Erkekte Kisirlik Nasil Anlaşilir?

Erkeklerde kısırlık sorunu gün geçtikçe artmaktadır. Bunun pek çok nedeni olabilmektedir. Bu nedenlerin başında da bilinçsizce kullanılan ilaçlar gelmektedir. Özellikle sporcuların kullandıkları ve vücutlarını geliştirmek için içtikleri ilaçlar erkeklerde kısırlığı tetiklemektedir. Aynı zamanda eroin, kokain, esrar gibi uyuşturucularda erkeklerin hormonlarını değiştirdiği ve bozduğu içinde kısırlık sorunun oluşmasına neden olmaktadır. Erkeklerde kısırlığa neden olan bir diğer etken ise ne yazık ki birçok erkeğin çok sık kullandığı sigaradır. Sigara sperm sayısı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Sperm sayısını azaltan sigara erkekleri adım adım kısırlığa doğru itmektedir.

Erkekte Kısırlık Nedenleri 

Erkeklerde kısırlığın pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler arasından bazıları ise şunlardır; Hormon bozuklukları erkeklerde kısırlığa yol açmaktadır. Hormon bozukluğuna ise pek çok etken neden olmaktadır. Sigara, stres, uyuşturucu, içilen yanlış ve bilinçsiz ilaçlar bunlardan bazılarıdır.

  • Bazı kısırlık sorunları ise genetik faktörlere dayanmaktadır.
  • Erkeğin daha önce geçirmiş olduğu bazı hastalıklar da kısırlığa neden olabilmektedir. Özellikle de enfeksiyon ve iltihap içeren hastalıklar kısırlığa neden olmaktadır.
  • Erkeğin organını bazı nedenlerden dolayı travmalarla karşı karşıya kalması ve kaza gibi durumlarda kısırlığa neden olabilmektedir.
  • Radyasyon, çevresel ve bazı kimyasal etkenlerde kısırlığa neden olmaktadır. Kısırlığı bu ve bunun gibi pek çok nedeni bulunabilmektedir. Önemli olan sorunu kısa sürede anlamak ve çözümü için harekete geçmektir.

Erkeğin Kısır Olabileceğinin Belirtileri 

Erkeğin kısır olabileceği şüphesi ilk olarak çiftlerin bir yılı aşkın bir süredir korunmadan beraber olduğu halde bebek sahibi olmaması durumunda ortaya çıkmaktadır. Sivilce sorunları, kıllanma gibi hormon bozukluklarını işaret eden durumlarda kısırlığa işaret edebilmektedir. Bunların dışında ise kasıkta ara ara oluşan ağrı ve kramp gibi rahatsız edici durumlarda kısırlığın belirtileri arasında görülmektedir. Erkeklerde kısırlığın olabileceğini düşündüren en önemli belirtilerden biri ise meninin azalması sorunudur. Bu ve bunun gibi sorunlar ile karşı karşıya kalan erkeğin mutlaka uzman bir doktordan yardım alması gerekmektedir. Bu belirtilerin olması kesin olarak kısır olunduğunu göstermemektedir. Kesin tanı için gerekli olan test ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile beraber canlı hücre sperm bulunmayan hasta erkeklerde bile sperm üretilmektedir.

Erkekte Kısırlığı Anlamanın Yolları  Nelerdir?

Erkeğin kısır olduğunu anlamak için bazı testlerin yapılması ve uzman tarafından bu testlerin yorumlanması gerekmektedir. Öncelikle sperm analizi yapılmaktadır. Erkekte bulunan sperm sayısı ve spermlerin kalitesi bu test ile ortaya çıkmaktadır. Kısırlık sorunu ile doktora başvuru yapan erkeklerde ilk olarak bu test uygulanmakta daha sonra ise duruma göre farklı yollar izlenmektedir. Eğer bu test sonucunda canlı hücre bulunmamışsa, aynı zamanda yumurtalıklarda da hücreye rastlanmamışsa erkeğin kesin olarak kısır olduğu teşhisi konulmaktadır. Bu durumda erkeğin çocuk sahibi olması ancak bir mucizeye bağlıdır. Ancak eğer yapılan test ve tetkikler sonucunda canlı hücrelere rastlanmışsa ancak farklı sorun ve şikayetler buna ekleniyorsa ilaç, ameliyat gibi farklı tedavi yöntemleri ile çiftlerin çocuk sahibi olması sağlanmaktadır.

Sperm Tahlili Sonucunda Hiç Sperme Rastlanmamışsa Ne Yapılır?

Erkekte kısırlığı anlamak için yapılan test olan sperm analizi sonrasında eğer menide hiç sperme rastlanmamışsa testisler içinde sperm aranmaktadır. Arama sonucunda eğer canlı hücreler olan spermlere rastlanırsa testis içinden bu spermler iğne yolu ile alınabilmektedir. Bu tekniğin adı ise TESA’dır. Bu yöntem sayesinde testislerin sperm üretip üretmediği anlaşılmaktadır. Yapılan işlemler sonucunda ise testislerdeki spermin durumuna göre bir tedavi yöntemi seçilmektedir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024