Anne karnındaki bebeğin ağırlığının henüz 500 gr. üzerine çıkmadığı ya da gebeliğin 20. haftasından önce sona eren hamileliklere düşük adı verilmektedir. Ülkemizde istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacı ile kadınlara gebeliklerinin 10. haftasına kadar kürtaj izni verilmekte olup sorun bu sınırlama nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Çünkü pek çok kadın genelde hamileliğini bu süreden sonra fark etmekte ve yasal kürtaj haklarını kaybetmektedir.

Bunun ardından yaşananlar ise ne yazık ki oldukça dramatiktir. Çünkü kesinlikle gebeliği istemeyen bir kadının gebeliğe zorla devam ettirilmesi zorunlu kılınır. Bu durumda olan pek çok kadın ise ne yazık ki “düşük yapmak için ne yapılması gerekir?” arayışına girmekte ve hatta rahim içerisine sivri cisimlerin sokulmasına kadar kadına zarar verecek pek çok yanlış uygulamaya yönelmektedir. Düşük yapmak için ilaçlar kullanılması da söz konusu olup böyle bir durum içindeyseniz yapmanız gereken en mantıklı davranış kesinlikle bir kadın doğum uzmanı ile karşılıklı görüşmek olacaktır.

Bu görüşmede kadın doğum uzmanı size izlemeniz gereken yol hakkında bilgilendirme de bulunacak en önemlisi de bu süreci kesinlikle zarar görmeden atlatmanızı sağlayacak şekilde sizi yönlendirecektir. Düşük yapmak için aspirin kullanmak ya da diğer ağır düşük ilaçları almadan önce bu yöntemi kullanmanız hayatınızın geri kalanını sağlıklı bir kadın olarak geçirmenizi de garanti altına alacaktır. Unutulmamalıdır ki tek başına düşük yapmak için dua etmek size hiçbir yarar sağlayamaz.

Düşük Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik süreci anneleri ve anne adaylarını çok yıpratan uzun bir süreçtir. Bu süreç içerisinde hamileler yorulur. Olumsuz birçok dönem yaşayan hamilelikte bazen bu durum düşükle sonuçlanır. Ülkemizdeki hamile kadınlarda düşük yüzde 15 oranı ile çok fazladır. Düşük yapmak sadece tek nedene bağlı değildir. Birden fazla nedenden dolayı düşük olabilir. Genelde stres nedeni ile oluşan ruhsal bozukluklar düşüğün nedenidir.

Düşüğün diğer nedenleri ise şunlardır:

  • Embriyodaki yapısal bozukluklar
  • Hormon problemleri
  • Bağışıklık problemleri
  • Rahimde bulunan anormallikler
  • Pıhtılaşma sorunu
  • Enfeksiyon
  • Alkol ve uyuşturucu madde alımı

Düşük nedenleri nelerdir sorusunun cevabı birden fazladır. Yüzlerce nedeni bulunan düşüğün önlemi stresten uzak durmak ve sağlıklı yaşamaya dikkat etmektir.

Kanama Olmadan Düşük Olur mu?

Hamilelikte düşük yaşamanın çok fazla nedeni vardır. Belirtileri de bir o kadar fazladır. Düşük yapmanın en büyük belirtisi kanamadır. Fakat bu kanama adet dönemi kanaması gibi değildir. Kanın rengi daha farklıdır. Regl ağrısından bile daha fazla ağrı ile gelir. Yaşanan bel ve sırt ağrıları da düşük belirtileri arasında yer alır. Fakat kanama olmadan da düşük olur. Düşük olması için illa kanama olmasına gerek yoktur.

Düşük Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte yaşanan düşüklerin önüne geçilebilir. Sürekli kontrole giderek hamilelik sürecini doktor gözetiminde geçirmek düşüklerin önüne geçer. Fakat tekrarlayan düşüklerde farklı tedavi yöntemleri olur. Sadece kontrole gitmek ve sağlıklı beslenmek yetmez çünkü düşüğün sürekli olmasına neden olan sorun çok daha büyük bir sorundur.

Düşük tekrarı yaşayan kişiler için birçok tedavi yöntemi vardır. Tekrarlayan düşüklerin yüzde 96’sının nedeni karyotipik anormalliklerdir. Sorun rahim anormalliği de olabilir. Bazen de sorun embriyoda olur ve rahim bebeği kabul etmez. Sorunu gidermek için öncelikle sorunun ne olduğu bulunur. Verilen ilaçlarla ve yapılan ameliyatlarla tekrarlanan düşüklerin önüne geçilebilir.

Tıpta yaşanan gelişmeler sayesinde tekrarlanan düşüklerin önüne geçme oranı çok yüksektir. Hastalar genel olarak tedaviye olumlu cevap verir. Sonraki hamileliklerinde oldukça rahat bir dönem geçirirler çünkü düşük stresi yoktur.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024