

Gebelik önleme konusunda hamile kalmamak amacı ile kullanılan doğum kontrol ilaçlarının bazı yan etkileri bulunmaktadır. Gebelik önleyici bu ilaçlarının kesinlikle ve kesinlikle doktor kontrolü ve gözetiminde kullanılması önerilmektedir. Doktor görüşü eşliğinde kullanılan doğum kontrol hapları bazı istenmedik vücut rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Doğum kontrol ilacı kullanan kişilerde genellikle vücudun hormon dengesinin değişmesine paralel olarak şiddetli bulantı ve kusmalar görülmektedir.

Göğüslerde şişme ve hassasiyet hissi belirginleşir. Vajinal bölgede akıntının artması, sivilcelenme problemi, cinsel isteksizlik gibi bazı durumlar olasıdır. Stres ve duygu durum bozukluğunun artmasıyla birlikte kilo alımının artması da bir diğer yan etkiler arasındadır. Doğum kontrol hapları damar içerisindeki pıhtılaşmayı arttırdığı için beyin damarlarının tıkanmasına yol açabilir, bu yüzden ailesinde bu gibi sorunlar bulunan ve emboli riski taşıyan kişiler bu hapları kullanmamalıdır.

Doğum Kontrol İlacının Koruyucu Etkisi Ne Zaman Başlar?

Gebelik önleme konusunda doktor gözetiminde kullanabileceğiniz doğum kontrol ilaçlarından her gün bir kutuyu düzenli olarak bitirmeniz halinde, hapların koruyuculuğu ilk kutudan itibaren etkisini gösterir. Ancak elbette ki 21 günlük süre zarfı süresince kullanılan haplar, yumurtalama sürecini baskılayıcı etki göstererek korunmayı sağlamaktadır. Haplar, kullanımı boyunca verilen bir haftalık aralarda da koruyucu işlevini sürdürür. Fakat her konuda olduğu gibi insan metabolizması ve çeşitli faktörlere bağlı olarak doğum kontrol haplarının da yüzde yüz koruyucu olmadığını belirtmek önemli bir konudur.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024