Flep Yöntemi Kesin Sonuç Verir Mi?

Evlilik öncesi bekâretin kaybedilmesi ne yazık ki ülkemizde hala büyük bir tabu olarak görülmekte ve namus cinayetlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle evlilik öncesi cinsel ilişkiye giren kadınların büyük bir bölümü evlilik kararı aldığı anda yaşayacağı sorunlardan endişe duyarak kızlık zarı dikimi yöntemleri hakkında araştırma yapmaya başlamaktadır. Geliştirilen özel yöntemler ile günümüzde kalıcı kızlık zarı tamiri yapılmakta ve yüzde 100 başarı garantisi verilmektedir. Burada önemli olan doğru doktor ve doğru yöntemin başarılı bir şekilde hayata geçirilebilmesidir. Peki, flep yöntemi kesin sonuç verir mi?

Flep Yöntemi İle Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Tıbbi olarak “doku kaydırma” anlamına gelen flep yöntemi son yıllarda kızlık zarı dikilmesi için kullanılan en etkili yöntemdir. Bu yöntemin sağladığı en büyük avantaj bozulan kızlık zarı etrafında bulunan dokular kullanılarak baştan operasyonu gerçekleştiren doktor tarafından kızlık zarı oluşturulmasıdır. Yani kızlık zarı tamir edilmesi adı altında bozulan kızlık zarı onarılmamakta bunun yerine baştan bir kızlık zarı dokusu oluşturulmaktadır. Bu sayede operasyon sonucunda elde edilecek sonuç için başarı kesinleştirilmiş olur.

Flep Yöntemi İle Yapılan Operasyonlarda Kesin Sonuç Alınır Mı?

Evet, kızlık zarı diken doktorlar arasından doğru seçimi yapmanız halinde geçireceğiniz bu operasyon sonrasında gireceğiniz ilk cinsel ilişkide yüzde 100 kanama sağlanacaktır. Bu yöntemin sağladığı en büyük avantaj geçici kızlık zarı dikimi operasyonunda olduğu gibi cinsel ilişki için belirli bir süre sınırlaması uygulanmamasıdır. Yani operasyonu geçiren kişi iyileşme sürecini tamamladıktan seneler sonra dahi ilişkiye girse bile kızlık zarı kanaması yaşanır. Bunun en önemli nedeni operasyon ile eskisinin aynı özelliklerini taşıyan kızlık zarı oluşturulmasıdır.

Bu sayede operasyonu geçiren kadın için yüzde yüz kanama garantisi sağlanmış olur. Üstelik cinsel ilişki sonrasında kadının uzman bir jinekolog tarafından muayene edilmesi halinde dahi kesinlikle kızlık zarı operasyonu geçirip geçirmediği anlaşılamamaktadır. Sadece kadının cinsel ilişki öncesinde muayene edilmesi halinde bu durumun anlaşılması mümkündür. Bunun anlaşılabilmesi için yapılacak olan muayenenin kızlık zarı muayenesi olması gerekir. Yani normal jinekolojik muayene esnasında da yapılan bu müdahalenin anlaşılması mümkün değildir. Kesin olarak sonuç almak isteyen kişilerin bu yöntemi tercih etmeleri çok önemlidir. Lazerle kızlık zarı dikimi operasyonu olarak ta bilinen bu yöntem zaten günümüzde yapılan operasyonlarda tercih edilen yöntemdir.

Flep Yöntemiyle Kızlık Zarı Dikimi Öncesi / Sonrası

Flep yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen kızlık zarı dikimi operasyonu öncesi ve sonrasında belirli kurallara uyulması zorunludur. Kızlık zarı ameliyatı öncesi uyulması gereken kural doktorunuzun size söylediği tarihte ameliyatın yapılacağı sağlık merkezinde olmaktır. Zaten ameliyat gününün belirlenmesinden önce yapılması gereken testler ve muayene aşamaları tamamlanacak doktorunuz sizi operasyonunuz hakkında bilgilendirecektir. Doktorunuzun size söylediği tarihte ve saatte mutlaka hastanede olmaya çalışın. Gün boyunca ameliyathane için belirli bir takvim uygulandığı unutulmamalı, ameliyatınızın ertelenebileceğini göz ardı etmemelisiniz.

