Sağlıklı ve güzel bir cinsel hayat, partnerlerin daha mutlu olmasını sağlar. Ancak ne yazık ki birçok kadın yaşadığı cinsellikten tatmin olamıyor. İşte tam da bu noktada G noktası, kadınlarda cinsel hazzın artmasına olanak tanıyor. Peki, G noktası nedir? Bu yazımızda konuyla ilgili detayları bulabilirsiniz.

G Noktası Nedir?

G noktası, cinsel uyarılmayı arttıran ve orgazmı kolaylaştıran alana verilen isimdir. Vajinanın biraz içerisinde üretranın hemen altı kısmında yer alır. Tabii her kadında G noktasının yer farklıdır. Bu bölgede yoğun sinir ve damar vardır. Buraya dokunulduğunda veya belirli hareketler yapıldığında haz artar.  Ritmik baskılarla artan hazdan dolayı zevk noktası olarak da bilinir.

Tek başına G noktası, hazzı arttırmaz. Hazzın doruk noktalara ulaşması için klitorisin uyarılması gerekir. Ancak G noktasının uyarılması da cinsel birlikteliğin kadın için daha güzel geçmesine olanak tanır. Cinsel birleşme esnasında penisin baskı uygulamasının yanında vibratör ve parmaklarla noktanın uyarılması mümkündür.

G Noktası Nasıl Bulunur?

Daha öncede söylediğimiz gibi her kadında G noktası farklı yerdedir. Ancak hemen hemen tüm kadınlarda benzer yerdedir. Üretranın yani, idrar çıkış noktasının geriye doğru takip edilmesiyle bulunabilir. Bölgeyi bulmak için en doğru yöntem, denemektir. Kendisi veya partneri, parmaklarıyla vajina bölgesine baskı yaparak G noktasını bulabilir.

G noktasına dokunulduğunda haz duyulması için kadının cinsel ilişkiye hazır olması gerekir. Aksi takdirde bölge bulunsa bile bir haz duygusu yaşanmaması mümkündür.  Kadın, denendikten sonra haz duymaya başladıysa G noktası bulunmuştur. Ancak haz almıyorsa daha uygun bir zamanda deneyerek uyarılma arttırılabilir.

G Noktası Büyütülebilir Mi?

G noktası nedir?” sorusuna ve nasıl bulunduğuna değindik. Peki, G noktasını büyütmek mümkün müdür? Bu sorunun cevabına “evet” yanıtı verilir. Hatta cinsel hazzı daha fazla yaşamak isteyen kadınların çok fazla tercih ettiği işlemlerden biridir. G noktası büyütme işlemi, bölgenin daha fazla uyarılması için gerçekleştirilen bir estetik operasyondur. Bu sayede penis, cinsel birleşme esnasında bölgeye daha kolay temas eder. Kadında haz arttığından dolayı orgazma ulaşması hedeflenir.

G noktası büyütme, cerrahi prosedür içermediğinden görece kolay bir işlemdir. 20 dakika kadar süren bu işlemin aşamaları aşağıdaki biçimde sıralanabilir:

·       Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra kişi muayene masasında uygun pozisyonda bekler.

·       Eğer bilinmiyorsa G noktasının yeri belirlenir.

·       İşlem esnasında kişinin acı duymaması için lokal anestezi uygulanır.

·       Küçük uçlu enjektörlerle bölgeye dolgu malzemesi enjekte edilir.

G noktası büyütme için enjekte edilen madde, kişinin yağ dokusundan alınabilir. Aynı zamanda hyaluronik asit içeren yapay maddeler de bu aşamada uygulanabilir. İşlem için önemli olan uzman bir hekimin tercih edilmesidir. Çünkü dolgu malzemesinin miktarı ve uygulanacak bölge doğru seçilmezse bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Kişi, G noktası büyütme işleminden sonra normal yaşamına devam edebilir. Ancak 6-12 saat boyunca cinsel ilişkiye girmemesi önerilir. Eğer ki kötü bir durumla karşı karşıya kalınırsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024