Özellikle de gebeliğin son haftalarına doğru pek çok anne adayını yoğun bir doğum stresi sarmaktadır. Bu son derece normal bir durum olup kişinin korkuyu çok uç noktalara taşımaması durumunda hiçbir müdahaleye gerek yoktur. Ancak doğum fobisi gibi yoğun korkuların yaşanması durumunda müdahale zorunludur. Anne adaylarının en çok korktuğu konuların başında ise “doğumun başladığını nasıl anlarız?” sorusu gelmektedir.

Doğumun Başladığı Nasıl Belli̇ Olur?

Doğum tüm gebelik sürecinin en sonudur. Gebelik sürecinin en sonu olan doğum eylemi aslında son derece açık belirtiler ile kendisini gösterir. Bunlar doğum öncesi belirtiler ve doğum belirtileri olarak ikiye ayrılmaktadır. Doğum öncesinde bebeğin doğum kanalına inmesi ile beraber anne adayının rahatlık yaşaması ve doğum için vücutta ortaya çıkan yüksek enerji en anlaşılır belirtiler arasında yer almaktadır. Doğum belirtileri arasında ise en açık belirti hiç şüphesiz doğum sancısıdır.

Doğum Sancısı / Yalancı Doğum Sancısı 

Doğum sancıları doğum eyleminin başladığının en net belirtisidir. Burada önemli olan kişinin doğum sancısı ile yalancı doğum sancısı arasındaki farkı anlayabilmesi ve ayırabilmesidir. Yalancı doğum sancısı ile gerçek doğum sancısı arasındaki farklar şunlardır:

  • Gerçek doğum sancısı düzenli aralıklarla yaşanan sancılardır ve her sancı birbirini izleyen düzenli bir aralıklarla gelir. Yine her sancı bir öncekinden daha kısa bir sürede girer ve daha uzun sürer.
  • Yalancı doğum sancıları ise düzensiz aralıklarla girer ve sancılar arasında birbirini takip eden bir düzen yoktur.
  • Gerçek doğum sancısı anne adayının dinlenmesine rağmen ne şiddetini azaltır ne de aralıklarını değiştirir. Ancak yalancı doğu sancısı anne adayının ayaklarını uzatarak dinlenmesi ile şiddetini azaltan ağrılardır.
Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024