Kızlık zarı ameliyatı normal koşullar altında 30 dakika kadar sürmekte olup 40 dakikaya kadar uzayabilmektedir. Bu süre sadece lazerle kızlık zarı dikimi müdahalesi gerçekleştirildiği durumlarda geçen süredir. Aynı operasyon ile beraber vajina daraltma müdahalesi de yapılacaksa bu durumda ameliyat süresine 20 dakika daha eklenmektedir. Yani vajinoplasti ameliyatı ile kalıcı kızlık zarı ameliyatı eş zamanlı olarak yapılacaksa ortalama ameliyat süresi 1 saat olarak hesaplanır. Operasyon genelde lokal anestezi altında yapılmakta olup hastanın talep etmesi ya da doktorun daha uygun bulması durumunda genel anestezi de uygulanabilmektedir.

Kızlık zarı ameliyatı sonrası ise oldukça önemlidir. Özellikle de operasyon geçiren kadınların enfeksiyon riskini en düşük seviyeye çekebilmek adına kişisel hijyene çok fazla önem göstermeleri gerekmektedir. Kızlık zarı ameliyatı sonrası pansuman ihmal edilmeden düzenli olarak yapılmalı yine doktor tarafından reçete edilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Buna ek olarak bir haftalık süreç boyunca kadının havuza ya da denize girmemesi gerekirken duş alınırken de ayakta duş alınması ve küvete girilmemesi gerekmektedir. Ağır sporlardan uzak durulması ve bacağın aşırı derecede açılmaması da ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır. Operasyonu gerçekleştirecek olan doktorunuz 1 hafta sonra sizi muayene ederek gerekli bilgilendirmelerde bulunacaktır. 1 ay sonunda cinsel ilişkiye girmeniz konusunda da serbest kalırsınız.

Flep Operasyonlarındaki Başarı Yüzdesi Nedir?

Genel olarak, kızlık zarı tamiri denilince Flep operasyonu ilk olarak akla gelmektedir. Kızlık zarı onarımındaki başarı büyük oranda bu işi yapacak jinekologun bilgisine ve tecrübesine bağlıdır. Bunun dışında yapılan ortamın steril olması, kullanılan dikişi materyali gibi konular bu operasyonun başarısında önemli bir rol oynamaktadır. Flep operasyonu ortalama olarak 20 dakikalık bir sürede tamamlanabilmektedir.

Flep operasyonu ile birlikte vajina daraltma operasyonları da yapılmaktadır. Başarı yüzdesi genel olarak cerrahın bilgisine, tecrübesine ayrıca operasyon yapılacak olan kişinin kızlık zarı yapısına bağlı olarak değişmektedir. Bu operasyondaki amaç cinsel birleşme sırasında kanamanın gelmesidir. Büyük şehirlerde yapılan flep operasyonun fiyatları farklılık göstermektedir. Kanama ve enfeksiyon gibi risklerin dışında, bir riski yoktur.

Flep Operasyonu Ile Kızlık Zarı Tamiri Nasıl Yapılır?

Kızlık zarının kalıcı olarak dikilmesinde en yaygın olarak kullanılan yöntem Flep yöntemidir. Bu yöntemin diğer bir adı ise ‘doku kaydırma’ yöntemidir. Bu yöntemde sanıldığının aksine dikilen doku, kızlık zarı dokusu değil de kızlık zarının gerisinde bulunan vajinal duvarlardır. İşlemde vajinal alt duvar üst tarafa implante edilir yani asılır.

Bu işlem alt duvar yerine yan duvardan da yapılabilir. Bu yöntemde amaç; penisin vajinaya girdiği esnada kanama gerçekleşmesini sağlamak yani ilk ilişki esnasında gerçekleşen kanamayı taklit etmektir. İşlem sedasyon anestezisi veya lokal anestezi ile gerçekleştirilebilmektedir. İşlemin yaptırılacağı kişinin alanının uzmanı ve tecrübeli bir doktor olmasına dikkat edilmesi gereken hususların başında geliyor.

Flep Operasyonunun Yapıldığı Muayenede Anlaşılır Mı?

Flep operasyonu, kalıcı kızlık zarı dikimi veya diğer adıyla doku kaydırma operasyonudur. Bu işlemde kızlık zarının arkasında bulunan vajinal alt veya üst duvar, vajinal üst duvara dikilir. Bu dikim ile penis vajinaya girdiği esnada kanama sağlanır. İlk defa ilişkiye giren vajinadaki kanama taklit edilmiş olur.

Bu işlem yapılan vajina, ilişki sırasında, ultrason veya MR gibi testler ile anlaşılmaz. Bu operasyon uygulanan vajina jinekolojik muayene edilir ise alanında uzman olan jinekolog operasyonun yapıldığını anlar. Yani kısacası Flep operasyonu geçirmiş bir vajina herhangi bir test ile veya partnerin hisleri ile anlaşılamaz fakat jinekolojik bir muayene ile anlaşılır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024