Gebelik Döneminde Dondurma Yemek Zararlı Mı?

Gebelik özellikle yaz dönemine denk geliyorsa anne adayı için dondurma yemek kaçınılmaz bir keyiftir. Diğer taraftan dondurmanın hamilelikte sorun yaratıp yaratmayacağı konusu da endişe vericidir. Gebelik esnasında dondurma yemek abartılmadan yenildiği takdirde zarar yaratmaz. Gereğinden fazla tüketim ise anne adayında aşırı kilo olarak geri dönüş yapar. Aynı şekilde dondurma bebek için de zararlı bir durum teşkil etmez. Genelde dondurma tüketiminin haftada 1-2 defa olması önerilir. Tüketilen dondurmanın kaliteli olması da önemli bir detaydır. Aynı zamanda gebelik sürecinde annede kan şekeri durumları önem taşıdığından, şeker dengesizliklerini engellemek amaçlı dondurmanın gündüz ya da yemekten 2 saat sonra yenmesi uygundur.

Hamilelerin Dondurma Tüketirken Dikkat Etmesi Gerekenler

Haftada 1 ya da 2 kez fazla porsiyonlarda olmadan tüketim yapılmalıdır. Gebelik dönemi kan şekerinin düzenli kalması ve kilo alınmaması gereken dönemdir. Dondurma en masum tatlı olarak düşünülse de kilo aldırma özelliği de vardır. Kalsiyum desteği açısından dondurma yardımcı bir besindir ancak hamile bir kadın süt ,yoğurt, peynir tüketimini de azaltmamalıdır. Dondurma kalitesi önemli bir detaydır. Güvenilir yerlerden güvenilir markalar alınmalıdır.

hamilelikte-dondurma

Dondurma Anne Karnındaki Bebeği Hasta Edebilir Mi?

Dondurma soğuk tüketilen bir besindir. Ancak anne karnındaki bebeğe tüketildiği gibi aynı soğuklukta ulaşması mümkün olmadığından dondurma uygun koşullarda tüketilmediğinde annenin boğaz yollarını tahriş etmesi gibi durumları yaşatır. Onun dışında bebeğe herhangi bir etki yapmaz. Dondurma aslında kalsiyum, enerji ve protein bakımından zengindir. Kalsiyum gebelik esnasında anne adayı için son derece gerekli bir durumdur. Kalsiyum alımı demek kemiklerin güçlenmesi demektir. Aynı zamanda bebeğin de kemik gelişimini desteklemesi demektir. Hamilelikte anne adayında kramplar, tansiyon, gebelik zehirlenmesi durumları yaşanabilir. Bu durumların engellenmesi amaçlı kalsiyum desteği dondurma ile sağlanabilir. Ana kalsiyum yiyecekleri dışında dondurma ile de destek sağlanabilir.

Dondurma sağlıklı ve zararsız bir tatlı kaçamaktır.

Dondurma yaz mevsimi gebeleri için vazgeçilmezdir.

Dondurmada kalsiyum miktarı anne adayı için kalsiyum alımında son derece dengeleyici özellikler taşır.

Dondurma uygun porsiyonlarda tüketildiğinde yararlıdır.

Dondurmanın kalitesi ve alınan yerin hijyenliği önemlidir.

Dondurma hamileler için doğru miktarlarda tüketildiğinde en zararsız tatlı olarak tanımlanabilir. Aynı zararsızlık diğer insanlar için de geçerlidir. Hamilelik dönemi özellikle tatlıya istek dönemi ile geçebilir. Kilo alımını engellemek amaçlı doktor kontrolünde olunduğu takdirde anne adayı için bu dönem sıkıntı vericidir. Tatlı her şeye yönelmek istemektedir ama yasaktır. İşte bu esnada yaz gebeliği yaşamak bir kurtarıcı durum haline gelir

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli?

Hamilelik döneminde bebekler; annenin beslenme yoluyla kendi vücuduna aldığı besinlerden üretilen kandan beslenir. Doğal olarak da hamilelik döneminde kan yapıcı besinlerin tüketilmesi gerektiği bilinir.

Ancak her kan değerinin aynı olmadığı ve her besinin aynı düzeylerde kan değerlerine sahip olmadığı da göz önünde tutulmalıdır. Bu yüzden gebelik olduğu zaman; üzüm, bol miktarda su, doğal incir, domates, çeşitli meyve ve sebzelerin daha sık tüketilmesi gerekir.

Ayrıca kırmızı et tüketimi de kan değerlerine olumlu katkı sağlayan besinler arasında yer aldığı için, ölçülü bir şekilde kırmızı et tüketimi sağlanmalıdır. Benzer şekilde; sigara ve alkol tüketimi, vücuda alınan besinlerin değerine zarar vereceği için tüketilmemelidir.

Esra Çabuk Cömert
Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Son Güncellenme Tarihi: 05.01.2024