Doğuma Hazırlık Çantasında Neler Olmalı?

Anne ve babalar bebeklerinin gelişini merakla bekler. Onun için hazırlıklar yapmaya başlarlar. Bu hazırlıklar arasında doğum çantası da yer alır. Doğum çantası doğumun gerçekleşeceği gün annenin yanında bulunması gereken çantadır. Bu çanta içerisinde öncelikle bebeğin doğum sonrası ihtiyaç duyabilecekleri eşyalar bulunur. Ayrıca doğum yapan anne için gerekli olabilecek eşyalarda çantaya konulur.

Bebek İçin Doğum Çantasında Olması Gerekenler

Doğum hazırlık çantasında olması gereken eşyaların bir bölümünü bebek için gerekli olabilecek eşyalar kaplar. Bebek için doğum çantasında olması gereken eşyalar şunlardır;

 • En az 2 adet zıbın (uzun kollu ya da kısa kollu olabilir)
 • 2 ya da 3 adet tulum
 • Bebek battaniyesi
 • Şapka
 • 15-20 adet bebek bezi
 • Ağız bezi
 • Eldiven
 • Yelek ya da hırka
 • Pişik kremi veya bebek losyonu
 • Islak mendil
 • Çorap
 • Hastaneden çıkarken giydirilebilecek bir kıyafet

Bebek için hazırlanan bu eşyalar hastanede kalış süresine göre artırılarak çantaya koyulabilir. Ayrıca bebek için alınan bu eşyaların yıkanıp ütülenmiş ve bebeğin cildine zarar vermeyecek özelliklerde olması gerekir.

Anne İçin Doğum Çantasında Olması Gerekenler

Doğum hazırlık çantasında bulunması gereken eşyaların büyük bir bölümünü annenin ihtiyaç duyacağı eşyalar kapsar. Çünkü doğumu yapan anne bazı sıkıntılarla karşılaşarak kıyafet değişimine ihtiyaç duyabilir.

Doğum çantasında anne için gerekli olabilecek ve çantada bulunması gereken eşyalar şunlardır; iki ya da üç gecelik, iç çamaşırı, terlik, çorap, sabahlık, göğüs pedi, kadın pedi, emzirme sütyeni, havlu, süt sağma pompası, kişisel bakım ürünler ve göğüs kremi gibi ürünlerdir.

Çantaya koyulan geceliklerin emzirme sırasında anneyi zorlamayacak şekilde ve önden açılır olması gerekir. Bunun dışında hastanede çıkış sırasında annenin ihtiyaç duyabileceği kıyafetler çantaya koyulur. Hastaneye geliş ve yatış işlemleri için gerekli olacak nüfus cüzdanı ve hastane dosyası vs gibi belgelerin çanta içine koyularak unutulmaması sağlanabilir.

Doğum Çantasında Bulunabilecek Ekstra Eşyalar

Doğum çantasında bulunması neredeyse zorunluluk olan eşyalar dışında ihtiyaca bağlı olarak ekstra eşyalarda çantaya koyulabilir. Bu eşyalar arasında fotoğraf makinesi ve kamera yer alır. Bebeklerinin ilk anını görüntülemek isteyenler bu makineleri kullanabilirler.

Doğum öncesinde kalınacak odanın süslenmesi amacıyla kullanılacak eşyalar çantaya eklenebilir. Bunun dışında anne ve bebeğe refakat edecek kimse varsa onun ihtiyaç duyabileceği eşya ya da yiyeceklerde çantada bulunabilir.

Doğum Hazırlık Çantasının Hazırlanma Zamanı

Doğumun gerçekleşme zamanı doktorların tahmini olarak verdikleri tarihtir. Bu tarihten sonra ya da daha önce doğumun gerçekleşme ihtimali vardır. bu sebeple doğumun yaklaşmasıyla anne adaylarının ihtiyaç duyacakları eşyalardan oluşan bir doğum çantası hazırlamaları gerekir.

Doğum için hiçbir sıkıntı söz konusu değilse adayların yaklaşık 2 hafta kala çantalarını hazırlamaları uygun olur. Bu süre doğum yapacak kişinin durumuna göre daha erken ya da daha geç olabilir. Böylelikle ani sancıların yaşanması durumunda hazır çanta alınarak hastaneye gidilebilir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024